Kek: Nisam dobro spavao zadnje dvije noći, ali nismo ovo mogli izgubiti

SLOVENSKA reprezentacija je u dramatičnoj utakmici 10. kola kvalifikacija pobijedila Kazahstan u Ljubljani 2:1 i nakon 24 godine čekanja plasirala se na Europsko prvenstvo. Momčad Matjaža Keka povela je u 42. minuti golom Benjamina Šeška iz penala, da bi se gosti vratili u 48. minuti preko Ramazana Orazova. Ipak, Slovenija je do pobjede došla krasnim golom Benjamina Verbiča u 86. minuti iako je Sloveniji dovoljan bio i bod. Evo što je Matjaž Kek rekao nakon utakmice.

"Veselje, sretni smo i ponosni. Mislim da smo ovo zaslužili i hvala čitavoj Sloveniji na ogromnoj pozitivnoj energiji. Isplatilo se, ovoj generaciji koja je proglašena gubitničkom i ovo je velika stvar za naš nogomet. Cilj je bio jasan od prvoga kola i ostvarili smo ga.

Nadam se da će ovo biti novi motiv za čitav slovenski nogomet. Hvala svima, od igrača preko ljudi u savezu pa do, naravno, navijača. Lijep je ovo dan za sve nas. Danas se Slovenija digla i to je najljepše. Čestitam mojim igračima", rekao je Matjaž Kek nakon utakmice.

Kako ste proživjeli gol Verbiča za pobjedu?

Znao sam da je kraj i da više ne možemo izgubiti utakmicu ni pod razno. U jednom trenutku se vidjelo koliki je teret bio na svima nama. Primili smo gol iz prvog udarca na gol i to nas je malo presjeklo.

Do tad smo igrali dobro, napadački u prvom poluvremenu i željeli smo držati visok ritam. Kazahstan nije bezvezna momčad i nije slučajno bio u igri do zadnjega kola. U takvim utakmicama ti nekad krenu raditi emocije, počneš razmišljati o svemu i to može biti jako opasno.

No od jutra sam imao osjećaj da ne možemo izgubiti tu utakmicu, čak su me i igrači malo čudno gledali. Jako sam sretan zbog igrača. Volio bih da se iz ovog rezultata dogodi puno dobrog za slovenski nogomet, ovo je neka nova energija. Hvala i savezu što su mi omogućili mir ovih pet godina.

Do kad ćete biti izbornik?

Prvo ću u ovome dobro uživati, a već ujutro se vraćam svojem načinu života i svojim rutinama. Kako i kamo dalje? Bit će dosta vremena za to. Rado gledam unaprijed i ne unazad, a u ovih pet godina se svašta događalo.

Čovjek treba znati kad je dosta, ali sad gledam samo unaprijed. Volio bih da su svi sretni kao što sam ja sretan. Vi nemate pojma koliko sam ja sretan. Nije bilo lako, ali bili smo odlični od prvog dana kvalifikacija.

Gol je dao Verbič?

Ne bi bilo pošteno nikoga izdvajati. Volio bih da vidite sreću ljudi koji su najbolji na svijetu i onih koji su od nikud došli do tu gdje smo došli. Nije bitno tko daje gol, svi se vesele, oni na tribini i oni koji su zabili. Ovo je posebna skupina igrača i nadam se da će ih se poštovati.

Ludo je potpuno da je Verbič dao gol kakav je dao. Nije nagradilo njega, nego je nagradilo nas, Stožice, Sloveniju, sve nas. Opet smo pokazali koliko malo nam treba da smo svi kao jedan, to me jako veseli.

Rekli ste da gledate naprijed, što očekujete na Euru? Ugovor vam istječe na ljeto?

Imam klauzulu u ugovoru da mogu, ako želimo i ja i savez, voditi reprezentaciju na Euru. Meni je samo važno da će u kuglicama u ždrijebu negdje pisati Slovenija. Mi smo nakon ždrijeba rekli odmah da želimo na Euro i da nas ništa drugo ne zanima.

Nisam dobro spavao zadnje dvije noći, nisam imao mira. Znao sam da smo dobri i želio sam da to potvrdimo. A na Euru ćemo vidjeti što će biti... Žao mi je što ovdje nisu i ljudi iz mojeg stručnog stožera bez kojih ništa od ovoga ne bi bilo moguće.

Je li ovo bio konačni ispit zrelosti?

Toliko smo pričali o ovoj utakmici da smo već svi nekako mislili kao da će se to sigurno dogoditi. U jednom trenutku sam se pitao hoće li zaista biti tako, ali sam jako puno vjerovao. Bili smo dobri u prvom poluvremenu i onda smo loše reagirali u nastavku i presjeklo nas je.

Počeli smo razmišljati o tome što bi se moglo dogoditi i zato nismo dobro reagirali. Na ispitu zrelosti ne smiješ pokazivati emocije, ni pozitivne ni negativne. Vidjelo se da smo malo zeleni, ova generacija je prvi put igrala ovakvu utakmicu i to je normalno.