Agencija za energiju osmislila plan kako uštedjeti. Sastoji se od deset točaka

Ilustracija: EPA

MEĐUNARODNA agencija za energiju (IEA) preporučuje razvijenim zemljama plan u deset točaka kako bi se u mjesecima uoči ljetne sezone, kada se bilježi najveća potrošnja nafte, značajno smanjila potražnja za tim energentom.

Plan u deset točaka

Time bi se, napominju, smanjio rizik mogućih velikih problema s opskrbom dok smo suočeni s globalnom energetskom krizom pokrenutom ruskom invazijom na Ukrajinu. Također, smanjilo bi se opterećenje visokih cijena na potrošače, ali i ekonomske štete, prihod Rusije od nafte te bi se istodobno utjecalo na to da se potražnja za naftom usmjeri na održiviju putanju.

U IEA-i su izračunali da bi kratkoročni plan u deset točaka, kad bi se u potpunosti primijenio u razvijenim zemljama, smanjio potražnju za naftom za 2.7 milijuna barela dnevno u četiri mjeseca, što je ekvivalent potražnje za naftom svih automobila u Kini.

"To bi moglo značajno smanjiti potencijalne napetosti u vrijeme kada velike količine ruske nafte možda neće više stizati na tržište te kad se približava vršna sezona potražnje u srpnju i kolovozu", objavili su, dodajući kako bi efekt bio još veći da mjere također usvoje, djelomično ili u potpunosti, i zemlje u razvoju.

Ovo su njihovih deset točaka:

1. Smanjiti maksimalno dozvoljenu brzinu na autocestama za najmanje 10 km/h

2. Rad od kuće do tri dana tjedno gdje je to moguće

3. Nedjelja bez automobila u gradovima

4. Pojeftinjenje javnog prijevoza te poticanje hodanja i bicikliranja

5. Alternirajući pristup privatnim automobilima u velikim gradovima

6. Povećanje usluga dijeljenja (car sharing) i usvajanje praksi smanjenja korištenja goriva

7. Promoviranje efikasne vožnje za kamione i dostavu robe

8. Korištenje brzih i noćnih vlakova umjesto aviona gdje god je moguće

9. Izbjegavanje poslovnih putovanja avionima gdje postoje alternativne opcije

10. Snažnije prihvaćanje električnih i drugih efikasnijih vozila

Neke od preporuka su sporija vožnja, rad od kuće...

Hrvatska nije među zemljama članicama, ali je vlada nedavno dobrovoljno sudjelovala u njezinu pozivu da se na tržište puste dodatne količine nafte i derivata iz državnih rezervi kako bi se poboljšala opskrba i utjecalo na zaustavljanje rasta cijena.

Preporuke uključuju ograničenja za vožnju, kao i putovanja avionima, odnosno sporiju vožnju, rad od kuće, dane bez automobila u gradovima, jeftiniji javni prijevoz i poticanje prakse dijeljenja prijevoza.

Pročitajte više