Majke Srebrenice Kolindi: Dobro došla kraljice Balkana

Foto: N1

HRVATSKA predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić doputovale su u subotu prijepodne u Srebrenicu gdje će predvoditi hrvatsko izaslanstvo na središnjoj komemoraciji posvećenoj Bošnjacima ubijenim u genocidu 1995. godine.


Po dolasku u Srebrenicu Grabar-Kitarović i Pusić su se uputile u memorijalni kompleks u Potočarima gdje su ih dočekali načelnik općine Ćamil Duraković i predstavnici udruga koje okupljalju preživjele Srebreničane i članove obitelji ubijenih.

"Dobro došla kraljice Balkana i nado Bosne i Hercegovine", kazala je uz srdačni pozdrav hrvatskoj predsjednici Hatidža Mehmedović, predsjednica udruge "Majke Srebrenice".

Hrvatska predsjednica i ministrica vanjskih poslova nakon toga su se upisale u knjigu žalosti otvorenu u muzeju smještenom u kompleksu u kojemu je tijekom rata bila baza vojnika iz tadašnjeg sastava mirovnih snaga Ujedinjenih naroda (UNPROFOR).

"Hrvatska je uz vas"

"Danas, zajedno sa svima vama, poklanjam se nevinim žrtvama čiji su životi izgubljeni prije  dvadeset godina u strašnom bezumlju zločina. Teško je na ovom mjestu tolike tuge i boli pronaći primjerene riječi kojima bih izrazila što u ovom trenutku osjećam", stoji u priopćenju Kolinde Grabar Kitarović dodajući kako nas sjećanje na žrtve sve trajno obvezuje.

"Obvezuje nas da Srebrenica, kao mjesto najstrašnijeg zločina od Drugog svjetskog rata, ne  bude u našim mislima samo 11. srpnja, na dan, po modernu međunarodnu zajednicu, sramotne obljetnice genocida. Obvezuje nas uvijek i iznova na čuvanje Srebrenice kao opomene na to što se događa kada zakažu međunarodni mehanizmi, kada zakaže kolektivna savjest, kada nema volje za pravodobnim djelovanjem, kada se ne ispuni zadaća očuvanja temeljnog ljudskog prava na život", naglašava se u priopćenju Ureda predsjednice.


"Previše se zla događa u svijetu i danas. Alati kao što su  suosjećanje, povjerenje, ljubav i etičko rasuđivanje već su u našem posjedu. Razumno je i nužno koristiti ih kako se ovako nešto ne bi ponovilo nigdje i nikad više. Stoga čvrsto vjerujem u pomirenje i u novi početak temeljen na istini, prihvaćanju vlastite odgovornosti i suosjećanju za patnje i bol susjeda i sugrađana. Na ovom mjestu mraka 20. stoljeća gdje je čovječanstvo naučilo jednu od svojih najbolnijih lekcija, u ime Hrvatske i u svoje osobno ime, narodima i svim građanima Bosne i Hercegovine želim budućnost svjetla, budućnost mira, suživota i prosperiteta. Hrvatska je uz vas", zaključuje se na kraju.

Bez Rusa

Doputovali su i predsjednici Slovenije i Crne Gore Borut Pahor i Filip Vujanović te Makedonije Georgi Ivanov. U Srebrenicu su stigli i drugi visoki uzvanici poput bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona. On je na čelu izaslanstva u kojemu je i bivša američka državna tajnica Madeleine Albright te nekoliko senatora i kongresnika.

Na komemoraciju je stigao i predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Theodor Meron.


U Srebrenicu je u subotu stigao najveći broj inozemnih gostiju otkako se u tom gradu od 2003. godine organizirano pokapaju žrtve genocida.

Tamo je više od 90 izaslanstava država i međunarodnih organizacija koje predvodi tridesetak šefova država, predsjednika vlada, ministara vanjskih poslova ili predsjednika parlamenata.

Neće biti zastupljene tek rijetke važne zemlje poput Rusije.

Ruski veleposlanik u BiH Petar Ivancov dolazak u Potočare otkazao je u u petak s obrazloženjem kako mu je organizacijski odbor "uskratio dobrodošlicu" zbog veta kojega je Moskva uložila u Vijeću sigurnosti Ujeidnjenih naroda na rezoluciju kojom je na prijedlog Velike Britanije trebao biti osuđen zločin genocida.

 

Pročitajte više