Ivica osvojio sjajno drugo mjesto na Sljemenu

IVICA KOSTELIĆ osvojio je drugo mjesto na povijesnom prvom muškom slalomu u Svjetskom kupu na Sljemenu. Prvi je bio Austrijanac Mario Matt.

Ivica je prvu vožnju sjajno odvozio i bio drugi, a u drugu vožnju ušao je još i bolje. Šesti u prvoj vožnji Herbst, koji je držao prvo mjesto do vožnje Ivice "pao" je sa deset stotinki zaostatka.

I onda kada se činilo da bi Ivica mogao do prvog mjesta i kada je atmosfera na Sljemenu ključala, Mario Matt odvozio je vrlo mirnu utrku, sjajno vozeći po slalomskoj livadi, i uzeo prvo mjesto sa čak 33 stotinke prednosti.

Ovo je peto uzastopno postolje u Svjetskom kupu Ivice Kostelića, što je zaista sjajan učinak našeg skijaša kojeg su mnogi već odavno otpisali.

Konačni poredak Top 5:

1. Mario Matt (Aus)         1:51.36s
2. Ivica Kostelić (Hrv)   1:51.69 /+0.33
3. Rein Herbst (Aus)     1:51.76 /+0.40
4. Giorgio Rocca (Ita)    1:52.08 /+0.72
5. Mitja Dragšić (Slo)     1:52.21 /+0.85

Krenuo je Benji Raich. Raich je dobro odradio prvu vožnju bez većih problema sa vremenom 56.11s. Drugi je krenuo još jedan Austrijanac Mario Matt koji ide fantastično. S vremenom 55.28, Matt je bio brži od Raicha za čak 83 stotinke sekunde.

Treći je startao Francuz Grange, koji je napravio nekoliko grešaka i sa vremenom 56.22 zauzima treće mjesto. Poslije njega startao je Talijan Moelgg, koji također radi nekoliko grešaka i sa zaostatkom većim od sekunde zauzima četvrto mjesto.

Šveđanin Byggmark vozio je vrlo agresivno i na svoju nesreću pogriješio, ispavši na slalomskoj livadi. Šest je na startu Francuz Lizeroux koji dosta griješi i zauzima za sada posljednje peto mjesto.

Sedmi je krenuo Nijemac Felix Neureuther koji sa vremenom 56.13 zauzima treće mjesto. Austrijanac Herbst odlično je odvozio prvu vožnju i sa trideset i osam sekundi zaostatka zauzeo drugo mjesto.

Slovenac Bernard Vajdić potom je sa vremenom 56.39 zauzeo šesto mjesto. Na prva tri mjesta su Austrijanci, Matt, Herbst i Raich. Deseti je krenuo Talijan Deville koji je odvozio vrlo dobro i sa vremenom 55.86 zauzeo odlično treće mjesto.

Austrijanac Rener Schonfelder vozio je neočekivano preoprezno i sa vremenom 57.04 zauzeo posljednje deseto mjesto.

Dvanaesti na startu Ted Ligety odlično je vozio u gorenjem dijelu staze, bio nadomak prvog mjesta, ali je desetak vrata od cilja teško pogriješio i jedva završio utrku. Sa vremenom 56.53 zauzeo je deveto mjesto.

Trinaesti je bio Šveđanim Larsson koji sa vremenom 57.63 zauzima posljednje mjesto.

Fantastični Ivica!

Ivica je krenuo kao četrnaesti i odmah pokazao da će to biti vrlo dobro. Na prvom prolazu Ivica je zaostao 0.27 sekundi. Nadrugom prolazu još je sporiji bio sa 0.43 sekundi zaostatka, da bi u donjem dijelu staze odvozio odlično i sa vremenom 55.31 zauzeo fantastično drugo mjesto.

"Ma dobro, nije neka kraljevska vožnja, ali je dobra. Slalomska livada pravi je filter jer tu dolazi do umora pa treba biti oprezan i koncentriran do kraja. Da, zadovoljan sam." - rekao je Ivica nakon prve vožnje.

Iza njega krenuo je Švicarac Gini, koji je sa vremenom 56.20 zauzeo sedmo mjesto. Albrecht je bio također vrlo spor i sa vremenom 56.62 završio dvanaesti.

Vodeći skijaš u svjetskom kupu Bode Miller bio je dobar u gorenjem dijelu staze, ali je pri kraju pogriješio i jedva završio utrku. Sa vremenom 56.99 zauzeo je 14. mjesto.  Šveđanin Myrer dobro je vozio, ali pogriješio na livadi i odustao.

Devetnaesti na startu Talijan Giorgio Rocca odlično je odvozio prvu vožnju i sa vremenom 55.45 završio treći. Sada je prvi Matt, drugi Kostelić, a treći Rocca.

Dvadeseti je krenuo Thaler koji zauzima deseto mjesto sa vremenom 56.31. Marc Berthod izvrsno je odradio prvu vožnji i preuzeo treće mjesto od Rocce sa vremenom 55.37, samo devet stotinki od prvog Matta.

Kanađanin Janyik, 22. na startu pao je u gornjem dijelu staze i odustao. Cochran je pak bio vrlo dobar i zauzeo šesto mjesto sa vremenom 55.79. Dvadeset i četvrti bio je Sasaki koji sa odličnih 55.66 zauzima peto mjesto.

Šveđanin Brolenius sa 56.14 zauzima 11. mjesto. Od preostalih vozača odlično je odvozio tek Japanac Naoki Yuasa koji se sa 55.86 ugurao među prvih deset.

.....
44. Natko Zrnčić-Dim(Hrv) 57.60 /+2.32.....
48. Dalibor Šamšal (Hrv)    58.17/+2.89

Drugu vožnju otvorio je Manferd Moelgg koji je bio 30. u prvoj vožnji. Moelgg je neloše odvozio i ostvario vrijeme 1:52.87. Drugi je startao Missilier koji je bio brži sa vremenom 1:52.28. Austrijanac Hoerl bio je najlošiji do sad, ostvarivši vrijeme 1:53.11.

27. iz prve vožnje Albrecht pogriješio je i diskvalificiran je nadomak cilja. Uslijedila je vožnja Šveđanina Hanssona koji je sa vremenom 1:53.34 trenutno četvrti. Ted Ligety i u drugoj vožnji napravio je veliku pogrešku i vjerojatno će završiti na posljednjem mjestu.

Francuz Julien Lizerouy uvjerljivo je sada preuzeo vodstvo sa vremenom 1:52.35, čak 46 manje  od drugoplasiranog, još jednog Francuza Missilliera. Slovenac Vajdić sa vremenom 1:52.78 potom stiže do drugog mjesta.

Uslijedio je još jedan Slovenac, Valenčić, koji je sa vremenom 1:53.08 zauzeo trenutno peto mjesto. Na radu je čovjek sa najvišim startnim brojem koji je ušao u drugu vožnju, Norvežanin Jansrud. No, on griješi i ulazi u cilj sa desetak sekunda zaostatka.

Ostalo je još dvadeset najboljih. Thaler sa vremenom 1:52.97 okupira trenutno peto mjesto. Na redu je vodeći u slalomskom poretku Grange. Pokazalo se da ova staza njemu zaista ne paše i Grange odustaje nakon velike greške.

Amerikanac Marshall potom sa 1:53.40 zauzima deveto mjesto. Petnaesti u prvoj vožnji Švicarac Marc Gini sa 1:53.65 zauzima trenutno deseto mjesto. Jonas Brolenius odlično je odvozio drugu vožnju i sa  1:52.44 zauzeo drugo mjesto. Prvi je i dalje Francuz Julien Lizaroux.

Kilian Albrecht nije baš najbolje odradio drugo vožnju i završava tek deveti. Nijemac Felix Neureuther, koji je uslijedio, odlično je odvozio i sa vremenom 1:52.39 zasjeo trenutno na drugo mjesto. Lizarouy je prvi, a Brolenius treći.

Ponajbolji skijaš današnjice Benji Raich izletio je sa staze blizu cilja i odustao. Izgleda da ova staza nije najbolja za skijaške genijalce. Otpali su Grange, Bode Miller, a sada i Raich.

Dvanaesti u prvoj vožnji Slovenac Mitja Dragšić sada preuzima vodstvo sa vremenom 1:52.21. Švicarac Valleta stigao je jedva do cilja sa sekundom i četrdeset zaostatka. Deseti u prvoj vožnji Talijan Deville sa vremenom 1:53.00 zauzima trenutno deveto mjesto.

Deveti u prvoj vožnji, Japanac Yuasa preuzima deveto mjesto od Devillea sa vremenom 1:52.58. Amerikanac Cochran bio je odličan u gorenjem dijelu, ali je pogriješio na slalomskoj livadi i završio tek trinaesti, sa 96 stotinki zaostatka za Dragšićem.

Šveđanin Hargin ostao je na repovima nekoliko puta i sa sekundom zaostatka za Dragšićem ušao u cilj. Šesti u prvoj vožnji, Herbst sada preuzima vodstvo sa vremenom 1:51.76.

Akira Sasaki trenutno je treći sa vremenom 1:52.27. Bio je previše agresivan i izgubio prednost iz prve vožnje. Giorgio Rocca je dobro odvozio, ali tek je drugi sa vremenom 1:52.08.

Na redu je treći u prvoj vožnji Berthod koji je odlično odvozio gornji dio, ali na kraju progriješio i završio četvrti.

Ivica odličan u drugoj vožnji!

Ivica je odlično startao u drugoj vožnji, Na prvom prolazu imao je +0.08 sekundi zaostatka. U srednjem dijelu staze Ivica je pojačao i došao do prednosti od 0.38 stotinki, da bi na kraju zauzeo prvo mjesto sa vremenom 1:51.69.

Ipak Mario Matt. Nije Austrijanac podlegao pritisku i osvojio je prvo mjesto sa 1:51.36, 33 stitinke ispred Ivice Kostelića.

Prvi je Matt, drugi Kostelić, a treći Austrijanac Herbst..