Dobri gospodarski podaci podržali rast Wall Streeta

Ilustracija: EPA

NA WALL Streetu su u srijedu cijene dionica snažno porasle jer su ulagače ohrabrili dobri pokazatelji iz američkog gospodarstva, a pozitivno je na tržište utjecao i rezultat Joea Bidena u utrci za predsjedničkog kandidata iz Demokratske stranke.

Dow Jones skočio je 1.173 boda ili 4,53 posto, na 27.090 bodova, dok je S&P 500 porastao 4,22 posto, na 3.130 bodova, a indeks Nasdaq 3,85 posto, na 9.018 bodova.

Nestabilno posljednjih dana

Posljednjih se dana na Wall Streetu trguje vrlo nestabilno pa jedan dan cijene dionica oštro padnu, a drugi dan porastu.

To je obilježilo prvi dio ovoga tjedna nakon što su prošloga burzovni indeksi potonuli više od 10 posto zbog strahovanja ulagača da će širenje koronavirusa u svijetu izazvati veće gospodarske štete nego što se očekivalo.

No, statistički pokazatelji u SAD-u zasad ne ukazuju na to. Prema podacima agencije za zapošljavanje ADP, u veljači je broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za 183.000, više nego što se očekivalo.

Bolji nego što se očekivalo bili su i podaci o rastu aktivnosti u američkom uslužnom sektoru, a pozitivno je na tržište utjecao i rezultat Joea Bidena u utrci za kandidaturu za predsjednika SAD-a.

Utjecaj superutorka

Nakon izbora u tzv. superutorak predizbori za predsjedničkog kandidata u Demokratskoj stranci sveli su se na dvojicu – lijevo orijentiranog senatora Bernieja Sandersa i bivšeg potpredsjednika, centrističkog Joea Bidena.

Wall Street preferira Bidena jer mnogi iz tog okružja smatraju da je Sanders radikalan.

„Investitori se plaše Sandersa jer on želi kapitalizmu odsjeći glavu značajnim povećanjem poreza imućnijima, ali i preusmjeriti fondove kako bi javne usluge, primjerice zdravstvene, bile besplatne za sve“, kaže Ed Yardeni, predsjednik u tvrtki Yardeni Research.

Nakon jučerašnjeg skoka indeks S&P 500 na dobitku je od početka tjedna gotovo 6 posto, no i dalje je oko 7,5 posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute 19. veljače.

U međuvremenu broj zaraženih i umrlih od koronavirusa u svijetu raste pa su ulagači oprezni zbog mogućih gospodarskih šteta.

Nastojeći podržati gospodarstvo, u utorak je američka središnja banka smanjila ključnu kamatnu stopu za 0,5 postotnih bodova, u raspon od 1 do 1,25 posto.

Utjecaj Feda

Predsjednik Feda Jerome Powell poručio je da američko gospodarstvo ostaje snažno, ali da bi širenje koronavirusa moglo u idućem razdoblju izazvati usporavanje rasta.

Ulagači nisu očekivali smanjenje kamata prije redovne sjednice čelnika Feda 18. ožujka pa ih je potez središnje banke zabrinuo. Fed, naime, još od financijske krize 2008. godine nije smanjio kamate izvan redovnih sjednica.

„Fedovo smanjenje kamata dva tjedna prije redovne sjednice njegovih čelnika ukazuje na određenu razinu panike. Svi smo zabrinuti dok čekamo pokazatelje koliko je koronavirus utjecao na gospodarstvo“, kaže Oliver Pursche, strateg u tvrtki Bruderman Asset Management.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski indeks FTSE ojačao je 1,45 posto, na 6.815 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,19 posto, na 12.127 bodova, a pariški CAC 1,33 posto, na 5.464 boda.

Pročitajte više