HAJDUK je objavio priopćenje na društvenim mrežama. "Tretman Hrvatskog telekoma prema Hajduku i njegovim navijačima u posljednje vrijeme sve je, samo ne partnerski. U sportskom medijskom prostoru nema mjesta rasizmu, diskriminaciji i neprimjerenom izražavanju osobnih stavova. Sve navedeno već mjesecima uredništvo T-portala ne samo da tolerira, već i dodatno potiče kreiranjem krajnje senzacionalističkih clickbait uradaka.
Hrvatski telekom, kao i medijski kanali u njihovom vlasništvu moraju imati puno veću odgovornost i puno više poštovanja prema klubu koji okuplja više od 120 tisuća članova, broji na stotine tisuće navijača i simpatizera diljem svijeta. Navijači Hajduka u značajnoj mjeri podižu gledanost lige pa tako i programskog sadržaja koji se često bazira na omalovažavanju i vrijeđanju navijača, igrača i cijelog Kluba.
Partnerski odnos i povjerenje se grade kroz djela, a ne bježanjem od odgovornosti i otužnim isprikama. Hajduk će stati u obranu Kluba i navijača koji nikako ne zaslužuju ovakav tretman i uskoro će poduzeti konkretne korake", stoji u objavi Hajduka.
Tretman Hrvatskog telekoma prema Hajduku i njegovim navijačima u posljednje vrijeme sve je, samo ne partnerski. U...
Objavljuje HNK Hajduk Split u Srijeda, 18. veljače 2026.
Hrvatski Telekom oglasio se u utorak službenim priopćenjem nakon posljednje emisije Studio SHNL na MAXSportu, reagirajući na neprimjerene izjave koje su se u njoj mogle čuti. Iz kompanije su izrazili žaljenje te uputili ispriku svima koje su komentari izneseni u emisiji 15. veljače mogli povrijediti.
"U pojedinim emisijama i komentarima emitiranima na MAXSport kanalima mogu se pojaviti osobni i neprimjereni stavovi pojedinih komentatora. Nažalost, to se dogodilo i u emisiji Studio SuperSport HNL emitiranoj 15. veljače ove godine.
Izražavamo žaljenje te se ispričavamo svima koje su takve izjave mogle povrijediti. Kao izdavač MAXSporta i uredništvo, u potpunosti se ograđujemo od takvih istupa. Od sportskih komentatora koje angažiramo očekujemo stručne sportske analize i komentare, a ne komentiranje unutarklupskih odnosa i klupskih politika na neprimjeren način, osobito ne kroz osobne diskvalifikacije i napade na pojedince.
Još jednom naglašavamo da se ograđujemo od takvih izjava komentatora, koje ne odražavaju stavove uredništva i izdavača", objavio je jučer Hrvatski Telekom.
Premda iz Hrvatskog Telekoma nisu jasno naveli zbog kojih se točno izjava ispričavaju, "komentiranje unutarklupskih odnosa i klupskih politika na neprimjeren način" najvjerojatnije se odnosi na izjave stručnog komentatora i bivšeg nogometaša Joška Jeličića (55) o stanju u Hajduku.
Bivši igrač Hajduka i Dinama je komentirajući odlazak sportskog direktora Gorana Vučevića u spomenutoj emisiji emitiranoj 15. veljače rekao:
"Došao je Hajduk vođen emocijom, ne razumom. Potrošen je za osam mjeseci. Potrošio ga je Ivan Bilić, predsjednik Uprave, koji ga je doveo i smijenio. To je četvrti sportski direktor kojeg je maknuo.
Za usporedbu, Damir Mišković je u 13-14 godina svog mandata u Rijeci imao četiri sportska direktora. To je pametnom dovoljno u smislu vođenja kluba. Treba naglasiti... Jedine dvije stvari u zadnjih 15 godina, koje su kontinuirane, jesu impotentni većinski vlasnik Grad Split i Udruga Naš Hajduk, drugi većinski vlasnik. Oni su jedina konstanta."
Jeličić je zatim zagovarao odlazak Našeg Hajduka: "Želim čestitati rođendan Hajduku i parafrazirati šjor Stanka Poklepovića. Zamolio bih ove iz Udruge Naš Hajduk da nas ostave njihove ideologije i učenja demokracije i neka idu ća i ostave nas na miru. Imali su priliku tijekom 15 godina. Troše Vučevića, Kalinića, Tudor je također bio bezvezan trener, Leku su potrošili...
Način upravljanja je problem, sve ostalo je posljedica. Danas je igrao privatan klub koji ima infrastrukturu protiv demokratskog kluba s očajnom infrastrukturom. Osijek je zadnji, Hajduk drugi, ali ne pričam o tome."
Hajduk je prozivanjem Hrvatskog Telekoma i Tportala započeo još jedan obračun s medijima. Podsjetimo, proteklog tjedna pojavila se informacija da je kapetan Hajduka Marko Livaja pristao na produljenje ugovora pod znatno povoljnijim financijskim uvjetima za klub, ali da je takav dogovor stopirao Nadzorni odbor.
Prema pisanju Sportskih novosti, Livaja je na nagovor Gorana Vučevića pristao na ugovor s opcijom 1+1, no navodno je dobio odgovor: "Hajduk si više nije u stanju priuštiti Livajin ugovor, koliko god bio manji od aktualnog". Aktualni ugovor 32-godišnjem napadaču istječe u ljeto 2027. godine.
Iz kluba su brzo reagirali na ove glasine. Putem kanala Hajduk Authentic, kojim ispravljaju pogrešne informacije, poručili su kako su navodi o tome da je predsjednik Nadzornog odbora Ljubo Pavasović Visković odbio potpisati novi ugovor s Livajom u potpunosti neistiniti. "HNK Hajduk po potrebi reagira samo na one dezinformacije i lažne vijesti za koje procijeni da je potrebno reagirati i koje nanose direktnu štetu klubu", stoji u objavi.
Predsjednik Hajdukova NO-a, Ljubo Pavasović Visković, osobno je reagirao na priču, tvrdeći da se radi o namjerno plasiranim neistinama. Kao glavnog odgovornog prozvao je Livajinog talijanskog menadžera Vincenza Cavalierea i pritom spomenuo novinare Sportskih novosti i Slobodne Dalmacije.
"Danas je iz meni nejasnih razloga Vincenzo Cavaliere gospodinu Šoli iz Sportskih novosti plasirao lažnu informaciju da je Nadzorni odbor odbio produžiti ugovor Marka Livaje. Vincenzo Cavaliere jako dobro zna da to nije istina i da se tako što nikada nije dogodilo", izjavio je Pavasović Visković za Dalmatinski portal.
Također je izrazio nezadovoljstvo brzinom kojom se vijest proširila, posebno kritizirajući reakciju drugih medija. "Sukladno svojim običajima, Slobodna Dalmacija, to jest gospodin Antonio Juričić, nasjela je na tu podvalu i iskoristila je za nastavak obračuna s vodećim ljudima Hajduka", dodao je.
Za kraj je poslao poruku o statusu kapetana u klubu: "Bez obzira na ovo, ponovo treba naglasiti da će se vodeći ljudi Hajduka prema Marku Livaji odnositi s najvećim mogućim poštovanjem zbog svega što je dao, daje i što će dati Hajduku. Naravno da pitanje njegovog ugovora mora biti riješeno prije ulaska u zadnju godinu trajanja istog te će svi u Hajduku biti apsolutno posvećeni zajedničkom cilju nastavka suradnje."
Također, splitski klub je u veljači 2025. godine oduzeo akreditaciju Peri Smolčiću, novinaru Slobodne Dalmacije.
"Poštovani gospodine Smolčiću. Ovim putem Vas obavještavamo da Vam HNK Hajduk trajno oduzima akreditaciju za pristup Novinarskom salonu te novinarskoj loži stadiona. Odluka je donesena temeljem internih pravila Kluba i stupa na snagu odmah po primitku ovog dopisa.
Ljubazno Vas molimo da akreditaciju vratite jer je ista vlasništvo HNK Hajduk, što je jasno naznačeno na njezinoj poleđini. S poštovanjem, HNK Hajduk Split", poslao je prošle godine splitski klub, a objavila Slobodna Dalmacija u tekstu nadnaslova "Bilićevo maslo" i naslova "Sramota za narodni klub! Uprava Hajduka protjerala urednika ‘Slobodne‘. A zašto? Jer piše neovisno i Bijelima želi dobro".
Predsjednik Hajduka je Ivan Bilić, a Slobodna Dalmacija je u navedenom članku pod montiranom fotografijom sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una za Hajdukovim stolom napisala: "Sjedi li na čelu Uprave Hajduka Ivan Bilić ili Kim Jong-un?"
Slučaj je tada komentiralo i Hrvatsko novinarsko društvo.
"Hrvatsko novinarsko društvo poziva HNK Hajduk Split da promptno povuče svoju odluku o oduzimanju akreditacije Peri Smolčiću, novinaru i uredniku sportske rubrike Slobodne Dalmacije, obrazloženu ničim osim "internim pravilima kluba".
Ovom odlukom novinaru i uredniku Smolčiću zapriječen je pristup novinarskim prostorijama splitskog kluba, kao i novinarskoj loži stadiona Poljud, čime je on de facto spriječen u obavljanju svog svakodnevnog posla.
Hrvatsko novinarsko društvo smatra da ovakav potez eventualno može biti legitiman isključivo u slučajevima kada je novinar svojim radom eventualno svjesno i namjerno nanio konkretnu i dokazivu štetu te da i u tom slučaju on mora biti itekako dobro obrazložen.
Općenito neslaganje s načinom pisanja, tonom koji se koristi u tekstovima ili stavovima novinara i njihovih medija nipošto nije i ne može biti razlog za uskratu prava na izvještavanje i prava na rad. Oduzimanje akreditacije bez obrazloženja, pozivanjem tek na "interna pravila", presedan je koji navodi na samovolju, a posljedično i na ograničavanje novinarskih sloboda.
Damir Petranović, predsjednik HND-ova ogranka u Splitsko-dalmatinskoj županiji
Hrvoje Zovko, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva."