Austrija još nije dobila obavijest o plaćanju ruskog plina u rubljima

Foto: EPA

AUSTRIJA još nije dobila pisanu obavijest o plaćanju ruskog plina u rubljima, izjavila je ministrica gospodarstva Margarete Schramböck, a naftna i plinska tvrtka OMV istaknula je da je kontaktirala ruskog dobavljača Gazprom. Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je u četvrtak da je potpisao uredbu prema kojoj kupci iz "neprijateljskih" zemalja ruski plin od početka travnja moraju plaćati u rubljima, preko posredničke banke u Rusiji.

Kupci u posredničkoj banci moraju otvoriti poseban račun i doznačiti iznos utvrđen ugovorom, uglavnom u eurima i dolarima. Banka će ih potom na dražbi u organizaciji Moskovske burze prodati i prihod u rubljima doznačiti na račun dobavljača plina. Rusija je na popis "neprijateljskih" zemalja uvrstila one koje su joj uvele sankcije, uključujući SAD, članice Europske unije, Britaniju i Kanadu.

OMV stupio u kontakt s Gazpromom

Austrija još nije dobila pisanu obavijest o plaćanju plina u rubljima, izjavila je ministrica gospodarstva u četvrtak navečer na forumu koji je organizirala udruga austrijskih elektroenergetskih tvrtki Oesttereichs Energie.

Moskva je do sada uvijek ispunjavala ugovorne obaveze, naglasila je Schramböck, dodavši i je ugovorima utanačeno plaćanje plina u dolarima ili eurima. Tako su plaćanja ugovorena i u slučaju Njemačke i u slučaju austrijskog OMV-a, napomenula je.

OMV je stupio u prvi kontakt s Gazpromom i čeka informacije u pisanom obliku, izjavio je u petak glasnogovornik tvrtke, ponovivši time izjavu izvršnog direktora Alfreda Sterna u razgovoru za austrijski dnevnik Die Presse. Šef OMV-a izjavio je za Die Presse i da Austrija ove godine ne može obustaviti uvoz plina iz Rusije.

"Postupno napuštanje ruskog plina ima svoju cijenu i toga moramo biti svjesni"

"Postupno napuštanje ruskog plina ima svoju cijenu i toga moramo biti svjesni", dodao je Stern, priznavši i da je kompanija "pogrešno procijenila rizik" ulaganjima milijardi eura u Rusiju. "Pogriješili smo ulažući u Rusiju", dodao je.  

Direktor njemačkog ekonomskog instituta IMK Sebastian Dullien istaknuo je pak u dnevniku njemačke televizije ARD da se i do sada, po tvrdnjama stručnjaka, četiri petine iznosa uplaćenog za plin mijenjalo u rublje.

Predsjednik udruženja austrijskih elektroenergetskih tvrtki Michael Strugl podsjeća pak da je plin nužan i rezervnim elektranama za potporu strujne mreže i ističe da treba naći nove izvore nabave, primjerice u Norveškoj, Azerbajdžanu i Alžiru.

Ministrica gospodarstva pridružila se Struglu u ocjeni da novi plinski partneri i tehnologija zelenog vodika, u koju mnogi polažu velike nade, zahtijevaju gradnju infrastrukture. Europska komisija još nije iznijela prijedloge, naglasila je Schramböck.  

Pročitajte više