Dan kad se sportski svijet klanjao neuništivoj Janici

PRIJE 18 godina Janica Kostelić na svoj rođendan odvozila je legendarnu utrku na Sljemenu. Sa sedmog mjesta iz prve slalomske vožnje, bez štapa i rukavice u drugoj, stigla je do postolja.

Janici je štap ispao praktički na startu trke, nakon prvih vrata, ali odustajanje od utrke nije bila opcija. Golom rukom tukla je kolce do ciljne ravnine. Kada više nije mogla izdržati bol, tukla je po njima laktom. Uz stazu su gorjele baklje, komentatori su bili u čudu. U tu vožnju stala je čitava njezina karijera, koju je prekinula kada je imala samo 24 godine.

"Prva vožnja bila je sramotna, a u drugoj sam vozila za vas. Radila bih sada zvijezde na snijegu, ali ruka me boli", izjavila je Janica nakon druge vožnje, jedne od najnevjerojatnijih u povijesti skijanja.

"Dobro sam. Mislim da sam ruku samo natukla, ali bit će sve ok. Dogodila mi se velika glupost. Štap se zapiknuo i prošlo mi je kroz glavu da odustanem. Dlanom više nisam mogla micati štapove, pa sam ih udarala laktom. Bila je to užasna bol. Ljudi su radili, mučili se i nisu spavali. Zbog svih ovih ljudi koji su došli na Sljeme, morala sam dovršiti utrku", rekla je tada.

Na Olimpijskim igrama u Salt Lake Cityju 2002. godine osvojila je tri zlatne i jednu srebrnu medalju. U olimpijsku kolekciju dodala je zlato i srebro iz Torina četiri godine kasnije. U vitrinama ima tri velika Kristalna globusa i sedam malih. Danas slavi 42. rođendan.