IVAN FILIPOVIĆ (31) nije rješenje za prvog golmana Dinama. Nije to nikad ni bio, doveden je prije dvije godine da bude rezerva, ali se svejedno periodično pojavi na golu Dinama i nanovo dokaže da nije razina koja je Dinamu potrebna.
Dinamo je klub koji želi igrati Ligu prvaka, razina očekivanja za svaku poziciju u kadru mora biti postavljena jako visoko i normalno je da ju mnogi neće moći prebaciti. Tako se ni Filipoviću ne može zamjeriti što su njegovi limiti očito ispod te razine, vidjelo se to jučer u 1:1 remiju protiv švicarskog Thuna u nekoliko navrata.
Ono što je potrebno istaknuti - za to nije kriv Filipović, on samo radi svoj posao najbolje što može, a to najbolje jednostavno nije razina Livakovića na kojeg su se navijači Dinama ponovno navikli tijekom zadnje polusezone. Na to su posebno ukazali navijači Dinama koji su masovno zazivali povratak Dominika Livakovića u klub. Osim toga, Filipović je zaradio najslabiju ocjenu u Indexovoj anketi, a njegovu predstavu osudili su i švicarski mediji u svojim izvještajima.
Odavno znamo tko je Filipović i koliko može
Pravo je pitanje jedino zašto nam je opet to morao dokazati? Zašto Dinamo dosad nije riješio pitanje golmana već se godinu dana kasnije nalazi u istom problemu u kojem se nalazio prošle sezone? Tada su se na golu smjenjivali Nevistić i Filipović, podjednako neuvjerljivim predstavama, a u Dinamu su radili sve da na zimu dovedu Livakovića.
U tome su i uspjeli, dogovorili su posudbu s Fenerom, ali trajni transfer nisu uspjeli pa se Livaković nakon SP-a vratio u Tursku. Sada tamo sa svojim agentom Andyjem Barom pregovara s nekoliko udvarača, od kojih je jedan i Dinamo, ali cijela se priča vuče ekstremno sporo. Jučerašnja utakmica pokazala je da Dinamo nema vremena čekati unedogled.
Thun je momčad skromnih mogućnosti i sva je prilika da će Dinamo relativno lako osigurati prolazak kad se sljedećeg tjedna zaigra na običnoj travi Maksimira, ali to ne znači da se u Dinamu smiju praviti da se jučer iz Švicarske nisu mogli vratiti s tri ili četiri gola u mreži, od čega bi barem pola išlo na ruku izrazito neuvjerljivog čovjeka među vratnicama.
Dinamu na golu treba kapitalac
Golmanov posao nisu samo obrane, istrčavanja i precizna ispucavanja, golman mora biti čovjek koji vodi svoju obranu i odiše samopouzdanjem koje se onda prelijeva na igrače ispred njega. Filipović na dobar dan može nizati sjajne obrane, može čak i prelomiti neku utakmicu, ali dugoročno on nije čovjek kojem obrana Dinama vjeruje i promjena je nužna.
Možda će ta promjena biti Livaković, ali taj bi se posao onda trebalo završiti što je prije moguće. Ako to nije moguće, onda ta promjena mora biti neki drugi kapitalac koji bi svojim vještinama, ali i pojavom impresionirao dovoljno da već renomeom koji donosi stekne povjerenje suigrača.
Sve druge opcije, bile one mlade i perspektivne ili iskusne, ali samo na SHNL razini, ne bi bile korak naprijed. Dinamo nema vremena čekati da se netko dokaže, treba mu gotovo rješenje na golu.