Znate li kolika je minimalna satnica u Njemačkoj? I tri puta veća nego u Hrvatskoj!

Foto: Arhiva

NJEMAČKA kancelarka Angela Merkel odobrila je prvu minimalnu satnicu u toj zemlji, a ona će iznositi 8,5 eura, odnosno, oko 65 kuna, prenosi BBC.

Uzmemo li u obzir da trenutno minimalna mjesečna plaća u Hrvatskoj iznosi 3.017,16 kuna i to prepračunamo u mjesečne sate, ispada da je njemačka minimalna satnica i preko tri puta viša nego u Hrvatskoj.

Njemačka je trenutno jedna od sedam zemalja članica EU koje nemaju određenu minimalnu satnicu.

Njemačka vlada dala je zeleno svjetlo prijedlogu socijaldemokrata (SPD), koji dijele vlast s konzervativcima Angele Merkel, da minimalna nadnica za sat rada ne smije biti manja od 8.50 eura.

"Minimalna nadnica stiže", kazala je ministrica rada iz redova SPD-a Andrea Nahles na konferenciji za novinare u Berlinu.

"To je, prije svega, dobra vijest za ljude koji predano rade, ali dobivaju tako male plaće da od njih ne mogu živjeti. Nadam se da će ova odredba stvoriti veću pravednost što se tiče plaća, a to je dobro za koheziju njemačkog društva", dodala je Nahles.

Minimalna nadnica će se početi primjenjivati od 2015., ali njome neće biti obuhvaćeni maloljetnici, pripravnici i stažisti. Neki poslodavci će moći nastaviti svoje radnike plaćati manje sve do kraja 2016. ukoliko su pokriveni kolektivnim ugovorom.


Također, tvrtke će također moći onima koji su već dulje vrijeme nezaposleni plaćati manje od minimalne nadnice za prvih šest mjeseci novog posla.

Sektorima koji zapošljavaju sezonske radnike, poljoprivredi i hotelijerstvu, ministrica je obećala potpora kako bi im pomogla da se prilagode minimalnoj nadnici.

Donji dom njemačkog parlamenta, Bundestag, raspravljat će o prijedlogu zakona u lipnju, prije nego ga potvrdi u srpnju. Bundesrat, gornji dom parlamenta, potvrdit će ga nakon ljetne stanke. Udruge poslodavaca su izrazile protivljenje tom planu. Nešto više od desetine radnika u zapadnom dijelu Njemačke zarađuje manje od 8.50 eura po satu, dok u istočnoj Njemačkoj četvrtina radnika zarađuje manje od predloženog minimuma.

Pročitajte više