Tijekom Ultre u Splitu se potrošnja droge poveća dvadesetostruko

Foto: Hina

REZULTATI projekta "Utjecaj glazbenog festivala i turističke sezone na potrošnju droga u Splitu" pokazalo je da tijekom turističke sezone dolazi do značajnog porasta potrošnje psihostimulirajućih droga (MDMA, kokain, amfetamin), a taj je porast posebno izražen za vrijeme festivala Ultra Europe kada je uočeno dvadesetostruko povećanje potrošnje MDMA-a, pokazuju rezultati projekta Europsko web istraživanje droga: obrasci uporabe.

"Radi se o inovativnim pristupima praćenja problematike droga koji omogućavaju dobivanje šireg uvida u uporabu droga", naglasio je Željko Petković, v.d. ravnatelja Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade, na konferenciji za novinare.

Kanabis, kokain, heroin i amfetamin

Na inicijativu Ureda za suzbijanje zlouporabe droga, tijekom 2016. Institut Ruđer Bošković proveo je istraživanje potrošnje droga primjenom analize odabranih urinarnih biomarkera droga u otpadnoj vodi u Splitu. Ova metoda do sada se u Hrvatskoj provodila u Zagrebu, Zadru i Splitu, a provodi se i u 50-tak ostalih europskih gradova.

Istraživanja su pokazala da se u razdoblju izvan turističke sezone u Splitu najviše konzumira kanabis, kokain, heroin i amfetamin, dok je potrošnja ostalih droga u tom razdoblju znatno niža. Tijekom turističke sezone dolazi do značajnog porasta potrošnje psihostimulirajućih droga (MDMA, kokain, amfetamin), a taj je porast posebno izražen za vrijeme festivala Ultra Europe kada je uočeno dvadesetostruko povećanje potrošnje MDMA-a, istaknula je znanstvena savjetnica s Instituta Ruđer Bošković Senka Terzić.

Što se tiče novih tipova droga, uočena je prisutnost ketamina i 4-fluoramfetamina, ali njihova zastupljenost je, napomenula je Terzić, znatno niža od one klasičnih droga. Uočeno je da su, i u razdoblju izvan turističke sezone, stope potrošnje većine droga u Splitu relativno visoke te premašuju vrijednosti zabilježene lani u Zagrebu.

Više kanabisa nego hašiša

Konzumenti kanabisa u Hrvatskoj, Češkoj, Švicarskoj i Velikoj Britaniji više konzumiraju marihuanu nego hašiš

Rezultati Europskog web istraživanja droga provedenog tijekom 2016. u šest europskih zemalja - Hrvatskoj, Švicarskoj, Francuskoj, Češkoj, Nizozemskoj i Velikoj Britaniji, pokazali su da konzumenti kanabisa u Hrvatskoj, Češkoj, Švicarskoj i Velikoj Britaniji najučestalije konzumiraju marihuanu, dok je u Francuskoj u Nizozemskoj dominantnija kombinacija hašiša i marihuane.

Istraživanjem je obuhvaćeno više od 20.000 sudionika, dominantno osoba muškog spola (od 58 do 77 posto) i mlađih dobnih skupina, a cilj tog projekta bio je razviti i testirati alat za web istraživanje, odnosno prikupljanje podataka o količinama droga koje koriste različite skupine konzumenata droga. U okviru navedenog u Hrvatskoj su primijenjeni Facebook i Google oglasi za uključivanje sudionika.

Hrvatska pokazuje srednju vrijednost


Istraživanje je pokazalo da je među konzumentima amfetamina i metamfetamina, više od 60 posto sudionika konzumiralo samo amfetamin, osim u Češkoj u kojoj je gotovo 57 posto sudionika konzumiralo samo metamfetamin.

Među konzumentima MDMA-a, raspon redovnih konzumenata kreće se od 1 posto u Češkoj, 5,3 posto u Francuskoj te 7 posto u Hrvatskoj. Redovnih konzumenata kokaina gotovo da nema u Češkoj, dok 11 posto konzumenata kokaina u Francuskoj i 14 posto u Švicarskoj redovno konzumira ovu drogu.

Najveće količine MDMA-a korištene tijekom tipičnog dana nađene su u Francuskoj (0,96 grama), dok su najmanje količine pronađene u Hrvatskoj i Češkoj (po 0,72 grama). Hrvatska pokazuje najvišu srednju vrijednost korištenja kokaina (1,23 grama), dok najnižu srednju vrijednost pokazuje Češka (0,81 gram).

Suzbijanje ovisnosti i ovisničkog ponašanja

Istaknuvši da zabrinjava činjenica da je Hrvatska iznad europskog prosjeka po konzumiranju ilegalnih droga među mladima, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Ines Strenja - Linić istaknula je da je nužno osigurati usklađenost različitih politika prema ovisnostima i objedinjavanje koordinacije njihove provedbe kao nužan preduvjet za osiguranje učinkovitih i ekonomski isplativih društvenih odgovora.

"Za buduće razdoblje bilo bi potrebno donijeti jedinstveni strateški dokument koji će definirati i objediniti nacionalne razvojne ciljeve i prioritete na području suzbijanja ovisnosti i ovisničkih ponašanja", poručila je.

Aktualna nacionalna strategija suzbijanja zlouporabe droge ističe krajem ove godine, a potpredsjednik Vlade, ministar uprave i predsjednik Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Ivan Kovačić naglasio je da će biti provedena njena evaluacija, a rezultati će se uzeti u obzir prilikom izrade strateškog dokumenta kojim će se definirati nacionalni prioriteti kroz sljedećih šest godina.

"S obzirom na to da podaci istraživanja govore o porastu konzumiranja droga te novih psihoaktivnih tvari, potrebno je osigurati strateški okvir koji će biti dovoljno fleksibilan, a istovremeno i strukturiran te omogućiti provedbu odgovarajućih aktivnosti i pratećih odgovora na nove izazove", naglasio je.

Pročitajte više