PORTUGAL U FINALU EURA Ronaldo i Nani u tri minute sredili Wales

PORTUGAL je prvi finalist Europskog prvenstva u Francuskoj! U polufinalu u Lyonu golovima Cristiana Ronalda i Nanija Portugalci su sa 2:0 porazili Wales.

> Ronaldo: Uvijek sam sanjao o ovome

> Nebeski skok Ronalda za povijest

> Ronaldo izjednačio Platinijev rekord

Bilo je to polufinale s dva posve različita poluvremena. Prvo je bilo vrlo slabo, drugo odlično s dva gola i nizom prilika. Portugalci nisu mijenjali pobjedničku formulu. Ponovo su otvorili utakmicu zatvoreno i bez suviše rizika. Wales je u prvom dijelu bio nešto aktivniji, no niti oni nisu željeli previše riskirati. U prvih 45 minuta Portugal nije uputio niti jedan udarac u okvir suparničkog gola, dok je Wales jednom pucao u okvir portugalskog gola, no Baleov udarac je Rui Patricio lakoćom obranio.

Srećom, nakon očajnog prvog poluvremena, nastavak je ponudio odličan nogomet.

Portugal je poveo u 50. minuti. Joao Mario je ubacio nakon kornera, a Cristano Ronaldo sjajno skočio i zabio glavom. Svega tri minute kasnije bilo je 2:0. Ronaldo je pucao, a Nani skrenuo loptu prevarivši velškog vratara. I Ronaldu i Naniju to su bili treći golovi na prvenstvu. Wales je u nastavku susret pokušavao, ali nije uspio probiti portugalski zid, dok je Santosova momčad prijetila iz kontri.

Portugal je postigao jedinstven uspjeh izborivši finale Eura sa jednom jedinom pobjedom, a junak utakmice bio je Cristiano Ronaldo koji je novim pogotkom dostigao najboljeg strijelca u povijesti europskih prvenstava Michela Platinija. Obojica imaju po devet golova, a Portugalac ima još jednu utakmicu za rušenje rekoda.

Portugalci će u finalu igrati protiv pobjednika susreta između Francuske i Njemačke. Finale je 10. srpnja na stadionu Stade France u Saint Denisu.

Portugalu prvo finale nakon 2004.

Portugal je u svom sedmom nastupu na europskim prvenstvima peti put igrao u polufinalu, a drugi put stigao do finala. U polufinalu je zapeo na EP-u 1984. godine izgubivši od domaćina Francuske nakon produžetaka 2:3. Novo polufinale čekali su 16 godina, do EP-a u Belgiji i Nizozemskoj. I ponovo su ih zaustavili Francuzi i to opet nakon produžetaka (1:2). Na prošlom EP-u u Poljskoj i Ukrajini, Ronaldo i društvo su još jednom izgubili u polufinalu, u Donjecku je Španjolska slavila boljim izvođenjem jedanaesteraca. Do sada jedini uspjeh u polufinalima EP-a Portugal je imao 2004. na prvenstvu kojeg je organizirao, no u završnom susretu je izgubio od senzacije turnira Grčke.

Velšane može utješiti podatak kako su postali prvi debitant koji je na Euru stigao do polufinala nakon Švedske kojoj je to uspjelo 1992. godine. No, Wales nije uspio ponoviti uspjeh Njemačke koja je 1972. kao debitant stigla do finala, a potom i do europske krune.

UTAKMICU, ANALIZE i REAKCIJE PRATITE NA INDEXU

PORTUGAL  - WALES 2:0

PORTUGAL: Rui Patricio - Cedric, Bruno Alves, Jose Fonte, Raphael Guerreiro - Joao Mario, Danilo, Adrien Silva (od 79. Moutinho) - Renato Sanches (od 73. Andre Gomes) - Nani (od 87. Quaresma), Cristiano Ronaldo. Izbornik: Fernando Santos

WALES: Hennesey - Gunter, Chester, Collins (od 66. Williams), Williams, Taylor - Allen, Ledley (od 57. Vokes), King - Robson-Kanu (od 63. Church), Bale. Izbornik: Chris Coleman

Tijek utakmice

KRAJ

90` GOTOVO JE!

90+` Ronaldo je iz slobodnjaka sa više od 20 metara pogodio živi zid

87` Umjesto Nanija ušao je Quaresma

86` prilika za Portugal! Ronaldo se sjurio prema Hennesseyju koji je istrčao s gola, a Cristiano iskosa pucao u vanjski dio mreže

83` slobodan udarac za Wales za 30-ak metara, Bale je pucao u živi zid

80` prilika za Wales! Bale je pucao iz daljine u lijevu stranu, no Rui Patricio sjajnom reakcijom obranio

78` Danilo se izborio za šansu u šesnaestercu, pucao posred gola, a Hennessey obranio

77` Bale je pokušao iz daljine preciznim udarcem, ali u ruke golmanu Portugala

74` Renato Sanches je zapucao dobru priliku nakon kontranapada. Odmah zatim izlazi iz igre, a ulazi Andre Gomes

71` sudac neće dopustiti otezanje igre ni rasprave s igračima, žute kartone dobili su Bruno Alves i Ronaldo

67` prilika za Wales, Vokes je sa 11 metara pucao glavom preko portugalskog gola

67` nove izmjene kod Walesa, Simon Church ušao je u igru umjesto Robson-Kanua, a Williams umjesto Collinsa

63` Slobodan udarac za Portugal na manje od 20 metara. Ronaldo će izvesti, njegov 42. pokušaj iz slobodnjaka na europskim prvenstvima, još uvijek bez pogotka. Pucao je malo iznad gola

58` Coleman je odlučio odmah mijenjati jer nema što izgubiti, uveo je napadača Vokesa umjesto veznjaka Ledleyja

54` GOOOOOL! PORTUGAL JE OPET ZABIO ! Nani je pogodio mrežu za 2:0! Ronaldo je pucao, ali Nani je skrenuo loptu u gol i prevario golmana. Cristianu se piše asistencija, a Naniju treći gol na Euru.

51` GOOOOOL! PORTUGAL VODI 1:0! Cristiano Ronaldo sjajno je pogodio glavom sa 6-7 metara zabivši loptu pod gredu za vodstvo Portugala! Asistirao mu je Guerreiro.

46` počelo je drugo poluvrijeme, izbornici nastavljaju s istim igračima

POLUVRIJEME

Gareth Bale stvarao je puno problema Portugalu na svim stranama u prvom poluvremenu. Pogledajte na grafici BBC-a gdje je sve primao loptu

- igrači su zvižducima ispraćeni na odmor zbog "nule"  na poluvremenu i ne baš sjajne igre. Portugal je više puta zapucao na gol, ali samo jednom u okvir, dok Bale i društvo nisu uspjeli zabrinuti Ruija Patricija

45` Sjajna šansa Portugala! Cristiano Ronaldo je dočekao novi ubačaj u kazneni prostor Walesa, nadskočio je protivničkog braniča, ali glavom pucao preko gola

40` Portugalci ne uspijevaju probiti odlično posloženu obranu protivnika. Trojica su se stvorila ispred Ronalda i blokirala njegov udarac na 20-ak metara od gola

38` Portugalci dominiraju u posjedu lopte, ali njihove akcije završavaju na 15-20 metara od velškog gola pred čvrstim obrambenim zidom

32` Portugal bilda statistiku, Adrien Silva je pucao sa više od 20 metara, pored gola

30` Cedric je loše pucao snažno iz daljine, a lopta otišla visoko na tribine

25` nova prilika za Velšane! Robson-Kanu je ubacio s desnog krila ravno na Kinga koji je s par metara pokušao pucati, ali Fonte glavom šalje u korner

23` opasna šansa Walesa! Bale je pobjegao Portuglcima, sjurio se prema golu, imao je Kinga pored sebe, ali odlučio je pucati s ruba šesnaesterca posred gola, u ruke golmanu.

19` Prilika za Wales! Bale je projurio po lijevoj strani i pokušao centrirati, ali Fonte mu je uklizao na vrijeme. Wales prijeti iz kornera kombinacijom s Garethom Baleom koji snažno puca s ruba šesnaesterca malo preko gola

16` velika prilika za Portugal! Joao Mario je lijepo pucao sa petnaestak metara iskosa s desne strane, gađao je suprotni donji kut, ali lopta odlazi metar-dva pored gola

10` Sanches je uposlio Cedrica na desnom krilu, a on ubacuje pred gol gdje opasnu situaciju spašava velška obrana

9` obje ekipe su još uvijek bez prave prilike.

3` prvo prekršaj Velšana, a onda igranje rukom Williamsa. Čini se da će sudac imati puno posla večeras.

1` počeo je susret u Lyonu

- glavni sudac utakmice je Jonas Eriksson

20:45 Utakmica počinje za 15 minuta

20:20 Suigrači iz Reala danas su na suprotnim stranama, no Pepe će zbog ozljede navijati s klupe.

20:15 Igrači su na zagrijavanju

20:00 POTVRĐENI SU SASTAVI ZA OBJE MOMČADI. Velšani će suspendiranog Aarona Ramseyja, svog najboljeg igrača na turniru, pokušati zamijeniti Leicesterovim Andyjem Kingom

WALES: Hennessey; Gunter, Chester, Collins, Williams, Taylor; King, Ledley, Allen; Robson-Kanu, Bale

19:50 - PORTUGAL JE POTVRDIO SASTAV ZA UTAKMICU. Nema Pepea ni Carvalha, u obranu je uskočio Bruno Alves, a iza Nanija i Ronalda igra Adrien Silva.

19:40 Teren na Stade de Lyon spreman je za utakmicu, Velšani su već na travnjaku, a stižu i Portugalci. Tribine se još pune.

19:30 Večerašnju utakmicu iščekuje cijeli svijet, najviše zbog dvije glavne zvijezde koje ne silaze s naslovnica posljednja tri dana. Pogledajte kako sportski listovi širom svijeta najavljuju taj okršaj

19:25 Stigli su i Portugalci

19:15 Reprezentacija Walesa krenula je prema stadionu

Portugal od početka Eura u Francuskoj ima domaćinsku atmosferu, tisuće njihovih navijača prati ih na treninzima u kampu, kao i na svim utakmicama. Poznato je da je Francuska zemlja s najvećom portugalskom zajednicom u Europi od oko milijun ljudi koji jednu ili obje zemlje nazivaju svojom domovinom, a tamo je rođeno i nekoliko portugalskih reprezentativaca.

I Velšani će imati glasnu podršku. Deseci tisuća njihovih navijača gledalo je dosadašnje utakmice, a uz Irce i Islanđane, upravo su Velšani zaradili pohvale zbog uzornog navijanja i ponašanja na tribinama i ulicama. U Lyonu su stigli također u velikom broju i raspjevani idu prema stadionu i fan-zonama.

> Velšani poručuju: Ma kakav Ronaldo, mi ćemo igrati kao momčad

> Santos uoči bitke za finale: Ne igraju samo Cristiano i Bale

Oba izbornika imaju nekoliko ključnih izostanaka, ali niti jedna momčad u tome neće vidjeti veliku prednost. Kod Portugala William Carvalho ne može igrati zbog žutih kartona, a prema posljednjim informacijama iz Lyona Pepe neće moći igrati jer se nije potpuno oporavio od ozljede bedra i trebao bi ga zamijeniti iskusniji Ricardo Carvalho. Walesu nedostaje Aaron Ramsey, koji je po učinku i utjecaju na igru momčadi za Velšane još značajniji od Garetha Balea. No, poručio je da njegovi suigrači i bez njega mogu srušiti Portugalce. I Ramsey i branič Davies izostaju zbog žutih kartona.

Oči cijelog nogometnog svijeta uperene su u dvojicu najvećih europskih zvijezda i najskupljih igrača u povijesti nogometnog "mercata", Cristiana Ronalda i Garetha Balea. Obojica su, osim na finale, u lovu i na titulu najboljeg strijelca Eura. Bale za vodećim Griezmannom (4) zaostaje samo gol, a Ronaldo dva.

Cristiano Ronaldo je za ovu utakmicu pripremio u posebnu frizuru. Pogledajte!

Ronaldo je svjetski rekorder po broju nastupa na europskim prvenstvima, a prvi je igrač koji je zabio na četiri različita turnira, no još uvijek je daleko od uspjeha na koje je navikao u klupskoj karijeri. S 31 godinom na leđima, ovo bi mu mogla biti posljednja prilika da osvoji trofej.

S druge strane, Bale na vrhuncu svoje karijere ima povijesnu priliku odvesti reprezentaciju do medalje, šansa kakva im se možda više nikada neće pružiti.

> Što su sve Velšani žrtvovali za polufinale Eura? Vjenčanja, koncerte...

Motivaciju i inspiraciju igrači Walesa pronašli su i u svom bivšem izborniku koji je tragično okončao svoj mladi život. > Velšani se sjetili bivšeg izbornika koji je počinio samoubojstvo: "Protiv Portugala za Garyja"

Napad Walesa, uz Balea, predvodit će Hal Robson-Kanu čija je priča o ulasku u reprezentaciju prava bajka

U dvoboju za finale sastaju se ekipe od kojih je to malo tko očekivao, iako ih predvode dva najskuplja nogometaša svijeta. Portugal je do polufinala stigao bez ijedne jedine pobjede na Euru, dok su Velšani ugodno iznenadili serijom pobjeda, a naročito uvjerljivom protiv navodnog pritajenog favorita Belgije 3:1 u četvrtfinalu.

Portugal je do polufinala stigao bez pobjede ali i bez poraza u 90 minuta. U skupini su tri puta remizirali, u osmini finala su pobijedili Hrvatsku u produžetku, a u četvrtfinalu Poljsku nakon izvođenja jedanaesteraca. Bit će to njihovo četvrto polufinale u posljednjih pet europskih prvenstava,  te peto ukupno. Do finala su stigli samo jednom 2004. godine na prvenstvu koje su organizirali, no u završnom susretu ukazala se Grčka priredivši jednu od većih senzacija u povijesti EP-a. Wales je debitant na Euru, a nakon sjajno odrađenih kvalifikacija, u Francuskoj su porazili Slovačku, Rusiju, Sjevernu Irsku i Belgiju, a izgubili preokretom od Engleske.