Zbog legionele u pomoć Splitu dolaze stručnjaci iz Zagreba. Jedna je osoba umrla

Foot: Google maps, HZJZ

STRUČNJACI za javno zdravstvo iz Zagreba u ponedjeljak će doputovati u Split kako bi pomogli kolegama u otkrivanju uzroka povišene razine bakterije legionele u vodi u kompleksu zgrada Lazarica, nedaleko od bolnice na Firulama.

Zasad je poznato da je jedan nedavno preminuli stanovnik zgrade imao upalu pluća uzrokovanu legionelom, no smatra se da ona nije uzrokovala njegovu smrt.

Potraga za izvorom zaraze

"Dolaze nam u pomoć kolege iz referentnog centra Hrvatskog zavoda za javnog zdravstvo pa ćemo obaviti izvide i vidjeti što još možemo napraviti. Moramo utvrditi odakle je krenula ta bakterija. Oni će pregledati zgradu, vidjeti postoje li zastoji vodovodnih protoka, eventualno sugerirati dodatno uzorkovanje, sugerirati što ćemo raditi i kako postupiti jer situacija baš i nije uobičajena", rekla nam je specijalistica epidemiologije dr. Vesna Barišić iz splitsko-dalmatinskog Nastavnog javnog zavoda za javno zdravstvo.

Zanimalo nas je što nije uobičajeno, ako je legionela zaista utvrđena kod jedne osobe.

"Za ovakvu vrstu bolesti je nebitno je li jedan ili više. Neuobičajeno je što u uzorcima vode u pojedinim stanovima u zgradi uopće nije utvrđena legionela od koje je gospodin zaražen, nego druga vrsta legionele. No, apsolutno nema razloga za paniku. Legionela je normalan stanovnik vode, a povećane vrijednosti pronađene u toj zgradi vezane su isključivo za nju. Zaraza ne nastupa pijenjem, nego aerosolom, nema razloga da ljudi kupuju vodu", izjavila nam je doktorica Barišić.

Što je legionela?

"Legionela je bakterija koja se prirodno nalazi u vodi (jezerima, rijekama, toplim izvorima i vlažnom tlu). Za ljudsko zdravlje postaju opasne kad uđu u sustave vode za ljudsku potrošnju, do čega može doći oštećenjem vodovodnih cijevi, ulijevanjem površinskih voda te neispravnim spojem potrošne vode. Dok u prirodnom okolišu legionela ne raste intenzivno, u sustavima koje je izgradio čovjek njeno se umnožavanje u visokim koncentracijama može javiti kad visoka temperatura vode između 25 i 43°C eliminira konkurentsku mikrobnu populaciju te kada stagnacija vode omogući da se taloženjem organske tvari stvori biofilm u kojem se ova bakterija razmnožava", opisuje HZJZ.

Infekcija se prenosi infektivnim aerosolom prilikom tuširanja i pranja na slavinama, raspršivanjem vode u rashladnim tornjevima, ovlaživačima zraka te aerosolom koji se stvara iznad bazena. Bolesti izazvane bakterijama roda Legionella, posebno L. pneumophila (Legionella pneumophila), tzv. legioneloze, mogu kod imunokompromitiranih osoba, starijih te oboljelih od neke druge plućne bolesti izazvati ozbiljnu plućnu infekciju (legionarsku bolest), ali mogu biti i blagog oblika koji nalikuje gripi.

Pročitajte više