SIMBOLIKA nije mogla biti izraženija - Medveščak je na vedrom nebu klizališta na Šalati izborio doigravanje EBEL lige. U domu hokeja u Zagrebu, mjestu gdje je sve počelo, Medvedi su protiv Villacha uzeli bod i tako već u prvoj sezoni među velikim dečkima pokazali zube.

Ni iznimna hladnoća koja je zagrlila Zagreb, ni poraz nakon nakon penala nisu pokvarili raspoloženje navijača Medveščaka. Istina, publika je danas bila tiša nego u Ledenoj dvorani, ali im nije bilo lako navijati u hladnoj noći, a ne treba zaboraviti da je zatvoreni prostor puno akustičniji.

Gužva je počinjala još na Schlosserovim stubama, četiri i pol tisuće navijača koji su uspjeli doći do ulaznica je okupiralo Šalatu. Ubrzo se mravinjak ljudi preselio na tribine i spektakl je mogao početi.

"Kako je dobro vidjeti te opet", pjevali su Novi fosili na ledu Šalate, a uoči utakmice svjetla su se ugasila i navijači su zapalili prskalice. Ljudi su bili načrčkani po tribinama, a cijela scenografija je odavala retro štih, kao da smo se svi na trenutak vratili u 80-e.

Spektakl na Šalati nisu željela propustiti ni lica iz javnog života i politike pa su tako na Šalatu stigli, primjerice Milan Bandić, Duško Ljuština i Vladimir Šeks.

Hećimoviću poništen pogodak

Prva trećina nije donijela puno toga zanimljivoga ni na jednoj strani. U drugi dio Austrijanci su krenuli otvorenije, no Kristan je uspješno zaustavljao sve njihove udarce.

U 26. minuti Medvjedi su imali zicer za 1:0, Lovrenčić i Fox su izbili sami pred vratara Prohasku, ali Fox nije uspio zabiti. U sljedeće tri minute, Villach je ostao bez dva igrača manje što je Medveščaku praktički bio novi zicer.

U igri pet na tri, Oullette je iza gola Villacha dao za Hećimovića koji je bez problema pogodio za 1:0. Samo par minuta kasnije, Villach je kapitulirao i drugi put. Heerema je bio iza gostujućeg gola, prošao jednog beka i sve servirao za Joela Prpića koji zabija za velikih 2:0.

Villach je u posljednju dionicu krenuo agresivno i nakon sedam minuta igre uspio smanjiti. Sretni strijelac je Unterluggauer koji je zabio nakon što je pločica odbila od Letanga.

Već u sljedećem napadu, Hećimović je zabio svoj drugi gol koji mu nije priznat. Suci su rekli da je klizaljkom ugurao pločicu u mrežu na što su u Medvjeđem taboru imali mnogo prigovora nakon utakmice.

Villachu na kraju pripala "noć hokeja"

Villach je zatim uspio izjednačiti preko Lanzingera i s 2:2 se otišlo u produžetke. U igri četiri na četiri nije bilo pogodaka pa su tko će biti bolji u "noći hokeja" morali odlučiti kazneni udarci.

U prve četiri serije nije bilo pogodaka ni na jednoj strani. Zatim se pločice primio Fortin i matirao Kristana nakon čega je Ouellette svoj udarac promašio.

Ipak, Medveščak je uzeo bod pa će zagrebačka hokejaška bajka nastavit će se nakon završetka regularnog dijela. Nakon susreta nitko nije bio previše tužani o čemu svjedoče navijači s kojima smo razgovarali.

"Nema veze, glavno da smo uzeli i osigurali doigravanje. Danas je sve ponovo bilo sjajno, bilo nam je malo hladno, ali smo se ugrijali kuhanim vinom", rekao nam je jedan navijač u majici Medveščaka.