Švicarcu Cologni zlato na 15 km slobodno, Burić 75.

ŠVICARSKI skijaš-trkač 23-godišnji Dario Cologna osvojio je zlatnu medalju u utrci na 15 kilometara slobodnim načinom u Vancouveru u svom debitantskom nastupu na Zimskim olimpijskim igrama.

Ukupni pobjednik Svjetskog kupa iz sezone 2008/09 slavio je u vremenu 33:36.3 s komotnom prednošću od 24.6 sekunde ispred drugoplasiranog Talijana Pietra Pillera Cottrera. Treće mjesto pripalo je Čehu Lukašu Baueru koji je za pobjednikom zaostao 35.7 sekundi.

Jedan od favorita za najsjajnija odličja, prošlogodišnji osvajač tri zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u Liberecu i trenutno vodeći u Svjetskom kupu Petter Northug, završio je daleko ispod očekivanja na 41. mjestu s više od dvije minute zaostatka za pobjednikom.

Cologna se počeo baviti skijaškim trčanjem u dobi od 12 godina, a trenutno u Svjetskom kupu zauzima treću poziciju. Nakon utrke je rekao:

"Odvezao sam sjajnu utrku od početka do kraja i osjećao sam se jako dobro. Tako sam sretan. S ovom pobjedom ostvario sam svoj dječački san".

Jedini hrvatski predstavnik u ovoj disciplini Andrej Burć startao je kao 77., a na kraju je završio na 75. mjestu (+5:14.7). Zimske olimpijske igre, skijaško trčanje (muški), utrka slobodnim stilom na 15 km: