Ministar: Vlada je za povećanje plaća svima, a ne odabranima

Foto: Hina

MINISTAR rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović izjavio je da se vlada zalaže za horizontalno povećanje plaća, odnosno horizontalnu korekciju za sve, a ne samo za odabrane skupine.

"Ono što cijelo vrijeme komuniciramo je horizontalno povećanje plaća odnosno horizontalna korekcija. Istaknuo bih da je došlo do nekoliko horizontalnih korekcija, da su plaće u zadnje dvije godine podignute svima 11,5 posto kumulativno i očekujemo na toj razini da ćemo kroz daljnji rast plaća i pozitivna kretanja u gospodarstvu korigirati ih za sve, a ne samo za neke odabrane skupine", komentirao je Aladrović sindikalne zahtjeve za povećanje plaća uoči sjednice vlade.

Kaže da će vidjeti koji su zahtjevi učitelja

O zahtjevima učitelja i nastavnika za povećanje plaća kazao je da će danas vidjeti koji su njihovi zahtjevi i ima li uopće po tom pitanju potrebe za razgovorom s obzirom na to da su prošle godine sklopljeni granski kolektivni ugovori i da zahtjevi nisu vezani za kolektivno pregovaranje.

"Učitelji traže povećanje kroz koeficijente, prošle godine su sklopljeni granski kolektivni ugovori po tom pitanju i sada ćemo vidjeti koje će zahtjeve iznijeti i da li po tom pitanju uopće ima potrebe za razgovorom, što ćemo učiniti, koji su zahtjevi i koliko su teški ti zahtjevi", rekao je Aladrović.

Osvrnuo se i na zahtjeve zdravstvenih radnika za veće plaće ustvrdivši kako su tu stvari vrlo jasne jer njihov granski kolektivni ugovor istječe 31. listopada.

"Iz konteksta Ministarstva rada ovdje su stvari vrlo jasne, granski kolektivni ugovor za djelatnike zdravstva ističe s 31. 10. i tu ćemo raditi maksimalno na tome da dođemo do rješenja. Osobno mislim da smo blizu rješenja", kazao je i dodao da ono što je ranije parafirano košta oko 395 milijuna kuna.

Nacionalna mirovina bit će u potpunosti implementirana 2021.

O nacionalnoj mirovini ministar rada i mirovinskog sustava kazao je da će biti u potpunosti implementirana 2021. godine, da će se do jeseni sljedeće godine složiti zakonodavni okvir te da su radne skupine već počele raditi na tome.

"U ovom trenutku možemo potvrditi da politički idemo s nacionalnom mirovinom te da će ona postati element unutra mirovinskog sustava odnosnu sustava socijalne skrbi", naglasio je dodavši kako je prerano govoriti o tome koliko će to državu koštati.

Kazao je i da postoji maksimalna skupina od 53 tisuće ljudi koji će 2021. imati više od 65 godina, a neće imati primanja.

Kada je riječ o referendumskoj inicijativi "67 je previše", ustvrdio je da nema pomaka u razgovorima sa sindikatima i da je sada na potezu sabor, nakon čega će se vidjeti u kojem smjeru će to ići dalje.

Pročitajte više