Capakova pomoćnica: Necijepljeni bi trebali imati prioritet za testiranje

Screenshot: HRT

"ONI koji nisu cijepljeni bi po meni trebali imati prioritet zato što su podložni razvoju teže kliničke slike, samim time su potencijalni kandidati za hospitalizaciju i respirator", rekla je prim. dr. sc. Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, za Dnevnik HTV-a.

Ponovno bilježimo rast broja zaraženih nakon blagdana, a posebno je nezgodna situacija u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Na pitanje voditelja treba li nas to brinuti, Bubaš odgovara da bi ona svakako bila zabrinuta.

"Opća navala je na testiranje"

"Naročito nakon trenutka kad je gospodin Bulj proglasio Sinj kao slobodni grad, mislim da je to doprinijelo dodatnom širenju. Pogotovo sad ovi blagdani, volimo se družiti, volimo dočekati Novu godinu, ali evo nažalost nam je ista kao i prethodna", rekla je Marija Bubaš, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

"Opća navala je na testiranje. Činjenica je da najprije ljudi moraju steći kulturu neizlaska van kuće, nošenja maske i distanciranja od drugih kad vidimo da smo prehlađeni, naročito u ovim okolnostima kada govorimo o novim varijantama i kada vidimo da dolazi val jedne nove varijante koronavirusa. Te nove varijante sposobne su i zaobići ovaj imunitet koji imamo, čak kod onih koji su preboljeli, a i kod onih koji su cijepljeni, prema tome morat ćemo biti svjesni toga da možda imamo koronavirus na sluznici i da smo opasni za druge, naročito one koji nisu cijepljeni", naglašava Marija Bubaš.

"Oni koji nisu cijepljeni bi trebali imati prioritet za testiranje"

"Oni koji nisu cijepljeni bi po meni trebali imati prioritet iz nekoliko razloga, najvažniji je taj što su oni podložni razvoju teže kliničke slike, samim time potencijalni su kandidati za hospitalizaciju i respirator. Cijepljeni, s druge strane, su mislili na druge kad su se cijepili, oslobodili su svoje mjesto na respiratoru u bolnici upravo za necijepljene, malo sam to grubo rekla, ali ispada da je upravo tako u gotovo 75 do 80 posto slučajeva. Svi bi se trebali zamisliti jesu li donijeli ispravnu odluku kada su današnji dan dočekali necijepljeni. Oni koji su cijepljeni s dvije doze trebali bi čim prije požuriti po booster dozu tako da brojimo čim više cijepljenih, a čim manje hospitaliziranih", ističe Bubaš.

Oni koji nisu cijepljeni imaju prioritet na testiranje i iz drugog razloga, a to je digitalna covid-potvrda, dodala je Bubaš.

"U Hrvatskoj digitalna covid-potvrda na preboljenje vrijedi devet mjeseci, inače europski normativ je da vrijedi 180 dana unutar kojih bi osoba, ako želi produžiti trajanje digitalne covid-potvrde, trebala primiti jednu dozu cjepiva protiv covida", kaže Marija Bubaš.

 

Pročitajte više