Pet tisuća stranih šijitskih boraca priprema se za napad na Alep

Foto: Hina

DOK TRAJE najrazornije bombardiranje istočnog Alepa u pet godina rata u Siriji, 6 tisuća pro-režimskih boraca sprema se za napad na najveće pobunjeničko uporište.

Međutim, samo nekoliko stotina među njima su regularne trupe Sirijske arapske vojske (SAA). Glavninu ofenzive činit će, prema procjenama, pet tisuća stranih boraca, javlja Guardian.

Radi se o šijitskim islamističkim borcima iz Libanona, Iraka, Irana i Afganistana koji će imati ključnu ulogu u bitki za Alep, kao i u odlučivanju daljnje sudbine ovog grada.

Ovi borci bitku vide kao dio svetog rata koji će odrediti budućnost regije, uključujući Irak i Libanon. Među zapovjednicima ovih sektaških postrojbi  sljedbenici su iranskog vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hameneija, s dugogodišnjim iskustvom ratovanja u Iraku, kako protiv američke vojske, tako i protiv sunitskih militanata, uključujući Islamsku državu.

Akram al-Kaabi, zapovjednik iračke paravojske Ketaib Hezbolah, ovako svojim borcima objašnjava bitku za Alep: "Zašto idete  u Siriju? Zato što smo dio osovine otpora, osovine otpora koja je dobila već mnogo bitaka diljem svijeta. Kad bi trebali ići do najdaljih krajeva svijeta, išli bi."

"Mladež poput vas vodi džihad u Iraku i izvan Iraka, vaš put džihada je blagoslovljen", rekao je al-Kaabi u govoru borcima koji je snimljen i podijeljen na društvenim mrežama.

Svugdje oko Alepa vijore se zelene i žute šijitske zastave Hezbolaha i iračkih paravojski. Anti-režimska opozicija vidi ovu religioznu ikonografiju kao prisvajanje većinski sunitskog teritorija.

"Iran je ovdje već dugo vremena. Mogli smo ih čuti preko radija. Izazivali bi nas i rugali nam se. Govorili bi da će nas ubiti u ime Alija (Muhamedovog zeta). Ovo je lice Bašara (Asada), čovjeka koji je predao zemlju sektaškim grupama jer je ne može obraniti sam", rekao je opozicijski borac Sobi Zeitun, koji je u svibnju izbjegao iz Alepa u Tursku.

Ruski i sirijski zrakoplovi bacili su više od 1700 bombi na istočni Alep od početka tjedna. Korištene su i zloglasne "bunker buster" bombe, dizajnirane za uništavanje podzemnih meta. Rusija poriče upotrebu takvog oružja, unatoč optužbama SAD-a i Velike Britanije na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a.

Zračni udari uništili su ove srijede još dvije bolnice. Više od 40 bolnica i klinika oštećeno je ili uništeno u istočnom Alepu od početka ruske intervencije prije ravno godinu dana.

Prema analizi ruskog novinara Olega Kašina za Guardian, rat u Siriji došao je kao poklon za ruskog predsjednika Vladimira Putina. Nakon aneksije Krima i vojne intervencije u istočnoj Ukrajini, Rusija se našla u diplomatskoj izolacije i pod gospodarskim sankcijama od strane međunarodne zajednice. Putin je odlučio podići uloge uključivanje u rat u Siriji na strani režima i tako osigurao Rusiji ključno mjesto za pregovaračkim stolom.

Putinov strateški cilj je produžiti rat što je moguće duže, kako bi legitimirao rusku vanjsku politiku i prisilio Zapad na ustupke. Dok ruske snage bombardiraju položaje antirežimskih pobunjenika, ruska javnost je uvjerena da se bore protiv Islamske države, sprečavajući tako terorističku opasnost kod kuće. Radi se o PR pobjedi za Putina, tvrdi Kašin i dodaje da se ništa neće promijeniti dok zapadni lideri ne pristanu pregovarati s njim - ne oko Sirije, nego oko Ukrajine i sankcija.

 

Pročitajte više