Uz bolnicu u Karlovcu se gradi helidrom, dio financija dao SAD

UZ OPĆU BOLNICU Karlovac gradi se helidrom, prvi od tri u Hrvatskoj uz donaciju SAD-a, a gradilište su danas obišli predstavnici američkog Veleposlanstva, Ministarstva zdravstva i Karlovačke županije.

Vrijednost karlovačkog helidroma je 1.7 milijuna kuna, od čega je 1.1 milijun kuna osiguralo Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj. Helidrom u Karlovcu predviđen je za slijetanje i najvećih transportnih civilnih i vojnih helikoptera.

Otpravnica poslova u veleposlanstvu SAD-a Victoria Taylor izjavila je da je donacija pomoć Ministarstvu zdravstva RH za uspostavljanje hitne helikopterske službe u Kliničkoj bolnici Dubrava te bolnicama u Karlovcu i Slavonskom Brodu. Na taj način u spašavanju života mogao bi se dosegnuti kriterij "zlatnog sata" za pacijente na tom prostoru, odnosno pružanje pomoći u prvom satu nakon traume.

"SAD je posvećen pomaganju hrvatskom narodu kad god je to moguće, kao i jačanju hrvatsko-američkog partnerstva nacionalno i lokalno", rekla je Taylor.

"Od srca se zahvaljujem na prijateljstvu i partnerstvu SAD-u"

Naglasila je da će ovaj helidrom "poboljšati i američko-hrvatsku vojnu suradnju i olakšati u budućnosti pristup medicinske pomoći za vojnike na vojnim vježbama na poligonu u Slunju, kao i poboljšati hitnu medicinsku uslugu u regiji".

U ime Ministarstva zdravstva državni tajnik Silvio Bašić zahvalio se za 1.1 milijun kuna donacije za ovaj projekt vrijedan 1.7 milijuna kuna, kao i za činjenicu da se time svim stanovnicima Hrvatske, a ne samo u Zagrebu, povećava dostupnost i pravovremenost zdravstvene skrbi kada je ona najpotrebnija, a život pacijenta ugrožen.

"Od srca se zahvaljujem na prijateljstvu i partnerstvu SAD-u, svima u sustavu zdravstva koji danonoćno brinu o pacijentima i želim uspješan nastavak radova", rekao je Bašić.

U zračnom prijevozu Hitna pomoć se oslanja na helikoptere vojske i policije

Naglasio je kako je helikopterski medicinski prijevoz važan i zbog nesreća, prometnih i drugih, ali i zbog svih hitnih stanja poput moždanih i srčanih udara, da bi pacijenti pomoć dobili što je moguće prije.

Vezano za realizaciju projekta nabave sedam helikoptera za sustav Hitne službe pri Ministarstvu zdravstva, Bašić je rekao da ide "teško". "U zračnom medicinskom prijevozu još uvijek se oslanjamo na helikoptere vojske i policije i to prvenstveno zato što obuka cijele medicinske helikopterske posade traje pet do šest godina", dodao je.

"Zbog toga kroz najam tražimo uslugu stranih kompanija, prikupili smo ponude, ali ni jedna ne pokriva cijelu Hrvatsku i sada treba odlučiti što dalje, a želja je da tu službu uspostavimo za 365 dana u godini i to što je moguće prije", rekao je Bašić.

Ravnatelj karlovačke Opće bolnice Nikša Antica rekao je da će uz plato helidroma biti ograđen prostor i sagrađena pristupna prometnica do bolničke zgrade. Bit će uređeni i najbrži pristup operacijskim dvoranama te potrebna signalizacija i rasvjeta za mogućnost noćnog slijetanja i prihvata pacijenata.

Helidrom u Karlovcu, dodao je Antica, predviđen je za slijetanje malih, ali i najvećih transportnih civilnih i vojnih helikoptera, što će omogućiti podizanje zdravstvene zaštite na znatno višu razinu.

Karlovačka županica Martina Furdek Hajdin podsjetila je da SAD i Hrvatsku, kao i Američku i Hrvatsku vojsku, veže dugogodišnja suradnja. Ovo je u Karlovačkoj županiji osmi projekt, a do sada je, kaže, vrijednost američke pomoći kroz te projekte 1.8 milijuna dolara.

Županica Furdek Hajdin naglasila je da će helidrom u Karlovcu, gradu koji povezuje puteve sjevera i juga, ali i Sloveniju s BiH, dakle Europu s Istokom, bitno pomoći za bržu pomoć stradalima na prometnicama.

Pročitajte više