Svjetska banka i MMF: Pojačat ćemo krizno financiranje ranjivih država

Foto: EPA

Svjetska banka će olakšati financiranje država pogođenih prirodnim katastrofama, objavila je ta banka danas nakon što je i Međunarodni monetarni fond objavio da je postigao svoj cilj o omogućavanju 100 milijardi dolara za ranjive države. 

Dvije najave objavljene su na skupu četrdesetak čelnika u Parizu, uključujući njih desetak iz Afrike, kineskog premijera i brazilskog predsjednika. 

Cilj sastanka bio je dati novi zamah globalnom financiranju kako bi se pomoglo zemljama u razvoju u ublažavanju njihovih dugova, u reformama postratnih financijskih sustava i oslobađanju sredstava za borbu protiv klimatskih promjena. 

"Jasno je da međunarodna financijska arhitektura nije uspjela u svojoj misiji pružanja globalne sigurnosne mreže za zemlje u razvoju", rekao je glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, prozvavši taj sustav zastarjelim, disfunkcionalnim i nepravednim.

"Treba nam robusna sigurnosna mreža"

Čelnici žele pritisnuti međunarodne razvojne banke poput Svjetske banke da uvećaju dostupnost kapitala. Novi predsjednik te institucije Ajay Banga u izlaganju u četvrtak iznio je prijedloge poput pauze isplata dugovanja, davanja fleksibilnosti državama da preusmjeravaju novac za izvanredne situacije i nove vrste osiguranja za razvojne projekte.

"Potrebna nam je robusna i predvidljiva financijska sigurnosna mreža", rekao je etiopski premijer Abiy Ahmed na konferenciji. 

Kasnije se očekuje objava o dugu Zambije, nakon što su njezini kreditori ovaj tjedan sugerirali da je prijedlog o restrukturiranju gotovo spreman nakon dvije godine pregovora. 

Iako je cilj novih mjera Svjetske banke davanje oduška zemljama u razvoju, nije bilo govora o brisanju dugova multilateralnim kreditorima, piše agencija Reuters. 

Kina, najveći svjetski kreditor, želi da Svjetska banka i MMF preuzmu dio tih gubitaka, što te institucije i bogate zemlje odbijaju. 

Govoreći o ratu u Ukrajini, klimatskoj krizi, sve većoj nejednakosti i usporavanju progresa, čelnici su Svjetskoj banci i drugim multilateralnim institucijama poručili da im je potrebna nova vizija. 

Macron: Treba djelovati dok se ne izgubi povjerenje

Francuski predsjednik Emmanuel Macron, domaćin susreta, rekao je da je vrijeme za djelovanje dok se ne izgubi povjerenje. 

Cilj skupa je odrediti planove za idućih 18 do 24 mjeseca, za pitanja poput smanjivanja dugova i financiranje protiv klimatskih katastrofa. 

Pandemija koronavirusa gurnula je velik broj siromašnijih država u dužničku krizu. Od njih se očekuje da i dalje ispunjavaju svoje obveze usprkos ogromnim šokovima za njihove financije.

Pročitajte više