KORONAVIRUS

Kreće zanimljiva studija: Zdravi mladi ljudi će se namjerno zaraziti koronom

Ilustracija: 123rf

ZDRAVI mladi dobrovoljci bit će namjerno zaraženi koronavirusom s ciljem testiranja cjepiva u sklopu prve svjetske studije covida-19 "Human Challenge" koja će se provesti u Velikoj Britaniji. 

"Human Challenge" je naziv za kontrolirano ispitivanje infekcije na ljudima i vrsta je kliničkog ispitivanja cjepiva ili drugog lijeka koje uključuje namjerno izlaganje ispitanika bolesti koja se istražuje.

Stiglo etičko odobrenje 

U istraživanju koje je dobilo etičko odobrenje i započet će u sljedećih nekoliko tjedana sudjelovat će 90 osoba u dobi od 18 do 30 godina.

Dobrovoljci će biti izloženi virusu u sigurnom i kontroliranom okruženju dok će medicinari nadzirati njihovo stanje i zdravlje. Dosad je u Velikoj Britaniji cjepivo protiv covida-19 dobilo više od 15 milijuna ljudi.

Studije "Human Challenge" odigrale su ključnu ulogu u razvoju liječenja brojnih bolesti, među kojima su malarija, tifus, kolera i gripa.

Koja je najmanja količina virusa potrebna za infekciju?

Ovo će testiranje znanstvenicima pomoći da ustanove koja je najmanja količina koronavirusa potrebna da se izazove infekcija i kako ljudski imunosni sustav na nju reagira. Rezultati će liječnicima omogućiti bolje razumijevanje covida-19, a rezultati će pridonijeti daljnjem razvoju cjepiva i načina liječenja.

Studiju u suradnji provode Radna skupina za cjepiva vlade Velike Britanije, londonski Imperial College, zaklada Royal Free London NHS Foundation Trust i britanska tvrtka hVIVO, koja posjeduje laboratorije i pionir je u ovakvim ispitivanjima. 

Clive Dix, koji privremeno predsjedava Radnom skupinom za cjepiva, rekao je: "Zajamčili smo niz sigurnih i učinkovitih cjepiva za Veliku Britaniju, no neophodno je nastaviti s razvojem novih cjepiva i načina liječenja covida-19. Očekujemo da će nam studije pružiti jedinstven uvid u to kako virus djeluje te da će nam pomoći da shvatimo koja cjepiva nude najbolje izglede za sprečavanje zaraze."

Traže volontere

Pojasnio je da će u istraživanju znanstvenici koristiti virus koji cirkulira Velikom Britanijom od početka pandemije u ožujku, a za zdrave osobe koje će dobrovoljno biti njime zaražene predstavlja nizak zdravstveni rizik.

"Molimo volontere u dobi između 18 i 30 godina da se pridruže našem istraživačkom pothvatu kako bi nam pomogli da shvatimo na koji način virus inficira ljude i kako se tako brzo uspijeva proširiti među populacijom", rekao je voditelj istraživanja dr. Chris Chiu s Imperial Collegea. Istaknuo je da je krajnji cilj istraživanja ustanoviti koja cjepiva i načini liječenja najbolje djeluju u borbi protiv ove bolesti.

Pročitajte više