Pale cijene nafte

Foto: EPA

CIJENE nafte pale su danas na međunarodnim tržištima na 42 dolara zbog zabrinutosti za potražnju, koju je potaknulo saudijsko sniženje cijena azijskim kupcima i slabiji kineski uvoz.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 66 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 42 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 59 centi nižoj cijeni, od 39,18 dolara.

Saudijska Arabija, najveći izvoznik nafte u svijetu, snizila je službenu prodajnu cijenu sirove nafte azijskim kupcima za listopad na najnižu razinu od svibnja.

„Tržišta su taj pad protumačila kao znak slabljenja oporavka potražnje u regiji u kojoj se nalaze drugi i treći najveći potrošač nafte u svijetu", rekla je analitičarka kompanije Rystad Energy Paola Rodriguez-Masiu.

Trgovci zabrinuti

Trgovce je zabrinulo i usporavanje kineskog uvoza nafte u kolovozu, prema podacima carinske uprave. Kina je najveći uvoznik nafte u svijetu koji je do sada podržavao cijene rekordnim kupnjama.

„Puno je upitnika u vezi s kineskim gospodarstvom i njegovim odnosom s ključnim industrijaliziranim zemljama, s SAD-om, a ovih dana čak i s Europom“, zaključuje direktor za energetska tržišta i sigurnost u Međunarodnoj energetskoj agenciji (IEA) Keisuke Sadamori.

Paralelno je današnji Praznik rada tradicionalno obilježio završetak ljetne sezone vožnje u SAD-u pa se investitori ponovo fokusiraju na slabašnu potražnju za gorivom u najvećem potrošaču nafte u svijetu.

Uteg cijenama bile su i pojačane aktivnosti bušenja u SAD-u, potaknute povoljnom razinom cijena na međunarodnim tržištima.

Značajniji pad cijena zakočila je pak nada da bi uskoro moglo biti dostupno cjepivo za covid-19, nakon što su australski dužnosnici rekli da prve serije cjepiva očekuju u siječnju iduće godine i da bi ono moglo pružati "zaštitu kroz više godina".

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte  (OPEC) danas objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u petak iznosila 43,42 dolara, što znači da je bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Pročitajte više