Mara, Joe i TV prijenos. U Vukovaru se odigrao derbi kojeg se ni HNL ne bi posramio

VEĆ prvih pola sata derbija Vukovara i Rudeša u 20. kolu SuperSport 1. NL-a dalo je dovoljno materijala za potvrdu da se radi o duelu najboljih hrvatskih drugoligaša. Završilo je 2:0 pobjedom Vukovaraca, koji su se četvrtom uzastopnom pobjedom približili vodećem Rudešu na šest bodova zaostatka. Vukovar je drugi, a u slučaju da osvoji prvenstvo, neće ući u HNL.

Derbi kojeg se ni HNL ne bi posramio

Naime, kako je već od ranije poznato, Vukovar nije predao zahtjev za prvoligašku licencu zbog nedovoljno kvalitetne infrastrukture. Svejedno, iz kluba sportski najavljuju borbu za prvo mjesto, a Vukovar kao grad ponovno dobiva nogometnu publiku, koja prepoznaje pozitivne pomake u revitaliziranom klubu u posljednje tri godine.

Preko 600 ljudi na stadionu u Borovu Naselju došlo je podržati svoj klub. Vukovar za poraz ne zna 141 dan. Današnjom pobjedom niz neporaženosti produljio se na 11 utakmica u kojima momčad trenera Bojka ima osam pobjeda i tri remija. Pritom ima i najmanje poraza u konkurenciji - oba su se dogodila u posljednjim minutama protiv Solina i Zmijavaca.

Ipak, ni tako kvalitetni rezultati trenutno nisu dostatni za prvo mjesto, na kojem je i dalje dominantni Rudeš s 13 pobjeda u 20 utakmica, što potvrđuje koliko dobar posao radi zagrebački klub ove sezone.

MaxSport je, naravno, prenosio ovaj meč. Bio je to prvi nogometni TV prijenos iz Grada Heroja nakon dugo vremena jer Vukovar godinama nije imao što prezentirati na ovako visokom nivou. Gotovo da je nemoguće sjetiti se kada se iz ovog grada prenosio ovoliko važan nogometni meč. Mnogi će reći da su prošle 23 godine, kada je Vukovar '91 debitirao u HNL-u.

Točno ovakve prizore smo priželjkivali 😍 Hvala našoj publici na lijepoj posjeti, a mi na terenu krećemo u borbu 💪

Posted by HNK Vukovar 1991 - službena stranica on Sunday, March 5, 2023

Dakle, Vukovar i Rudeš, dvije najbolje momčadi 1. NL-a, iz Vukovara su sportskoj Hrvatskoj poslali lijepe slike pred dobro ispunjenim tribinama. Sama činjenica da se utakmica uživo emitira na TV-u veliko je priznanje klubu koji je do prije četiri godine bio nadomak ispadanja u županijski rang.

Ovakvog derbija samim dekorom definitivno se ne bi posramio ni HNL, a mi smo posjetili stadion u Borovu Naselju i posvjedočili satu i pol muške borbe te usput među publikom primijetili i legendarnog Joea Šimunića, izbornika U-19 hrvatske reprezentacije. Legendarni Joe strpljivo se slikao sa svim fanovima, čime je izazvao oduševljenje domaće publike.

Žestok uvod

Na izraubanom terenu krenulo je žestoko. Do 28. minute pala su tri žuta kartona, a moglo ih je biti još nekoliko. Vukovarci su krenuli domaćinski i agresivno u spremnom gardu za kontranapade, a Rudeš, kao lider prvenstva, znao bi uzvratiti istom mjerom žestokim duelima. Sasvim očekivano, nije u tom periodu bilo nikakve nogometne ljepote.

Ikone vode Rudeš u HNL

Uvodnih 30 minuta izrodilo je nekoliko situacija na koje su burno reagirali s Rudešove klupe, koju predvode HNL ikone, trener Davor Mladina te sportski direktor Silvio Marić. Legendarni Mara uglavnom je mirno promatrao što se događa, dok je nešto nervozniji Mladina nabijao kilometražu u svom trenerskom prostoru nervoznim hodom.

Bunio se na sudačke odluke i najčešće usmjeravao svoju najveću zvijezdu Bryana Oddeija (20), koji je ove zime stigao u Rudeš iz talijanskog prvoligaša Sassuola. Navodno ga je pratio i Hajduk, a njegova vrijednost je 800 tisuća eura prema Transfermarktu.

"Oddei, little back. Go, Bryan, go", vikao bi Mladina opasnom ofenzivcu, koji je u nekoliko minijatura na lošem vukovarskom travnjaku pokazao o kakvom je tehničaru riječ. U 16., 24. 26. i 29. minuti viđen je festival žestokih faula. Žutim kartonima kod domaćina kažnjeni su kapetan Jakov Biljan i Robin Gonzalez, a kod gostiju kapetan Tomislav Srbljinović.

Silvio Marić: Lijepo je ovo što gledamo

Prvu pravu šansu imao je Vukovar u 31. minuti, kada je Törles Knöll iz blizine poslao loptu pred gola. Pet minuta kasnije Vukovar dolazi u vodstvo golom Vanje Pelka, koji je jednostavno finiširao akciju domaćina za 1:0, što je izazvalo erupciju oduševljenja na tribinama. Na poluvremenu smo kratko popričali sa Silvijom Marićem.

"Šteta što nije bolji teren, bila bi još bolja utakmica. Vukovar je odlično krenuo u prvenstvo, bit će neizvjesno do kraja", rekla nam je Dinamova legenda. Osvrnuo se i na atmosferu: "Lijepo je ovo. Ima ljudi na tribinama, baš lijepo to sve izgleda. Vukovar je ipak grad koji budi u svima nama emocije. Zanimljiva utakmica, i ja se nadam da ćemo preokrenuti."

To se nije dogodilo jer je Vukovar u 82. minuti otišao na 2:0 prekrasnim pogotkom Robina Gonzaleza iz slobodnog udarca. Sličnom taktikom kao i u prvih pola sata momčad Miroslava Bojka neutralizirala je sve napadačke ideje Zagrepčana. Koliko je ovaj derbi značio Rudešovim igračima, svjedoči i bijesna reakcija njihovog ofenzivca Alekse Latkovića.

Crnogorac je skroz podivljao nakon što ga je trener Mladina povukao iz igre. Počeo je šutirati sve na što je naišao pored klupe. Ipak, ovaj poraz nije nimalo poljuljao ambicije Rudeša. Njegov cilj je ulazak u 1. HNL, što nam je potvrdio i Marić.

Davor Mladina: Sjećam se kad smo u Vukovaru igrali protiv Dinama...

Trener Mladina nije bio pretjerano razočaran, iako je u ovom tjednu doživio prva dva poraza na klupi Rudešana. Podsjetimo, Rudeš je prošloga utorka izgubio 2:0 u četvrtfinalu Kupa od Slaven Belupa, kada je pao u samoj završnici.

"Okej, imamo tu neku prednost koja ne garantira ništa. Ići ćemo stepenicu po stepenicu. Ovo je naš prvi poraz, izuzev Belupa u Kupu, koliko sam tu, u 11 prvenstvenih utakmica. Dogodi se i ovo. Imali smo problema s kadrom i bolesnim igračima. Ne mogu ništa prigovoriti svojim igračima."

Mladina je vodio Vukovar u 1. HNL-u u sezoni 1999./2000., kada je ovaj klub pod imenom Vukovar '91 prvi i posljednji put igrao u elitnom društvu. Današnji dekor podsjetio ga je na vremena s početka tisućljeća. Tada su u gradu na Dunavu gostovali hrvatski giganti, pa su i tribine bile prepune.

"Danas je ovdje bila odlična atmosfera. Sjećam se ovdje publike kad smo 2000. igrali s Dinamom, kad su bile tisuće ljudi... To mi je poznata situacija. Lijepo je da grad živne nogometno. Mislim da Miroslav Bojko i Dražen Pernar jako dobro vode Vukovar. No teren bi trebao biti bolji s obzirom na klub i ime", zaključila je 63-godišnja HNL ikona.

Vodimo 1:0 🔥 Vanja Pelko lijepo je pogodio u napetom i borbenom derbiju ⚽️

Posted by HNK Vukovar 1991 - službena stranica on Sunday, March 5, 2023

Pod Mladininim vodstvom te 2000. igrao je i Bojko, jedan od kreatora novog i preporođenog Vukovara. Bojko je bivši napadač Cibalije i Vukovara, a na klupi Vukovaraca je od konca 2020. Otad je započeo veliki rezultatski uzlet, o čemu smo pisali u nekoliko navrata.

Miroslav Bojko: Vukovarci prepoznaju rad kluba. Šteta za licencu

"Utakmica je opravdala status derbija. Objema momčadima su bodovi jako bitni. Rudešu možda bitniji nego nama jer mi nismo podnijeli zahtjev za licencu. Mislim da smo potpuno zasluženo dobili utakmicu i limitirali Rudeš, uvjerljivo najkvalitetniju ekipu lige. Zabili smo dva gola, imali još šansi za treći", rekao je Bojko pa pohvalio današnju atmosferu:

"Odlično. Drago mi je da su ljudi u gradu prepoznali rad kluba. Žao mi je što nismo predali zahtjev za licencu, no to je pitanje za Upravu. Mislim da bi to u ovom trenutku bilo preuranjeno s obzirom na kompletnu situaciju s infrastrukturom u klubu."

Travnjak u Vukovaru nije na adekvatnom nivou, kao ni kompletna infrastruktura, a klub će uskoro započeti s izgradnjom pomoćnih terena i novog stadiona. Iz Vukovara poručuju da su uložili sve napore kako bi se situacija popravila.

U međuvremenu, izvjesno je kako će proslavljeni tandem Mladina - Marić od jeseni povesti Rudeš na megdan Dinamu, Hajduku, Osijeku i Rijeci te tako provjeriti pripada li društvu najboljih hrvatskih klubova. U isto vrijeme Vukovar će do kraja stasati u jednog od najvećih kandidata za osvajanje 1. NL-a i od tako snažnih najava u klubu nitko ne bježi.