KORONAVIRUS

Brojne europske zemlje popuštaju mjere. Broj slučajeva u Srbiji prešao 10.000

Foto: EPA

BROJ slučajeva koronavirusa u svijetu prešao je četiri milijuna i sada ih je više od 4.100.000. 

Broj smrti povezanih s koronavirusom prešao je 280 tisuća.

Oporavljenih je više od 1.441.798

U SAD-u se ukupno bilježi više od 1,3 milijuna slučajeva i više od 78.000 smrti.

U Velikoj Britaniji umrlo je više od 31.500 ljudi.

Meksičko ministarstvo zdravstva potvrdilo je u subotu 1938 novih slučajeva infekcije koronavirusom, uz 193 smrtna slučaja, a vladini modeli predviđaju da bi vrhunac zaraze mogao biti ovoga vikenda.

Prijavljenih slučajeva oboljelih od koronavirusa je ukupno 33.460, a smatra se da su od koronavirusa umrle 3353 osobe. No pravi broj u oba slučaja zasigurno je puno veći zbog vrlo malog broja provedenih testiranja.

Kineska nacionalna zdravstvena komisija izvijestila je o 14 novih potvrđenih slučajeva koronavirusa 9. svibnja, što je najveći broj od 28. travnja. Od novih slučajeva, dva su bila uvezene infekcije. Preostalih 12 potvrđenih slučajeva lokalna je transmisija, od čega 11 slučajeva u sjeveroistočnoj provinciji Jilin, a nije zabilježeno ni jedan smrtni slučaj.

Ukupni broj potvrđenih slučajeva koronavirusa u zemlji dosegao je 82.901, dok ukupan broj smrtnih slučajeva od virusa iznosi 4633.

18:34 U posljednja 24 sata u Italiji je umrlo još 165 osoba. Broj mrtvih popeo se na 30.560. Broj novooboljelih je 802.

17:58 Srpsko ministarstvo zdravlja je za protekla 24 potvrdilo još 82 nova slučaja zaraze koronavirusom, što Srbiju ubraja među države u svijetu s ukupno više od 10.000 zaraženih. Umrle su još dvije osobe, a diljem zemlje postupno stupaju na snagu ublažene mjere suzbijanja covida-19. > Opširnije

16:39 Stotine interventnih policajaca rastjerale su mirne prosvjednike u hongkonškom šoping centru, koji su prosvjedovali protiv, kako kažu, smanjivanja građanskih sloboda pod egidom mjera o socijalnom distanciranju. 

U šoping centru Moko u Mong Koku policajac je ispalio suzavac na prosvjednike i novinare koji su se okupili na katu iznad, nakon što je boca vode bačena na policajce.

Policija je uhitila najmanje 11 osoba, uključujući dvanaestogodišnju djevojčicu te su novčanu kaznu dobili deseci prosvjednika zbog kršenja mjere o zabrani okupljanja više od osam osoba.

15:11 Emmanuel Macron je u nedjelju pozvao da se "nikad" ne zaboravi ropstvo, u prigodi Dana ukidanja ropstva koji se u Francuskoj ove godine obilježava skromnije zbog epidemije koronavirusa.

"Dan sjećanja na trgovinu robljem, ropstvo i njihovo ukidanje, koji je u Francuskoj uveden 2001., postoji zato da više nikad ne bismo zaboravili te stranice naše povijesti", napisao je francuski predsjednik u poruci objavljenoj na društvenim mrežama.

"Podsjeća nas na barbarsku trgovinu crncima i na kolonijalno ropstvo, taj zločin protiv čovječnosti koji se činio stoljećima", istaknuo je.

"No podsjeća nas i da smo upravo po osudi i rušenju takva sustava postali ono što jesmo: zemlja ljudskih prava, jedinstvena i nedjeljiva Republika koja iz svoje različitosti crpi snagu univerzalnosti", dodao je Emmanuel Macron.

Osvrnuvši se na epidemiju koronavirusa i izolaciju koja će se postupno ukidati od ponedjeljka, Macron je podsjetio da se ove godine "nažalost (...) ne mogu okupiti u bratskom i svečanom ozračju građanskih proslava koje čine francusku naciju", izrazivši posebnu bliskost "tisućama obitelji koje danas dijele oceani".

"Opet ćemo se sastati jer nas kušnja kroz koju danas prolazimo nije međusobno udaljila, nego nas je zbližila, ujedinila (...) Povijest nas uči: ujedinjena Francuska svladava sve teškoće", zaključio je predsjednik.

15:06 Sve više europskih zemalja popušta mjere ograničenog kretanja uvedene zbog pandemije covida-19, a Francuska i Belgija učinit će to od ponedjeljka, ali uz krajnji oprez zbog straha od drugog vala zaraze.

Francuska - U ponedjeljak počinju raditi frizerski saloni, trgovine s konfekcijom, cvjećarnice i knjižare, pošto su dva mjeseca bili zatvoreni. Barovi, restorani, kazališta i kina ostaju zatvoreni. 

Osnovne škole koje u načelu rade primit će tek mali dio djece, ovisno o prostoru kojim raspolažu.  Maske će se vani morati često koristiti, osobito u javnom prijevozu. Na radnom mjestu i u trgovinama mora se strogo poštovati mjera društvenog distanciranja.

Za kraća putovanja više neće trebati propusnica, ali ona izvan kruga od 100 km od kuće bit će i dalje ograničena i nadzirana.

Belgija - Većina trgovina otvara se u ponedjeljak u Belgiji uz uvjet da se poštuje fizički razmak. Nošenje maske se preporučuje. Ugostiteljski objekti poput barova i restorana i dalje su zatvoreni.

U središtu Bruxellesa brzina će biti ograničena na 20 km/h, a prednost će imati biciklisti i pješaci. U nedjelju, na Majčin dan, svaka obitelj u Belgiji moći će ugostiti četiri osobe. Škole se otvaraju tek nakon 18. svibnja.

Nizozemska - U ponedjeljak se otvara dio osnovnih škola i jaslica, a s radom nastavljaju i autoškole, frizerski saloni, teretane i knjižnice uz pravila distanciranja.

Švicarska - Škole i fakulteti koji su u Švicarskoj bili zatvoreni od sredine ožujka ponovo se otvaraju u ponedjeljak, ali će u razredima većinom biti puno manji broj učenika. 

Proradit će i restorani, muzeji i knjižare, dakako uz poštovanje propisanih mjera. Skupovi s više od pet osoba načelno su i dalje zabranjeni.

Španjolska - Nova faza u popuštanju koja bi trebala trajati do kraja lipnja počinje u Španjolskoj gdje će polovina od 47 milijuna stanovnika moći od ponedjeljka organizirati obiteljska i prijateljska druženja na kojima će smjeti biti do deset ljudi. Terase, barovi i restorani radit će sa smanjenim kapacitetom.

Ove odredbe se ne odnose na Madrid i na Barcelonu koji su najteže stradali u epidemiji što je diljem zemlje pokosila više od 26.000 ljudi. Ipak, nogometni klub Barcelona nastavio je treninge u petak, a njegov sportski suparnik Real Madrid će u ponedjeljak.

Premijer Pedro Sanchez pozvao je u subotu na "oprez jer virus i dalje vreba". Dopuštena su samo putovanja unutar pokrajina. Kina i kazališta ostaju zatvorena. Povratak u škole najavljen je za rujan.

Velika Britanija - Premijer Boris Johnson treba u nedjelju navečer iznijeti plan eventualnog popuštanja karantene u Velikoj Britaniji uvedene 23. ožujka.

"No s više od 31.000 umrlih i stanjem koje je i dalje kritično, neće biti velikih promjena od danas do sutra, bit ćemo veoma oprezni", upozorio je u petak ministar okoliša George Eustice.

Vlada u Londonu mogla bi ipak odobriti otvaranje trgovina s vrtlarskom opremom, što je velik hobi Britanaca kojima izolacija teško pada.

Italija - Premda će u Italiji škole ostati zatvorene do rujna, tvornice, gradilišta i uredi rade od 4. svibnja. Pravila društvenog distanciranja ostaju na snazi, pa i u parkovima koji su otvoreni za javnost, a u javnom prijevozu obavezno je nošenje maske.

U Rimu su mnoge obitelji izašle ovaj vikend na trg Cavour nedaleko od Vatikana. Većina ih je nosila maske, djeca su se loptala, vozila bicikle ili romobil.

Maloprodajne trgovine otvaraju se 18. svibnja, kao i muzeji, kulturne ustanove, crkve i knjižnice. Barovi i restorani koji su i dosad mogli prodavati jela 'za van' otvaraju se za goste 1. lipnja, kao i kozmetički i frizerski saloni.

Njemačka - U njemačkim restoranima ručati se sada može u saveznoj pokrajini Mecklenbourgu, na sjeveru, gdje su se prvi barovi i restorani otvorili u subotu. Druge savezne pokrajine učinit će to ovih dana i tjedana.

Premda su nošenje maske i držanje fizičkog razmaka obavezni, većina trgovina manjih od 800 četvornih metara otvorila se 20. travnja. Frizerski saloni, crkve, muzeji, memorijalni domovi, zoološki vrtovi i igrališta otvoreni su. U nekim pokrajinama škole su počele raditi 4. svibnja.

Kulturne ustanove i sportski tereni ostaju zatvoreni. Veća okupljanja su zabranjena najmanje do 31. kolovoza. Kancelarka Angela Merkel i pokrajine dogovorili su se o ponovnom uvođenju karantene u slučaju porasta broja zaraženih.

Austrija - Prvog vikenda u svibnju u Austriji su se otvorili teniski i golf-tereni. Ukinuta su ograničenja kretanja i dopušteni skupovi do deset ljudi, uz poštovanje socijalne distance. Nošenje maske je obavezno u javnom prijevozu i u trgovinama.

Učenici završnih razreda vratili su se 4. svibnja u školu, nakon čega će se postupno vratiti i drugi. Restorani se trebaju otvoriti 15. svibnja.

Poljska - Hoteli u Poljskoj mogu nastaviti s radom od ponedjeljka, ali strani turisti i dalje moraju po dolasku 14 dana biti u karanteni. To je katastrofa za turistički sektor koji traži otvaranje granica.

"Na rubu smo propasti. Direktori nas upozoravaju da će nas morati otpuštati ako se do kraja mjeseca ništa ne promijeni", rekao je zaposlenik hotela koji je u petak prosvjedovao u Swinoujscieju, blizu njemačke granice.

Premda mogu raditi od 6. svibnja, većina jaslica i dječjih vrtića još su zatvoreni.

Danska - U Danskoj, koja je među prvima u Europi popustila restrikcije kada je 15. travnja vratila učenike u klupe, u ponedjeljak se otvaraju trgovački centri.

Fakulteti, barovi, restorani i crkve otvaraju se 18. svibnja uz obavezno poštovanje mjera zaštite.

Norveška - U Norveškoj u kojoj su se škole od 27. travnja otvorile za djecu od 6 do 10 godina u ponedjeljak će se otvoriti za svu djecu, uz poštovanje higijenskih propisa i razmaka. Isto vrijedi za autoškole. Barovi i zabavni parkovi moraju pričekati do 1. lipnja.

Island - Sveučilišta, muzeji i frizerski saloni počeli su raditi na Islandu 4. svibnja.

Finska - Redovita nastava u školama nastavlja se u Finskoj 14. svibnja, dva tjedna prije početka ljetnih praznika.

Hrvatska - U Hrvatskoj terase, barovi i restorani otvaraju vrata u ponedjeljak. Okupljanja do 10 osoba bit će odsad moguća, a dječji vrtići i škole radit će na dragovoljnoj osnovi.

Srbija -  U ponedjeljak se otvaraju vrtići za djecu predškolske dobi u Srbiji. Trgovački centri otvorili su se 8. svibnja, a barovi i restorani 4. svibnja.

Grčka - Nakon knjižara i frizerskih salona koji rade od 4. svibnja, u ponedjeljak se u Grčkoj otvaraju sve trgovine. Trgovački centri bit će zatvoreni do 1. lipnja.

Brojni Grci su iskoristili prvi vikend nakon popuštanja restrikcija kako bi se osunčali na plažama blizu Atene.

Akropola i povijesne znamenitosti otvaraju se za posjetitelje 18. svibnja, a muzeji 15. lipnja.

14:37 Turska uspostavlja posebne higijenske mjere i standarde kako bi se pripremila za povratak turista, rekao je u nedjelju turski ministar kulture i turizma Mehmet Ersoy za turski CNN. 

Korak po korak postupno će, od kraja svibnja, biti ukidana ograničenja putovanja unutar zemlje, kazao je Esroy.

Međunarodni letovi postupno će se uvoditi, dodao je.

Vlada je razvila program izdavanja certifikata za hotele i restorane koji će morati zadovoljiti stroge kriterije, rekao je Esroy.

Ukupno postoje 132 kriterija, uključujući poštivanje higijenskih uvjeta i socijalne distance.

Zaposleni će također morati biti obučeni za sprječavanje širenja infekcije.

Ukida se samoposluživanje hranom i pićem.

Vlada je također objavila popis bolnica, s njihovim kapacitetima, koje su dostupne u popularnim turističkim odredištima.  

Turizam je značajan dio turskog gospodarstva, a ove su godine turske vlasti, prije pandemije, predviđale dolazak 58 milijuna gostiju.

Esroy kaže da je koronavirus u Turskoj pod kontrolom te da Turska može očekivati 63 milijuna turista u 2021.

Turska postupno ukida restriktivne mjere nametnute kako bi se suzbilo širenje koronavirusa.

Ovog vikenda je policijski sat na snazi u 24 grada i provincije, što je smanjenje u odnosu na 31 prošloga tjedna.

Također, dozvoljeno je starijima od 65 da borave izvan svog doma nekoliko sati, a od ponedjeljka se otvaraju šoping centri i frizerski saloni.

Prema podacima Sveučilišta Johns Hopkins koronavirus potvrđen je u Turskoj kod 137.115 ljudi, uz 3739 smrtnih slučajeva.

13:28 Više od 1300 vatrogasaca u nedjelju gasi šumski požar na jugozapadu Kine. >Opširnije

12:40 U Sloveniji su u zadnja 24 sata uz 625 testova na koronavirus potvrđena tri nova slučaja infekcije čime je ukupan broj oboljelih od covida-19 od početka epidemije 1457, objavila je u nedjelju slovenska vlada. >Opširnije

11:35 Seul je naredio zatvaranje barova i noćnih klubova zbog pojave novog žarišta bolesti, što izaziva bojazan od ponovnog širenja zaraze koja je dosad bila pod nadzorom. >Opširnije

10:37 Američki predsjednik Donald Trump rekao je u subotu da će od idućeg tjedna država početi kupovati mlijeko, meso i druge proizvode od domaćih poljoprivrednika za 3 milijarde dolara jer nezaposlenost raste i mnogi su prisiljeni odlaziti u pučke kuhinje. >Opširnije

10:08 U El Salvadoru predsjednik će ugostiti zdravstvene radnike koji se bore protiv koronavirusa.

9:57 Kineske zdravstvene vlasti potvrdile su 14 novih slučajeva koronavirusa 9. svibnja, što je najveći broj od 28. travnja, a među njima je osoba zaražena u Wuhanu koji je krajem 2019. bio ishodište pandemije. >Opširnije

9:34 Još tri osobe zaražene koronavirusom umrle su noću na nedjelju u Bosni i Hercegovini pa je ukupni broj smrtnih slučajeva povezanih s epidemijom u toj zemlji povećan na 107. >Opširnije

8:55 Meksičko ministarstvo zdravstva potvrdilo je u subotu 1938 novih slučajeva infekcije koronavirusom, uz 193 smrtna slučaja, a vladini modeli predviđaju da bi vrhunac zaraze mogao biti ovoga vikenda. >Opširnije

8:54 Engleska uvodi sustav upozorenja na koronavirus, evo kako će izgledati. >Opširnije

8:50 Najveća američka grupacija avioprijevoznika izvijestila je u subotu da podupire američku Administraciju za sigurnost u prometu (TSA) u pogledu mjerenja tjelesne temperature putnika i zaposlenika koji dolaze u doticaj s klijentima tijekom pandemije koronavirusa. >Opširnije

8:32 Kina i Sjedinjene Države u četvrtak su podržale nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o suzbijanju pandemije koronavirusa te je "šokantno i žalosno" što se Washington u međuvremenu predomislio, rekao je u subotu kineski diplomat.

Američki je diplomat odbacio tu tvrdnju kineskoga diplomata, rekavši da SAD nije prihvatio tekst rezolucije.

Petnaesteročlano vijeće pokušava se više od šest tjedana dogovoriti o tekstu kojim bi se trebao podržati poziv na primirje u globalnim sukobima kako bi se svijet usredotočio na pandemiju koronavirusa, koji je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres uputio 23. ožujka. >Opširnije

7:24 SAD bilježi više od 25 tisuća novih slučajeva, čime je ukupni broj slučajeva u toj zemlji premašio 1,3 milijuna. 

Prema Sveučilištu Johns Hopkins, 25.621 je novih potvrđenih slučajeva u SAD, a ukupni broj slučajeva je  1.309,550.

Najmanje 78.795 ljudi je u SAD-u umrlo od koronavirusa, a 1615 novih smrti zabilježeno je u subotu.

 

Pročitajte više