Njemačka usvojila klimatski paket, uvode brojne namete

Foto: 123rf

BUNDESTAG je odobrio najveće dijelove tzv. klimatskog paketa savezne vlade kojemu je cilj smanjenje emisije CO2 do 2030. za 55 posto, a pored nameta na emisije CO2 sadrži i smanjenje cijene ekoloških oblika energije, kao i prometa.

„Zakonom o zaštiti klime jasno smo dali do znanja da ćemo ostvariti svoje klimatske ciljeve. I to ne zabranama i prisilama, nego poticajima upotrebe novih tehnologija i postignuća“, rekao je predsjednik zastupničkog kluba vladajuće demokršćanske Unije CDU/CSU Ralph Brinkhaus.

On je dodao kako zakon o zaštiti klime donosi i poticaje za gospodarstvo, ali je istodobno i socijalno podnošljiv za građane Njemačke.

Svenja Schulze, ministrica zaštite okoliša koja dolazi iz manjeg partnera u koalicijskoj vladi, Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), objasnila je, tijekom rasprave koja je prethodila glasovanju o zakonu za zaštitu klime, kako novi zakon napokon „uvodi reda“ u klimatsku agendu Njemačke.

„S novim zakonom Njemačka dobiva zakon s jasnim pravilima i vremenskim planom. Zaštita klime je obvezna za sve“, rekla je Schulze.

Koje su mjere?

Osim nameta na emisije CO2 za građevinski i prometni sektor, novi zakon predviđa i mjere za poticanje korištenja klimatski podnošljivijih izvora energije i prijevoznih sredstava.

Tako se smanjuje porez na željeznički, a povećava na zračni prijevoz.

Dio zakona koji se odnosi na smanjenje PDV-a na željeznički promet je upitan jer je za njegovo stupanje na snagu potrebno i odobrenje gornjeg doma parlamenta, Bundeserata, koji zastupa interese saveznih pokrajina.

S obzirom da stranka Zeleni sudjeluje u vlasti u 9 od 16 njemačkih saveznih pokrajina prolaz ovog zakona u Bundesratu je upitan jer ova stranka žestoko kritizira zakon o zaštiti klime smatrajući ga nedovoljno učinkovitim.

I ostatak parlamentarne oporbe kritizira novi zakon o zaštiti klime. Liberalno-demokratska stranka i Alternativa za Njemačku smatraju da zakon nepotrebno opterećuje gospodarstvo, dok stranka Ljevica zakon smatra socijalno neprihvatljivim.

Pročitajte više