Učenicima u Poreču će se danima pružati pomoć. Govori se i o zabrani maturalaca

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

U porečkoj Srednjoj školi "Mate Balote" prvi je radni dan nakon tragedije koja se u noći s petka na subotu dogodila u Pragu kada je, tijekom maturalca, pogunuo 17-godišnji učenik nakon što je pao s petog kata.

Očevidom je, podsjetimo, policija, utvrdila da je riječ o nesretnom slučaju. Mladić je preskočio ogradu na balkonu uz restoran na petom katu i pao. Najvjerojatnije je htio izvesti parkour trik, rekla je veleposlanica u Češkoj Ljiljana Pancirov. Tijelo mladića najranije sutra moglo bi krenuti za Hrvatsku. 

Većina učenika koji su bili u Češkoj su došli na nastavu, javio je Glas Istre. Ispred zgrade se pale lampioni, a nastava se odvija na način na svi učenici mogu izaći i zapaliti svijeće za tragično preminulog školskog kolegu.

Pred ulazom u školu gore deseci lampiona, a uz njih ostavljene su i bijele ruže. 

 

Plan za pružanje psihološke pomoći

"Organizirali smo psihološku pomoć za učenike koja kreće od sutra grupnim razgovorom sa psihologom i članovima tima za krizne situacije. Psihološka pomoć najprije će se odvijati grupno, u razredima, a nakon toga po potrebi i individualno, ako učenici iskažu potrebu i želju za tom vrstom pomoći", kazao je ravnatelj porečke Srednje škole "Mate Balota" Krešimir Bronić za Glas Istre.

"U utorak poslijepodne u 17 sati tim će imati sastanak s roditeljima čija su djeca bila na putu, a u srijedu ćemo imati Nastavničko vijeće na kojem će tim dati psihološku podršku i nastavnicima. Psihološka pomoć i podrška će se po potrebi produžiti i tijekom ferija, ovisno o odazivu i potrebama kako učenika i roditelja, tako i nastavnika", zaključio je ravnatelj Bronić.

Pomoć se najprije se pruža učenicima koji su svjedočili tragediji

Kako je javio HRT, psihološka pomoć najprije se pruža učenicima koji su bili svjedoci tragedije, a zatim s razredom koji je učenik pohađao. Organiziraju se i posebni roditeljski sastanci, a sve se to radi kako bi se izbjegle dodatne posljedice kod učenika. 

"Krizna intervencija nije psihoterapija, to je preventivni postupak. On izgleda kao kad očistite ranu, stavite antibiotik, flaster i pazite da se rana ne inficira. Samo se u ovom slučaju radi o rani na duši. I tu ranu treba polako zacijeliti", rekla je za HRT psihologinja Davorka Glavina Stanković, voditeljica tima za krizne intervencije Istarske županije. Izrazila je sućut obitelji poginulog mladića i svima koji su na bilo koji način uključeni u tu tragediju.

Dodala je da je na tom slučaju angažirano devet osoba iz cijele Istre. Oni sutra ulaze u školu i u dva dana će obuhvatiti sve razrede koji su bili uključeni u događaj te roditelje i nastavnike koji imaju specifičan status u cijeloj školi. Postupak je specifičan.

"Najbitnije je da je postupak baziran na mislima, emocijama, ponašanju i tjelesnim reakcijama (fiziologiji). Oporavak traje, po knjigama od 4 do 6 tjedana, ali to nikad nije potpuno točno. Olakšavajuća je okolnost što Poreč ima zdravi grad i ako se neke situacije odmaknu kontroli, mogu se obratiti ljudima tamo", zaključila je Glavina Stanković.

Predsjednica Udruge ravnatelja spominje zabranu maturalnih putovanja

Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić izvijestio je kako krizni stožer za takve situacije u Istarskoj županiji počinje sa psihološkom pomoći koja će, kaže, trebati svima.

"Jako je teško bilo što od toga suzbiti, prevenirati, spriječiti, ali definitivno u budućnosti možda treba drugačije sagledati pa možda čak i ukinuti ovakva putovanja", smatra predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Suzana Hitrec.

 

Pročitajte više