Kako najbezbolnije izvesti „operaciju sirup“?

Foto: 123rf
 
UZALUD djetetu objašnjavate kako je popiti sirup za njegovo dobro – vaše dijete bježi od kapi za nos ili žličice sirupa. – Umjesto strke po kući pokušajte drugim metodama.
 
Umorili ste se objašnjavajući djetetu da je to samo «tabletica koja će mu pomoći da ozdravi», pričali ste mu o njenoj predivnoj boji, slatkom okusu i neobičnom obliku, ali ono uporno odbija uzeti lijek. Učinite mu lijek što pristupačnijim, ali nemojte mu lagati da je to bombon.
 
Sve do djetetove šeste godine, njemu je teško objasniti važnost terapije pa morate biti strpljivi i uporni. Nemojte mu začepiti nos i tako ga natjerati da otvori usta, jer to može biti opasno ako se dijete uspaniči. Sirupi i kapi najčešći su oblici lijekova koji se koriste u najranije doba, a mogu se davati žličicom ili špricom (naravno, bez igle).
 
Izašli ste iz pedijatrijske ordinacije s popisom lijekova za bolesno dijete. Ali, kada dođete kući i pokušate dijetetu  to dati, vidite da je “operaciju sirup”  teže provesti nego što ste mislili.
 
Dojenče, uglavnom lako popije lijekove. Većina lijekova za bebe u tekućem je obliku i prodaju se uz pipete s jedinicama mjere, što mami i tati olakšava posao.
 
Dobro je sjesti dijete da se ne bi zagrcnulo i zatim mu staviti kapaljku između usana, te polako istisnuti sadržaj u usta. Ako nemate kapaljku, dobra je i šprica za injekciju (naravno, bez igle).
 
Kad dijete napuni godinu, čulo okusa postaje mu istančanije i ono se počinje protiviti gutanju lijeka. Od sada je mnogo složenije natjerati ga da popije svoj lijek. Zato treba postupati s mnogo umješnosti.
 
Sve do šeste ili sedme godine života, uzalud je objašnjavati djeci da će im uzimanje lijeka pomoći. Dijete dobro zna da mora progutati neukusni sirup.
 
Bitno je ne raditi dramu i biti uporan: prikažite to djetetu kao jednu od nezaobilaznih dnevnih obaveza kakva je pranje zuba. Tako ćete ga naučiti da je i liječenje sastavni dio života.
 
Možete pokušati s ovim metodama:
 
Pustite crtani film. Dok je dijete zaokupljeno gledanjem crtića, lakše će popiti svoj lijek.
Pomiješajte lijek sa omiljenim sokom djeteta.
Prije ukapavanja kapi u uši, zagrijte bočicu između dlanova.
 
Ne stavljajte lijek u bočicu s mlijekom! Ne ispije li dijete cijeli sadržaj bočice, nećete znati koju je količinu lijeka popilo.
 
Nikako se ne savjetuje stisnuti djetetu nos da bi otvorilo usta, i potom mu na brzinu sasuti lijek u grlo. To čak može biti i opasno, jer se dijete može zagrcnuti.
 
Ispričajte djetetu neku priču. Dok bude pažljivo slušalo vaše riječi, progutat će sirup, a da to neće ni primijetiti.
Prilikom davanja lijeka pokušajte izbjeći dodir s osjetljivim dijelovima usne šupljine (nadražaj nepca i zadnjih dijelova jezika žlicom izaziva nagon za povraćanjem). Ako lijek dajete plastičnom špricom, istiskujte ga sa strane prema unutrašnjoj površini obraza. Tekući lijek ne istiskujte nekontrolirano direktno u usta, da se dijete ne bi zagrcnulo.
 

 

Pročitajte više