Navečer novo pogoršanje vremena u većem dijelu zemlje: U Dalmaciji moguće nove poplave!

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell (naslovna fotka: Tribunj), Alen Zizic/Crometeo (fotke u tekstu: Solin)

U KOPNENOM će području prevladavati oblačno, a sredinom dana i poslijepodne sunčana su razdoblja najvjerojatnija u istočnim i sjevernim krajevima. I danas su Istra, Kvarner i sjeverna Dalmacija označene narančastom bojom na Meteoalarmu što znači da je vrijeme opasno. Svi ostali dijelovi Hrvatske, osim Slavonije, označeni su žutom bojom.

Iako je prošlo tek nešto više od trećine mjeseca, ovogodišnji rujan već sada osigurao je klimatološku kategoriju “ekstremno kišan” u većem dijelu zemlje, piše Crometeo. To se osobito odnosi na sjeverozapadnu Hrvatsku, zapadnu Slavoniju, Liku, Gorski kotar, cijelu Dalmaciji i Kvarner. Manje kiše od 50 litara po kvadratnom metru palo je samo u dijelovima istočne Slavonije i zapadne obale Istre, iako čak i ta količina oborina premašuje prosjek za prvu trećinu rujna.


Nakon velikog vremena uslijed prolaska sredozemne ciklone i frontalnog sustava preko Jadrana u četvrtak, petak je u jutarnjim satima donio samo prolazni stabilizaciju vremena. Zbog vedrije noći sa slabim vjetrom minimalne jutarnje temperature zraka bile su niže u odnosu na prethodne dane. Samo 4,8°C izmjereno je na Zavižanu. Od naseljenih područja najhladnije je bilo u Gorskom kotaru i unutrašnjosti Istre. U Mirkovici je izmjereno samo 6°C, u Pargu pored Čabra 6,8°C, a u Pazinu 7,7°C. Drugdje su minimalne temperature u zemlji bile od 12 do 18°C, a samo je na Palagruži najniža temperatura zraka bila neznatno niža od 20 Celzijevih stupnjeva.

Novi grmljavinski oblaci u prvom dijelu petka stvaraju se nad sjevernom Italijom, gdje se formira novi ciklonalni centar, javlja Crometeo. Kao ni jučerašnja, niti današnja ciklona neće imati tipičnu stazu od Jadrana prema jugoistoku, već će se s područja srednjeg Jadrana centrom tijekom večeri premjestiti nad kopno i preko područja BiH stići nad unutrašnjost zemlje u prvom dijelu subote. Ovakva sinoptička situacija uvjetovat će vrlo nestabilan drugi dio petka i prvi dio subota. Iako nestabilnosti neće biti ravnomjerno raspoređene, lokalno će ponovno biti vrlo obilnih oborina, najviše na srednjem Jadranu gdje će ponegdje pasti preko 50, a na užem području moguće i preko ekstremnih 100 litara oborine po kvadratnom metru.

Moguća ciklonalna plima


S obzirom da se očekuje naglo produbljivanje ciklonalnog centra iznad srednjeg Jadrana tijekom večeri i njegov ulazak s mora nad kopno, u ovakvim situacijama realno je očekivati ciklonalnu plimu na dijelu obale praćene jakim lebićem (koji će u dijelu Dalmaciji u drugom dijelu večeri zamijeniti jugo). Plima i valovi juga i lebića prolazno će poplaviti niže dijelove obale dijela srednjeg Jadrana.

Petak će na cijelom Jadranu biti vrlo promjenjiv. Bit će umjereno do znatno oblačno uz povremena sunčanija razdoblja. Više sunčanih razdoblja ujutro. Povremeno će biti kiše, pljuskova i grmljavine, najviše navečer kada su lokalno mogući izraženiji neverini. Navečer je ponegdje uz obalu Dalmacije moguća ciklonalna plima. Na sjevernom Jadranu će puhati slaba do umjerena bura i to većinom podno Velebita. U Dalmaciji će jugo tijekom jutra slabiti i prestati, no u drugom dijelu dana doći će do njegovog ponovno jačanja. navečer će na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana ojačati bura i tramontana. Tramontana navečer ponegdje na moru može biti vrlo jaka. Južnije od Splita navečer će zapuhati umjereno do jako oštro i lebić. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju od 12 do 16°C, uz obalu i na otocima od 17 do 21°C. Najviše dnevne temperature zraka većinom od 18 do 25°C.


Subota donosi nastavak vrlo promjenjivog vremena. Izmjenjivat će se sunčana i oblačna razdoblja, a povremeno će biti kiše, pljuskova i grmljavine. Više suha i sunčana vremena u drugom dijelu dana. Dok će na sjevernom Jadranu dominirati slaba do umjerena, samo ponegdje pojačana bura i tramontana, u Dalmaciji će većinom puhati slab do umjeren lebić ili jugo. Vjetar će posvuda dodatno oslabiti u drugom dijelu dana kada će u većini predjela puhati slab do umjeren zapadnjak i sjeverozapadnjak, osim pod. Jutro još malo svježije, najviše dnevne temperature od 18°C ponegdje u Istri do 25°C u južnoj Dalmaciji.

U nedjelju znatno stabilnije u odnosu na prethodne dane uz više suha i sunčana vremena. Sunčanije će biti na sjevernom Jadranu, a u Dalmaciji će ponegdje biti slabe kiše ili pljuskova. Noću tiho ili burin, danju će puhati većinom slab vjetar zapadnih smjerova. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju od 8 do 13°C, uz obalu i na otocima od 14 do 19°C. Najviše dnevne temperature zraka većinom od 19 do 24°C.

Zamutila se Jaruga, šibensko područje bez pitke vode

Zbog obilnih oborina na šibenskome području, zamutilo se izvorište Jaruga, a na temelju prve analize Zavoda za javno zdravstvo, utvrđeno je da voda nije za uporabu, izvijestio je šibenski Vodovod i odvodnja d.o.o.

Voda se ne smije upotrebljavati za piće, kuhanje ni za osobnu higijenu zbog neugodnog mirisa i mutnoće.

Voda se analizira, a prve informacije o rezultatima kemijske analize javnosti će biti dostupne sutra, 13. rujna, izvijestio je Vodovod i odvodnja.

Uzorci su poslani u Zavod za javno zdravstvo u Zadar, a istodobno se, kako je priopćila šibenska komunalna tvrtka, "poduzimaju mjere sanacije" pa se očekuje da će se stanje uskoro stabilizirati.

Voda zagađena i u kaštelanskom zaleđu

Splitski Centar 112 pozvao je danas stanovnike naselja u kaštelanskom zaleđu - Primorskoga Dolca, Bogdanovića i Sitnog, koja se se vodom opskrbljuju iz šibenskoga vodocrpilišta Jaruge, da ne upotrebljavaju vodu jer je onečišćena zbog obilne kiše.

"Voda u ovim naseljima nije za uporabu dok ne budu poznati rezultati analize njezinih uzoraka", rekao je poslijepodne Ante Rebić iz splitskoga Centra 112.

Istaknuo je kako na području Primorskog Dolca, Bogdanovića i Sitnog voda nije za piće, kuhanje, ni za osobnu upotrebu.

Po njegovim riječima, navodno se u vodi u tim naseljima osjeća miris nafte.

Naselja Primorski Dolac, Bogdanovići i Sitno pripadaju Splitsko-dalmatinskoj županiji, ali se vodom opskrbljuju iz šibenskog vodosrpilišta Jaruga.

Pročitajte više