U Mađarskoj sedam mrtvih, vukovarski Vodovod više ne uzima vodu iz Dunava

TEŠKO kemijsko zagađenje nastalo puknućem spremnika u tvornici aluminija u mađarskom gradiću Ajku došlo je i do Dunava, rekao je mađarskim medijima glasnogovornik mađarske službe za izvanredna stanja Tibor Dobson. Jučer je rekao da je i u glavnom toku Dunava primijećeno više uginulih riba.

Danas je od posljedica ozljeda tijekom izlijevanja mulja preminula i peta osoba, 81-godišnji muškarac. BBC je, pozivajući se na službene izvore, javio kako su kod grada Devecsera pronađena tijela dvije od tri nestale osobe, što znači da se broj mrtvih popeo na sedam. Podsjećamo, ranije je život izgubilo četvero ljudi, troje se smatralo nestalima, a preko 120 ljudi je ozlijeđeno.

Ministar unutarnjih poslova Sandor Pinter danas je rekao da je rizik od biološke i ekološke katastrofe za rijeku Dunav smanjen, s obzirom na to da se razina lužnatosti smanjuje. PH Dunava u Mađarskoj je sada 8,2, što je još uvijek deset puta više od normalne vrijednosti, ali manje od razine koja je izmjerena noćas.

Bugarska prva ponudila pomoć

Mađarski premijer Viktor Orban je danas izjavio kako je kriza koju je prouzročilo istjecanje toksičnog crvenog mulja iz tvornice aluminija pod kontrolom te da Dunav ne bi trebao biti ozbiljnije zagađen.

"Dobra vijest je što smo situaciju uspjeli staviti pod kontrolu", rekao je premijer Viktor Orban koji boravi u Sofiji. U međuvremnu je bugarski premijer Bojko Borisov tijekom primanja Viktora Orbana rekao da je njegova zemlja ponudila pomoć Mađarskoj i to slanjem stručnjaka i ekologa.

Razine arsena i žive "iznenađujuće visoke"

Međutim, Greenpeace je jučer upozorio na "iznenađujuće visoke" razine arsena i žive u crvenom mulju.

Aktivisti su rekli da uzorci koje su u utorak uzeli u teško pogođenom mjestu Kolontar pokazuju se u kilogramu suhe tvari nalazilo 110 miligrama arsena i 1,3 miligrama žive. Također je izmjereno 660 miligrama kroma. Uzorci su analizirani u laboratorijima u Beču i Budimpešti.

Upozorili su da je razina arsena dvostruko veća od očekivane. Analiza vode u krajevima pogođenima crvenim muljem pokazala je da je razina arsena 25 puta veća od granice koju smije imati pitka voda, izvještava Associated Press.

Naši stručnjaci smatraju da onečišćenje ne predstavlja veliku opasnost za Hrvatsku

Prema riječima direktora Hrvatskih voda Osijek Zorana Đurokovića, ne radi se o onečišćenju koje je na površini da bi se moglo zaustaviti. Ono će jednostavno doteći i oteći iz Republike Hrvatske ako ga bude bilo.


Slično procjenjuju i u Hrvatskom toksikološkom zavodu. Ako netopivi metali uđu u Dunav, snaga rijeke do Hrvatske će im koncentraciju smanjiti 2000 puta. Problemi bi eventualno mogli nastati ako mulj skriva neke spojeve koji nisu iskazani u izvješću mađarske tvornice. No zbog velike udaljenosti i snage Dunava, nitko ne vjeruje u najgoru mogućnost, izvještava HTV.

Naša Državna uprava za zaštitu i spašavanje priopćila je da dežurne službe Hrvatskih voda i vodopravne inspekcije obavljaju neprekidni nadzor kvalitete vode Dunava. Od danas će se uzorci uzimati dva puta dnevno, ali dosadašnjim analizama nije utvrđena pojava onečišćenja.

Mjere nadzora provodit će se do daljnjeg, ovisno o rezultatima analiza. Danas od 13 sati, iz mjera predostrožnosti, vukovarski Vodovod više ne zahvaća vodu iz Dunava, već koristi isključivo podzemne vode iz dubokih zdenaca, a sve u cilju potpune sigurnosti vodoopskrbe stanovništva na području Vukovara.

Onečišćenje u rijekama mnogo gore od očekivanog

U rijeci Marsal koja je pritok Rabe zabilježen je veliki pomor ribe. Dobson je rekao da je čitav ekosustav te rijeke uništen zbog visoke razine lužnatosti. Mađarski ured Svjetskog fonda za zaštitu prirode objavio je da je onečišćenje rijeke Marsal mnogo gore nego što se očekivalo. Ekipe hitne pomoći dijele letke s pozivima stanovništvu da ne love i ne jedu ribu iz rijeka Rabe i Marsal te da izbjegavaju kontakt s vodom.



Ribe su uginule i u rijeci Rabi, a na njenom ušću u Dunav sinoć je izmjerena pH vrijednost 9,1, što znači da je koncentracija lužnatosti bila 100 puta veća od normalne, objavile su službe za saniranje štete. Visoka i opasna lužnatost intenzivno se smanjuje dodavanjem gipsa i kiseline. Zbog opreza, izvanredno stanje u Mađarskoj traje i dalje.

Mađarska i službeno zatražila pomoć od EU-a

Mađarska je sinoć i službeno zatražila pomoć od Europske unije zbog, kako su sami rekli "ekološke tragedije". U 19.36 je aktivirala Mehanizam za civilnu zaštitu EU-a kojim je pozvala u pomoć sve članice.

Zatražena je hitna pomoć troje do pet stručnjaka s velikim iskustvom u sličnim nesrećama i situacijama. Kristalina Georgieva iz Europske komisije je rekla da je "Mađarsku pogodila ekološka katastrofa".

"Nesreće poput ove ne zaustavljaju se na nacionalnim granicama i udružena reakcija europskih zemalja može pružiti najučinkovitiju pomoć. U ovome trenutku pozivam članice EU-a da velikodušno pomognu Mađarskoj", rekla je.

Volumen mulja tek nešto manji od naftne mrlje u Meksičkom zaljevu

Joe Hennon iz Europske komisije, zadužen za ekološke probleme, rekao je za PBS da je EU vrlo zabrinut. "Bili smo zabrinuti i kada se vjerovalo da će katastrofa ostati unutar granica Mađarske. Ona je jedna od naših članica, a ovo je vrlo značajna ekološka katastrofa. Činjenica da je mulj došao do Dunava sada značajno povećava mogućnost međunarodnog incidenta".

"Dunav je jedan od najvažnijih vodenih putova u Europi i teče kroz najmanje sedam zemalja. Naravno da smo zabrinuti. Posve jasno smo rekli da su druge zemlje EU-u spremne pomoći, a prije nekoliko sati je mađarska vlada i službeno zatražila pomoć od EU-a", rekao je kasno sinoć.

Vlasti su priopćile da je iz puknutog spremnika u ponedjeljak iscurilo između 600 i 700 tisuća kubičnih metara crvenog mulja, što je tek nešto manje od količine nafte koja je ove godine iscurila s BP-eve platforme u Meksički zaljev.

Zagađenje iz Dunava u Srbiju stiže u ponedjeljak

Zbog zagađenja su zabrinuti i u susjednoj Srbiji. Ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić rekao je da će glavni val Dunava s opasnim materijalima iz Mađarske u Srbiju stići u ponedjeljak, ali tvrdi da je malo vjerojatno da će količina opasnih tvari biti takva da će ugroziti životnu sredinu, prenose agencije Beta i Tanjug.

"Dunav u Srbiji trenutno nije zagađen, a voda iz rijeke se stalno analizira. U slučaju da količina opasnih materija dovede do pomora ribe naše službe su spremna da tu ribu pokupe i unište", rekao je Dulić i upozorio građane da uginulu ribu ne koriste ni za vlastitu ni za stočnu prehranu.

"Malo je vjerojatno da će količina opasnih tvari biti tolika da ćemo morati isključiti vodovodnu mrežu, ali i u tom slučaju smo spremni da stanovništvo opskrbljujemo vodom dok taj val ne prođe", zaključio je Dulić. Načelnik Sektora MUP-a za izvanredne situacije Predrag Marić također kaže da ne očekuje nikakvu opasnost po ljudske živote i zdravlje.

Pročitajte više