Njemački šef diplomacije u Poljskoj obilježava 75. godišnjicu Varšavskog ustanka

NJEMAČKI ministar vanjskih poslova Heiko Maas u Berlinu je istaknuo i pohvalio hrabrost sudionika Varšavskog ustanka u otporu njemačkoj okupaciji, čija se 75. godišnjica obilježava sutra u Varšavi. 

"Snaga otpora i hrabrost kojom se Poljska 1944. oduprla njemačkoj okupaciji svjedoče o nevjerojatnoj želji za slobodom i samoodređenjem", rekao je Heiko Maas u srijedu uoči odlaska u Varšavu na svečanosti obilježavanja 75. godišnjice Varšavskog ustanka. 
 

"Gotovo potpunim uništenjem Varšave i smrću preko 200.000 Poljaka, Njemačka je prilikom gušenja ustanka uzrokovala neizrecivu patnju svojih susjeda", rekao je Maas. 
 
On je istaknuo i divljenje s obzirom na brzinu kojom se Poljska nakon Dugog svjetskog rata oporavila od ratnih razaranja. 

Tijekom Varšavskog ustanka poginulo preko 200.000 ljudi
 
"Poljska i posebno Varšava su nakon rata pronašle snage za ponovno rođenje", rekao je Maas, koji je uoči odlaska u Poljsku izrazio "poniznost" zbog počinjenog u Drugom svjetskom ratu. 
 
On je poziv poljskog kolege Jaceka Czaputowicza da sudjeluje na današnjim i sutrašnjim komemorativnim svečanostima okarakterizirao kao "znak velikog povjerenja". 
 
Varšavski ustanak, koji je 1. kolovoza 1944. pokrenula Poljska domovinska vojska, trajao je do početka listopada iste godine i završio gušenjem pobune. Tom prilikom je život izgubilo preko 200.000 osoba, mahom civila. 
 
U znak odmazde nacistički čelnik Adolf Hitler je naredio potpuno uništenje Varšave, koja je kraj Drugog svjetskog rata dočekala sa svega 5 posto prijeratnih građevina, a u gradu u kojem je prije Drugog svjetskog rata živjelo 1,2 milijuna stanovnika ostalo je tek nekoliko stotina žitelja. 
 
Sporna je i uloga sovjetske Crvene armije, koja se u vrijeme Varšavskog ustanka već nalazila u neposrednoj blizini grada, ali nije uskočila u pomoć pobunjenicima nego je čak sprječavala dostavu pomoći zapadnih saveznika poljskoj vojsci. 

Pročitajte više