Poslana poruka Francuzima: Hrvatski uragan pomeo Makedoniju

IGRA za deset! To je ukratko sažetak predstave hrvatske reprezentacije na otvaranju drugog kruga Eura. Makedonija je doživjela čak i goru sudbinu od Islanda. Kiro Lazarov i društvo potopljeni su s deset golova razlike (34:24), a Hrvatska se sada okreće odlučujućoj utakmici protiv Francuske.

Hrvatska ekspres

Kao i protiv Islanda, Hrvatskoj je bilo dovoljno deset minuta da natjera protivnika na predaju. Izbornik Željko Babić ostao je vjeran 5-1 obrani, Marino Marić počeo je od prve minute na poziciji pivota i sve je išlo kao po špagi. Hrvatska obrana u potpunosti je obezglavila makedonski napad, a za Kiru Lazarova posebno se pobrinuo sjajni Mirko Alilović. Najbolji makedonski topnik tukao je četiri puta u uvodnih 10 minuta, ali bez učinka.

Hrvatska igra funkcionirala je u oba smjera. Obrana je bila gusta, pokretljiva i fokusirana, što i nije bilo teško jer je Makedonija igrala kao da je u usporenom filmu, a nakon što je Kiro Lazarov psihički pao makedonski izbornik Ivica Obrvan forsirao je igru na pivota. Za to mu je trebala brzina, ali brzine kod Makedonaca nije bilo. Stoga su lopte redovito završavale u hrvatskom bloku ili kod Alilovića, a to je bila podloga za brzu hrvatsku tranziciju.

Imamo pivota!

Što se tiče napada, Babić je, čini se, pronašao prvog pivota reprezentacije. Marino Marić briljirao je protiv Islanda, a isto je nastavio i protiv Makedonije. Otvarao je prostor za vanjske pucače, a potrpao je sve što je došlo do njega na crtu. Zanimljivu utakmicu odigrao je i Marko Mamić, koji kao da je bio posebno motiviran za Makedoniju. Hrvatska uz njega i Ivana Sliškovića ima golem potencijal na poziciji lijevog beka. Posebno moramo istaknuti Mamićev gol u 6. minuti kada je s protivnikom na leđima probio obranu i zakucao loptu ravno u rašlje. Voljni moment za pet.

Babić je osjetio kako može rotirati prvu postavu već nakon sredine prvog dijela pa su u igru ušli Luka Šebetić, Ilija Brozović i Igor Karačić, ali Makedonci ni za njih nisu imali adekvatan odgovor. Karačić je ponovno brzim kretnjama stvarao kratere u makedonskoj obrani, proigravao je bez gledanja na crtu, a i zabijao je golove dok su njegovi čuvari spavali.

Žuta minuta hrvatske reprezentacije dogodila se nešto kasnije u odnosu na prethodne utakmice na turniru. Tri minuti prije kraja prvog dijela Makedonci su smanjili na pet razlike, Babić je njihovu mini seriju pokušao prekinuo minutom odmora, ali novo ubrzanje Hrvatske dogodilo se tek u uvodnim minutama drugog poluvremena.

Slišković propucao Makedonce

Obrana je ponovno postala granitna. Lazarov je pokušao još jednom ugroziti hrvatski gol, ali Alilović je bio spreman i nakon što je Gojun zabio gol Obrvanu je prekipjelo. U kratkoj pauzi molio je svoje igrače da se ne predaju, ali bilo je kasno. Deset minuta kasnije Slišković je počeo s prekomjernim granatiranjem, a Obrvan se odlučio na taktički potez pa je povukao prvu momčad s terena kako se njegove udarne snage ne bi potrošile do kraja. Do kraja utakmice gledali smo kanonadu Sliškovića, koji je utakmicu završio kao prvi strijelac Hrvatske sa šest golova i to bez promašaja.

Tek sada počinje prava priča

Hrvatska je taktički odigrala vrlo zrelu utakmicu. U fazi napada pozitivno je što je reprezentacija s Karačićem dobila raznovrsnost, agilnost, zaigranost kakva nedostaje još od oproštaja od Balića. Duvnjak je, pak, drugačiji tip igrača i s njim Babić ima nekoliko različitih varijanti u napadu i to, za razliku od Katara, napokon izgleda kako treba. Hrvatski napad napokon je protočan, bekovi su u bezbroj situacija protiv Makedonije šutirali iz izrađene akcije, ali utakmica protiv Francuske, pa onda i protiv Poljske će pokazati koliko je to dovoljno uigrano za juriš na vrh. Makedoncima je, primjerice, kronično nedostajala agresivnost u obrani kakvu, recimo, imaju Francuzi, a nemaju ni takvu blokersku obranu s vrlo kvalitetnim vratarom kakvu imaju Poljaci. Također, moramo spomenuti jednu manu koja bi Hrvatsku mogla skupo koštati. Nije to ništa čudno za mlade ekipe kakva je Hrvatska, jer smo nešto slično znali vidjeti kod Zagreba u Ligi prvaka. U pojedinim fazama utakmice igrače primi žuta minuta, postanu nestrpljivi, lopte se bacaju u bunar i svaki bolji protivnik će to znati iskoristiti. Uostalom, tako je Norveška i došla do pobjede preokretom u drugom poluvremenu.

Ono što veseli, osim kvalitetnog napada, jest obrana koja je nakon Norveške dobila na čvrstini. Mirko Alilović, čini se, polako ulazi u formu i ako će on biti na razini protiv Francuske, onda ni polufinale nije tako daleko.

Utakmice, analize i reakcije pratite na Indexu

MAKEDONIJA  - HRVATSKA 23:33

Tijek susreta:

60' KRAJ UTAKMICE

58' Sliškoviću je ovo trening. Njegov šesti gol na utakmici.

54' Slišković je ponovno propucao makedonsku obranu.

53' Obrvan je pozvao minutu odmora.

52' Deset razlike. Slišković radi čuda.

51' Stevanović brani, ali Šebetić baca loptu u aut. Ipak, Mojsovski griješi i poklanja Hrvatskoj novi napad.

50' Deset minuta do kraja utakmice. Babić je ubacio Cindrića, Alilović će svoje mjesto prepustiti Stevanoviću.

49' Slišković iz prvog koraka u donji desni kut.

48' Mitkovu ne ide. Promašio je gol.

48' Ponovno Alilović! Deseta obrana na utakmici.

47' Šebetiću ne ide večeras. Ima šut 1 od 5.

46' Sve funkcionira! Alilović se spušta u špagu, zaustavlja udarac Mitkova.

46' Slišković je ponovno opalio preko makedonskog bloka. 10 razlike!

45' Prva obrana Alilovića u nastavku utakmice.

45' Slišković je propucao makedonsku obranu. Devet razlike.

44' Makedonci ponovno u nokautu. Probijanje u napadu koje je iznudio Marić.

43' Mamić za Marića, Makedonci vade loptu iz gola.

42' Kontra Štrleka (5/5).

42' Kopljar je, čini se, krivo doskočio. Primio se za koljeno, Babić ga je odmah povukao na klupu.

41' Hrvatska nije realizirala nekoliko napada zaredom. Makedonija ima 2-0 seriju.

38' Obrvan je zvao minutu odmora. Njegova razbijena vojska držala je glavu gore dok je govorio:

"Što sada?!", pitao ih je Obrvan.

"Igrajmo dalje, j*biga".

S druge strane, Babić je izdao naredbu:

"Nema stajanja! Nema opuštanja. Želim da ih još jače pritisnete".

37' Iznenađenje! Gojun je iznenadio Makedonce.

36' Lazarov igra najlošiju utakmicu na turniru. Nula golova do sada (0/4).

36' Karačić pamti i vraća! Brzi centar, Karačić poput brzog vlaka probija tanku obranu Makedonije.

35' Ništa od gola. Karačić je poklonio loptu Makedoniji, iako je bio pod faulom. Makedonci iz konte zabijaju.

35' Blok je ponovno zaustavio napad Makedonaca. Hrvatska ima napad za sedam razlike.

34' Hrvatski napad organizira Karačić, na vanjskim pozicijama su Duvnjak i Kopljar. Marić je ponovno na crti.

33' Pokretljiva, čvrsta obrana Hrvatske. Makedonija je u dva navrata već bacila loptu u bunar.

31' Duvnjak je odmah ohladio Makedonce.

31' Počelo je drugo poluvrijeme. Makedonci otvaraju golom za minus 3.

30' Kraj prvog dijela.

29' Mamić je bio neoprezan, neodlučan u napadu i poklonio je Makedoncima polukontru iz koje Obrvanova ekipa smanjuje prednost na četiri gola razlike.

28' Prvi sedmerac Hrvatske, Horvat vraća na 6 razlike.

27' Evo Makedonaca na pet razlike. Babić zove minutu odmora.

26' Karačić je navukao dvojicu i sjajno poslužio Horvata za 16:9.

25' 68 posto uspješnosti hrvatskog napada.

25' Babić je povukao obranu na 6-0 kako bismo zaustavili makedonskog pivota. Upalilo je, zasad. Alilović brani, Šebetić iz polukontre diže na plus sedam. Najveća razlika u dosadašnjem dijelu utakmice.

24' Karačić iz koraka u donji desni kut. Gol "ala Balić".

24' Obrana više nije čvrsta kao u uvodu utakmice. Makedonci nam rade ogromne probleme proigravanjima na crtu. Brozović nikako da ulovi tempo.

23' Čudan gol Hrvatske koji će sigurno naljutiti Obrvana. Štrlek je skočio iz mrtvog kuta i pogodio.

20' Brz napad Hrvatske završio je šutom Šebetića, lopta se od stative odbila do Čupića. 12 gol Hrvatske.

17' Na terenu je "B momčad"; Šebetić, Mamić i Karačić. Karačić sjajno razigrava, a Mamić neumoljivo trpa. Njegov treći gol na utakmici.

17' Brozović je ušao umjesto Marića koji je tražio zamjenu.

15' Drugi gol Mamića. Bomba s devet metara.

14' Mariću sjajno ide. Njegov treći gol.

13' Aliloviiić! Nova obrana hrvatskog vratara. Sada je na 50 posto obrana.

11' Treći gol Makedonije, ali Marić s druge strane uzvraća. Karačić je ipak najzaslužniji. Navukao je dvojicu protivničkih igrača i onda majstorski podvalio loptu za pivota.

10' Duuuvnjak! Križanje na devet metara i bomba u rašlje.

9' Lazarv je nemoćan protiv Alilovića! Četvrti put brani najboljem topniku Makedonije.

7' Obrana Alilovićaaaa! Lazarov je skočio sa šest metara, ali Mirko se raširio i obranio.

7' Makedoncima ništa ne pomaže! Kopljar diže na 1:6.

6' Obrvan je morao zvati minutu odmora, jer je Hrvatska pregazila njegovu obranu u uvodu susreta.

6' Golčina Mamića! S protivnikom na leđima, probio je makedonsku obranu i pogodio u same rašlje! Vrhunski!

4' Lazarov je tukao nisko, Alilović je to pročitao. Lopta je u roku odmah došla do Kopljara koji bez problema zabija.

3' Sjajno otvaranje utakmice! Hrvatska vodi 3:0. Marić je s crte pogodio.

1' Hrvatska otvara susret s dva lagana pogotka.

1' Počela je utakmica!

0' Igrači su na terenu. Krećemo s himnama...

Uoči susreta:

20:10 Uoči utakmice javio se i Pero Metličić, pomoćni trener reprezentacije.

"Svjesni smo važnosti ove utakmice. Čeka nas vrlo dobar protivnik. Igrat će se čvrst rukomet, ne prebrz i tu vidimo našu šansu. Moramo razbiti njihov ritam, a osim toga mijenjaju dva-tri igrača i tu vidim našu šansu", poručio je Pero.

"Obrvan će tražiti sporu, kontroliranu utakmicu sa što manje golova. Makedonci će sigurno pokušati zaustaviti našu brzu igru, lagane golove. Mi ćemo nastaviti s 5-1 obranom kao protiv Islanda. Nadam se da ćemo ponoviti poluvrijeme kao protiv Islanda i da ćemo postići puno lakih golova", zaključio je Metličić.

20:00 Igrači su počeli sa zagrijavanjem.

19:00 Rukometaši su stigli u svlačionicu

Momci su stigli u Tauron Arenu i zauzeli svoju svlačionicu. Sat i pol je do utakmice! #iznadsvihHrvatska #crohandball

Posted by HRS on 21. siječnja 2016

17:00 Rukometaši su odradili posljednji trening uoči utakmice.

It's game day!Jutro je rezervirano za posljednji trening. Od Makedonije nas dijeli manje od devet sati. #iznadsvihHrvatska #crohandball

Posted by HRS on 21. Januar 2016

16:00 Hrvatska je veliki favorit prema kladionicama. Koeficijent na pobjedu Duvnjaka i društva je 1,40, a na pobjedu Makedonaca iznad četiri.

15:00 LINO ČERVAR ZA INDEX > > Nemojmo se baviti balkanskim štosevima, neka se drugi plaše Hrvatske

Kiks protiv Norveške razbudio je hrvatske igrače koji su protiv Islanda isprali gorak okus poraza i preko Makedonije žele uhvatiti zalet za okršaje sa domaćinom i svjetskim prvacima.

"Rekli smo si da nam treba jedna prava pobjeda, nešto da nas digne i odigrali smo jednu odličnu utakmicu protiv Islanda. Sad nas čeka Makedonija, drugi stil rukometa i mentaliteta. Isto će biti teška utakmica, ali pripremit ćemo se za to. Sigurno je da smo samopouzdaniji i jedva čekamo nastavak turnira, rekao je Luka Šebetić za HTV.

Mirko Alilović tvrdi da nije zaboravio braniti, unatoč slaboj formi u prve dvije utakmice na EP-u.

> Alilović nakon iskupljenja i prije velikih iskušenja: Zar sam nakon dvije utakmice zaboravio braniti?

Izbornik Makedonije je bivši trener Zagreba Ivica Obrvan koji strahuje od umora svojih igrača.

"Hrvatska je i ovaj put među najboljih šest momčadi na svijetu, iako joj nedostaju neki igrači iz Katara, ali još uvijek ima vrhunske igrače koji igraju u najvećim klubovima u svijetu", rekao je Obrvan i dodao:

"Bio bih sretniji da danas nije prva utakmica s Hrvatskom jer nakon ovog četvrtog kola mi imamo četiri dana slobodno kao i svaka reprezentacija za vrijeme odigravanja ovog drugog kruga. Međutim takav je raspored. Premalo je vremena da bi se analiziralo sve. Dosta smo umorni jer Makedonija ima relativno mali izbor igrača. Tako da se nadam da ćemo naći dovoljno rezerve i snage i biti u pravom izdanju da prije svega pružimo dobru igru".

Najveći adut Makedonije je iskusni Kiril Lazarov koji je u najavi utakmice otkrio gdje vidi prednost svoje momčadi i koje su slabosti Hrvatske > Kapetan Makedonije otkrio zašto bi Hrvatska večeras mogla pasti

> Hrvatska protiv Makedonije otvara drugi krug Eura: "Svi misle da je ključ zaustaviti Lazarova, ali..."

Makedonci su skupinu prošli sa samo jednim bodom, nakon poraza od Francuske i Poljske izvukli su 27:27 sa Srbijom koju su poslali kući.

> Srbi za ispadanje s Eura optužuju "makedonsko-crnogorski lobi": "Sram ih bilo!"

Prije dva mjeseca Hrvatska je Makedonce svladala u prijateljskoj utakmici 29:21, a pobjedu je upisala i lani na Svjetskom prvenstvu 29:26.