Potopljen ratni brod iz Drugog svjetskog rata u more ispušta otrovne kemikalije

Screenshot: The Indepenedent

OLUPINA iz Drugog svjetskog rata ispušta opasne kemikalije u Sjeverno more, što ukazuje na to da bi se s morskog dna trebali što prije ukloniti i drugi potopljeni ratni brodovi.

Njemački brod ratne mornarice V-1302 John Mahn 1942. potopili su britanski bombarderi. Od tada se nalazi 30 metara ispod površine belgijskog Sjevernog mora. 

Opasne kemikalije

Mikrobiologinja Josefien Van Landuyt sa Sveučilišta Ghent u Belgiji i njezini kolege analizirali su uzorke iz čeličnog trupa broda i okolnog oceanskog dna te pronašli tragove arsena, eksploziva i teških metala, poput nikla i bakra. Tim je također pronašao grupu kemikalija (policiklički aromatski ugljikovodici, PAH) koja se prirodno nalazi u fosilnim gorivima.

"Otkrili smo da raste koncentracija PAH-a kako se približavate brodu, posebno kod skladišta s ugljenom", rekla je Van Landuyt, a prenosi New Scientist.

"Ako se brodove ne ukloni, olupine bi mogle desetljećima nastaviti zagađivati morsko dno"

Ove kemikalije mijenjaju mikrobiom u neposrednoj blizini broda. Van Landuyt navodi da je zagađenje koje uzrokuje V-1302 John Mahn relativno malo, zbog čega olupina i dalje ima funkciju umjetnog grebena i ribljeg rodilišta.

No upozorava da bi tisuće drugih potopljenih brodova i zrakoplova iz tog razdoblja mogle ispuštati veće količine otrovnih materijala u Sjeverno more, pogotovo zato što se ne zna puno o tome što su prevozili, koliko su oružja imali i gdje se sada točno nalaze.

"Ako se brodove ne ukloni, olupine bi mogle desetljećima nastaviti zagađivati morsko dno. U slučaju elektronike ili PAH-a, to će dugo trajati. Trebaju desetljeća da se razgradi PAH na morskome dnu"​​, rekao je biokemičar Andrew Turner sa Sveučilišta Plymouth.

Istraživanje naziva 80 years later: Marine sediments still influenced by an old war ship objavljeno je u časopisu Frontiers in Marine Science.

Pročitajte više