Cibona slavila nad Zvezdom pred navijačima nedostojnim pobjede

U DRAMATIČNOM finišu utakmice Cibona - Zvezda, Scoonie Penn tricom i slobodnim bacanjima u posljednjim sekundama donio je Ciboni pobjedu u nesportskoj atmosferi Draženovog doma.

Penn donio pobjedu Ciboni

Bila je to utakmica velikih preokreta. Nakon što je Cibona dobila prvu četvrtinu gosti su u drugoj dionici preokrenuli rezultat, te poveli sa sedam razlike (42:35). Sjajnom trećom četvrtinom Cibona se vratila u igru (67:59), no kada se činilo kako je pitanje pobjednika razriješeno, odabranici Dražena Anzulović s nekoliko pogrešaka pružili su gostima priliku za pobjedu.

Ubačenom tricom u zadnjih 20 sekundi, te hladnokrvnim ubacivanjem dva slobodna bacanja u zadnjim sekundama susreta, Amerikanac Scoonie Penn donio je pobjedu Cibonu nad Crvenom zvezdom u Zagrebu.

Konačni rezultat bio je 81:79, a zadnja dva boda Ciboni donijela su slobodna bacanja koja je hladnokrvno realizirao Scoonie Penn u zadnje dvije sekunde suseta. Nekoliko sekundi prije toga Penn je tricom izvadio Cibonu iz neugodne situacije kad je gubila tri razlike i imala akciju za napad, 20 sekundi prije kraja utakmice.

Nakon prve četvrtine Cibona i Zvezda imali su 18:17, da bi Zvezda u drugoj četvrtii iskoristila slabosti Cibone i došla na sedam razlike - 35:42.

Ipak, Vukovi su se u trećoj četvrtini vratili u igru i poveli, pa su tako u zadnji dio utakmice vratili sa osam poena prednosti - 67:59.

Zadnja je četvrtina bila izjednačena ali i obilježena neobičnim odlukama sudaca. Tako su u zadnjoj minuti utakmice obje sudačke odluke išle u korist gostiju iz Beograda.

20 sekundi prije kraja Scoonie Penn je tricom izjednačio na 77:77. Cibona se brzo obranila od napada Zvezde, nakon čega je na Pennu napravljen prekršaj pod košem Zvezde. Penn je hladnokrvno pred uzavrelim Draženovim domom ubacio oba slobodna bacanja te donio pobjedu Cibonu.

Uz Penna (27 poena) najefikasniji u redovima Cibone VIP bili su Krasić (16), Rimac (15) i Golemac (12), dok je goste predvodio Dragojlović (20).

Divljaci pokvarili utakmicu

Pola minute prije kraja Zvezda je vodila tri poena razlike, a parket je zasipan upaljačima i kovanicama. Najviše s žute tribine na kojoj su bili smješteni tzv. navijači. Deseci policajaca sve su mirno promatrali.

Nakon što je zahvaljujući koševima Scoonya Penna Cibona preokrenula rezultat, upaljači nisu prestali letjeti prema terenu, pa čak niti nakon upozorenja spikera i igrača Cibone da sudac prijeti prekidom utakmice.

Takozvani navijači time su najbolje dokazali da na utakmicu nisu došli navijati za svoj klub već raditi incidente. Poziv spikera dupkom punoj dvorani da se u istom broju pojave na utakmici Eurolige protiv Barcelone, tako vjerojatno neće biti poslušan, jer kako bodriti klub ako pritom nemate kome vikati "ubij Srbina", ili pjevati "domoljubne" pjesme Paveliću, kao što je slučaj bio danas.

Krivicu za incident velikim dijelom snose organizatori. U dvoranu je, posvjedočio je dolje potpisani, pušteno daleko više gledatelja nego što ima sjedala, tako da su prolazi bili potpuno blokirani, a sigurnost gledatelja minimalna.

Netko će reći kako su ovakve utakmice dokaz da se utakmice hrvatskih i srpskih klubova još uvijek ne mogu igrati u regularnim uvjetima, pa tako regionalne lige nemaju smisla. Krivo, jedino što nema smisla je da su divljaci u sportskim dvoranama umjesto iza rešetaka, a da se organizatori ne kažnjavaju adekvatno za goleme propuste poput današnjih. Jednako u Zagrebu, Splitu i Zadru kao i u Beogradu ili Lovćenu.

Izjave nakon utakmice

Anzulović: "Čestitam mojim igračima na izvučenoj pobjedi. Bili smo previše nervozni, nismo imali tečnost i sigurnost u igri. Jedino smo treću četvrtinu odigrali dobro. Na kraju, izvukli smo izgubljenu utakmicu."

Sagadin: "Čestitam Ciboni, bila je sretnija i spretnija. Tijekom većeg dijela utakmice bili smo bolji. Vidjelo se da nam nedostaje iskustva, svaki put kada smo stekli prednost, prokockali stečeno. To se vidi i po posljednjoj akciji kad nismo napravili prekršaj na Pennu, koji je potom postigao tricu. Međutim ne mogu zamjeriti mojim igračima, igrali smo bez playmakera bolje nego što sam očekivao. Učinili smo Cibonu nervoznom, kao što smo i planirali, ali nismo zaustavili Penna."