Crveni alarm za četiri regije, dani i noći će biti jako vrući. Evo kad stiže promjena

Foto: Sime Zelic/PIXSELL, DHMZ

DANAS će diljem Hrvatske biti sunčano i vruće, u unutrašnjosti uz slab dnevni razvoj oblaka. Vjetar će na kopnu biti uglavnom slab, dok će na Jadranu puhati slaba i umjerena bura, još prijepodne mjestimice i jaka, prema otvorenom moru sjeverozapadnjak. Najniža jutarnja temperatura od 17 do 22, na moru od 22 do 27, a najviša dnevna uglavnom od 31 do 36°C.

Hrvatsku je zahvatio novi toplinski val, čiji se vrhunac očekuje u srijedu i četvrtak. Meteorolog Ivan Čačić za Novu TV je najavio da se pred kraj tjedna sa sjeverozapada očekuje izražena promjena vremena.

Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda napominju da u unutrašnjosti toplinski val zapravo još nije počeo te da je na Jadranu opasnost od vrućine velika i može djelovati na zdravlje. 

"S akumulacijom ove topline i porastom temperature zraka svakako se i u unutrašnjosti očekuje barem umjerena opasnost od toplinskog vala od srijede, dakle u drugoj polovini tjedna. Promjena vremena s kojom bi došlo do osvježenja, odnosno pada temperature zraka i koja bi donijela i oborinu, vrlo je vjerojatna u toku vikenda", objasnila je Tanja Renko iz DHMZ-a za HRT

Detaljna prognoza za danas po regijama

Istočna Hrvatska

Pretežno sunčano i vruće, poslijepodne mjestimice uz umjerenu naoblaku. Vjetar većinom slab. Najviša dnevna temperatura od 32 do 35°C.

Središnja Hrvatska

Sunčano i vruće, poslijepodne prolazno uz malu do umjerenu naoblaku. Vjetar uglavnom slab. Najviša dnevna temperatura od 32 do 34°C.

Gorski kotar i Lika

Većinom sunčano, od sredine dana mjestimice uz umjerenu naoblaku. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura od 28 do 32°C.

Istra

Pretežno vedro i sunčano. Puhat će slaba do umjerena, mjestimice pojačana bura, a sredinom dana na zapadnoj obali Istre sjeverozapadni vjetar. More će biti malo do umjereno valovito. Najniža jutarnja temperatura zraka uglavnom od 23 do 25°C, a najviša dnevna od 34 do 36°C.

Sjeverni Jadran

Pretežno vedro i vruće. U prvom dijelu dana još umjerena bura, podno Velebita i jaka, potom će slabjeti i okretati na sjeverozapadnjak. Najviša dnevna temperatura od 34 do 36°C.

Dalmacija

Pretežno vedro i vruće. U prvom dijelu dana slaba i umjerena bura, ujutro još ponegdje i jaka, a popodne sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Najviša dnevna temperatura od 33 do 37°C.

I sljedećih dana vruće

Sljedećih dana sunčano i vruće. Na Jadranu će noći biti vrlo tople, a danju će ponegdje biti i vrlo vruće. U unutrašnjosti je vrlo rijetko moguć poneki lokalni pljusak, izglednije u četvrtak. Vjetar na kopnu većinom slab, duž obale noću i ujutro slaba i umjerena bura, a poslijepodne sjeverozapadnjak i jugozapadnjak.

DHMZ je za srijedu, četvrtak i petak izdao crveni alarm zbog toplinskog vala za četiri regije - riječku, splitsku, dubrovačku i kninsku. Vrhunac vrućina bit će u petak, kada su za cijelu zemlju izdana upozorenja.

HZJZ objavio preporuke za zaštitu od vrućine i toplinskog udara

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo su podsjetili na preporuke za zaštitu od vrućine i toplinskog udara, posebno za ljude sa zdravstvenim problemima.

Toplinski udar je iznenadni kolaps organizma, a nastaje zbog, često naglog, prekomjernog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi znojenjem i temperaturu održi u normalnim granicama radi ekstremno visoke vanjske temperature, odnosno vremenske pojave toplinskog vala.

Za vrijeme trajanja velike vrućine važno je pridržavati se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova te pratiti Državni hidrometeorološki zavod - upozorenje na toplinske valove, istaknuli su iz HZJZ-a.

Kod vrtoglavice - zatražite pomoć

Rashladite svoj dom, klonite se vrućine, rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine, pomozite drugima - samo su neke od preporuka kako se zaštititi od velikih vrućina. Ako imate zdravstvene probleme, držite lijekove na temperaturi ispod 25 stupnjeva Celzijusovih ili u hladnjaku (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku).

Tražite savjet liječnika ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova, pogotovo one za pojačano mokrenje i snižavanje tlaka. Ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju, tražite pomoć, što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu.

Popijte vodu ili nezaslađeni razrijeđeni voćni sok više puta po nekoliko gutljaja; smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon fizičkog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu.

Pijte tekućinu koja sadrži elektrolite (npr. juhu, „smoothie“ od povrća i dr.), a u slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, zatražite medicinsku pomoć. Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju.

Ako neki član Vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), zujanje u ušima, probleme s vidom i malaksalost, grčeve i/ili su bez svijesti, odmah zovite liječnika ili hitnu pomoć.

Posjetite obitelj, prijatelje i susjede

Dok čekate na liječnika ili hitnu pomoć, smjestite ugroženu osobu u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignite joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem, kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz rad ventilatora, mahanje lepezom ili većom tkaninom i špricanje kože vodom temperature 25 do 30 stupnjeva Celzijusovih.

Mjerite temperaturu tijela i održavajte je ispod 39 stupnjeva Celzijusovih. Nemojte toj osobi dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.

Posjetite obitelj, prijatelje i susjede koji većinu vremena provode sami. Osjetljive i teško pokretne osobe mogle bi zatrebati Vašu pomoć tijekom vrućih dana. Razgovarajte o toplinskom udaru s obitelji. Svaki član obitelji treba znati koje mjere zaštite mora poduzeti s obzirom na svoje zdravstveno stanje i aktivnosti.

Ako je netko koga poznajete izložen riziku, pomozite mu da dobije savjet i podršku. Starije osobe i bolesnike koji žive sami treba posjetiti barem jednom dnevno. Uzimaju li te osobe lijekove, provjerite s njihovim liječnikom kakav utjecaj ti lijekovi mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tekućine u tijelu, preporučili su iz HZJZ-a.

Pročitajte više