Azijske burze pale, dolar oslabio

Ilustracija: EPA

NA AZIJSKIM su burzama cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer je SAD podignuo optužnicu protiv kineskog telekomunikacijskog diva Huaweija, što je povećalo napetost uoči trgovinskih pregovora između Washingtona i Pekinga.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,3 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Singapuru i Australiji pale između 0,2 i 0,5 posto. U Južnoj Koreji su pak blago porasle.

Američki terminski indeksi u minusu

Na azijske burze loše utječe jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu nakon slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata nekoliko industrijskih divova, među kojima i Caterpillara i Nvidie.

I jutros su američki terminski indeksi u minusu pa bi i danas poslijepodne na najvećoj svjetskoj burzi cijene dionica mogle pasti.

Ulagači su oprezni zbog niza naznaka usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstva, ali i predstojećeg nastavka trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine.

Jutros je objavljeno da je kineska delegacija na čelu sa zamjenikom premijera Liu Heom stigla u Washington, gdje će u srijedu i četvrtak razgovarati s američkim predstavnicima.

Pregovori traju od kada su u prosincu Washington i Peking dogovorili primirje u idućih 90 dana, nakon što su lani jedan drugom nametnuli carine na uvoz proizvoda vrijednih stotine milijardi dolara.

Napetost uoči tih razgovora porasla je nakon što je sinoć SAD podignuo niz optužnica protiv Huaweija zbog kršenja američkih sankcija protiv Irana, kao i krađe tehnologija i poslovnih tajni.

Ulagači se plaše da bi to moglo umanjiti izglede za postizanje trgovinskog dogovora.

U fokusu sjednica Feda

Ulagači su oprezni i zbog toga što danas počinje dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke. Ne očekuju se promjene u monetarnoj politici, no nagađa se što bi čelnici Feda mogli poručiti.

Fed je lani povećao ključne kamatne stope u četiri navrata za po 0,25 postotnih bodova, a još nedavno je poručivao kako bi ove godine mogao povećati cijenu novca u dva navrata.

No zbog usporavanja rasta globalnog, pa i američkog gospodarstva, kao i slabljenja inflacijskih pritisaka, čelnici Feda u posljednje vrijeme poručuju da će biti strpljivi i fleksibilni po pitanju kamata.

Zbog toga se na tržištima trenutno ne računa s promjenom ključnih kamatnih stopa u SAD-u u ovoj godini.

Dolar oslabio prema jenu i euru

Uoči sjednice Feda na valutnim tržištima vlada oprez. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 95,76 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 95,74 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,35 na 109,15 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku pa se cijena eura kreće oko 1,1430 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1410 dolara. A zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva, što bi moglo izazvati slabljenje potražnje za energentima, cijene su nafte jučer oštro pale.

Tim više što bi u SAD-a ionako rekordna proizvodnja mogla dodatno porasti, zbog čega bi ponuda na svjetskim tržištima ponovno mogla nadmašiti potražnju.

Ipak, nakon jučerašnjeg oštrog pada, jutros je cijena barela na američkom tržištu porasla 16 centi, na 52,15 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 18 centi, na 60,10 dolara.
 

Pročitajte više