Centar socijalnog rada: Predlažemo da se socijalni radnici zapošljavaju u školama

Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Dan Studijskog centra socijalnog rada u Zagrebu obilježen je svečanošću na kojoj je podržana inicijativa da se socijalni radnici zapošljavaju u školama te je izražena potreba za daljnjom modernizacijom studija. Ravnateljica Zavoda za socijalni rad Tatjana Katkić Stanić kazala je da je Studij socijalnog rada napravio najveći napredak u sličnim profesijama te kao najvažnije istaknula promjenu paradigmi socijalnog rada.

Prva paradigma je, kazala je, pomicanje prema korisničkoj perspektivi, tj. da je cilj djelovanja korisnik, a druga pomicanje socijalnog rada iz konkretnog rješavanja životnih situacija u područje zagovaranja i zaštite ljudskih prava i promicanja socijalne pravde. Jedna smo od šest zemalja koja je uvela besplatan školski obrok, a to nikad ne bi bilo napravljeno da inicijativa nije došla s ovog studija, kazala je.

"Socijalni rad već dugo prepoznat kao društveno potreban"

Dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u okviru kojeg djeluje Studij socijalnog rada, Ivan Koprić kazao je da je socijalni rad regulirana profesija i da je studij već dugo prepoznat kao društveno potreban. Zauzeo se da socijalni radnici budu zaposleni u školama, što, po njemu, odgovara potrebama vremena i potrebama korisnika.

Predstojnica Studijskog centra socijalnog rada Gordana Berc kazala je da na Centru 116 kolegija izvode 32 nastavnice i nastavnika te da na svim godinama njegovih sedam studijskih programa studira oko 1000 studenata.

Istaknula je znanstveni rad zaposlenika kazavši da potpisuju više od 30 autorskih knjiga, 150 znanstvenih poglavlja u knjigama i desetak udžbenika te da izdaju dva stručna časopisa koja se indeksiraju u važnim međunarodnim bazama.

"Studiju nedostaje asistenata"

Studiji traže kontinuirano unapređenje kurikuluma da bi mogli odgovoriti potrebama sve zahtjevnije prakse rada na terenu i rada u visokorizičnim situacijama, kazala je i dodala da predstoje reforme studijskih programa. S tim razlogom, profesori i Slovenije i Švedske predstavili su na svečanosti iskustva svojih reformi.

Berc je kazala da studiju nedostaje asistenata i naglasila važnost suradnje sa socijalnim radnicima bez čijih iskustava iz prakse studij ne bi bio jednako kvalitetan. Također, kazala je da je Centar pokrenuo inicijativu da se socijalni radnici zaposle u školama.    

Studijski centar socijalnog rada prva je obrazovna institucija koja je u Hrvatskoj izvodila studijske programe u području socijalnog rada i socijalne politike i osnovan je 1952. godine. Studijski programi su organizirani i izvode se na tri razine: preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj.

Studij omogućava osposobljavanje stručnjaka za suočavanje s novim socijalnim problemima i rizicima, kao i temeljitije proučavanje i produbljivanje znanja potrebnih za obavljanje određenih poslova u sustavu socijalne skrbi.

Pročitajte više