Ministrica EU fondova u Dnevniku HRT-a nahvalila razvoj Slavonije, Baranje i Srijema

MINISTRICA regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak gostovala je večeras u Dnevniku HRT-a.

"Ono što je bitno spomenuti - tek nakon što ste potpisali ugovor o dodjeli i počeli s provedbom projekata, možete i povlačiti europska sredstva", rekla je Tramišak.

Dodala je kako je ostatak od 10 milijardi kuna od 16 i pol ugovorenih u provedbi.

Veliki novac ide u pet županija

"Tijekom sljedeće dvije i pol do tri godine projekti moraju biti provedeni kako bi u cijelosti povukli sva sredstva. To će zasigurno biti tako. Tu govorimo o 18 do 19 tisuća projekata i da svi oni koji su se proteklih godina prijavljivali na projekte ih sada i realiziraju", naglasila je.

Podsjetimo, velika ulaganja u Slavoniju, Baranju i Srijem, dodatnih 10 milijardi i 700 milijuna kuna idu u pet slavonskih županija. Novi razvojni sporazum potpisan je u Našicama, a osigurat će provedbu kapitalnih projekata koje stanovnici tih područja dugo čekaju.

Preostalo je nešto manje od dvije milijarde kuna. Na pitanje kako sada ide s tim dijelom, Tramišak je odgovorila:

"Ono što sa zadovoljstvom mogu reći je da ne samo tih dodatnih dvije milijarde koliko je preostalo, nego smo danas ugovorili dodatnih 10,7 milijardi kuna vrijednih, velikih kapitalnih, strateških projekata za razvoj istoka Hrvatske."

Nova radna mjesta

"Gotovo nema mjesta u cijeloj Slavoniji, u svih pet županija koje nisu osjetile ili vidjele primjer europskog projekta. Možemo govoriti o energetskim obnovama škola, izgradnji dječjih vrtića, ulaganjima u domove zdravlja, u domove za starije i nemoćne, u ambulante, ali i na kraju krajeva, ono što je bitno, mali OPG-ovci također su primjer korištenja ovih sredstava", kazala je ministrica.

Dodala je da su europska sredstva jedna dobra "poluga" i dobar financijski instrument poluge za nadogradnju na ona sredstva koja imamo i vlastite resurse.

"Svi kvalitetni razvojni projekti zasigurno će značiti pomak u kvaliteti života", istaknula je Tramišak.

Pojasnila je kako tu nije riječ samo o javnoj infrastrukturi, nego i o projektima koji su namijenjeni razvoju gospodarstva i poduzetništva.

Nakon završetka svih projekata, dodala je, znat će se koliko je zahvaljujući njima otvoreno novih radnih mjesta.

"Ono što mogu reći je da je kod obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava gotovo šest ili sedam tisuća koji provode te projekte zasigurno su zadržali sebe kao krajnje nositelje OPG-a, sačuvali svoje radno mjesto, isto tako i svoje obitelji."

Rok do travnja

Na preliminarnom nacionalnom nacrtu plana za oporavak, koji bi trebao biti gotov do sredine listopada, kazala je da intenzivno rade protekla dva mjeseca.

"Nakon što je naš premijer gospodin Andrej Plenković dogovorio na Vijeću EU 22 milijarde eura za Hrvatsku počeli smo odmah s pripremom, s komunikacijom s različitim dionicima, lokalnom, regionalnom samoupravom, isto tako u komunikaciji smo i s gospodarstvenicima o tome kako i na koji način ćemo ta sredstva alocirati po pojedinim prioritetima. Prikupili smo više od 6000 različitih projekata, dakle straha da nećemo moći povući ta sredstva - nema", naglasila je Tramišak.

I s predstavnicima Komisije su, kazala je, gotovo svakodnevno u komunikaciji.

"Do travnja nam je krajnji rok da se usuglasimo s njima i da možemo početi koristiti sredstva iz ove omotnice plana za oporavak i otpornost", zaključila je.

Pročitajte više