Foto: Hina
Prema današnjim informacijama, kineski divovski proizvođački sektor usporava najvećom brzinom od dubina financijske krize u 2009. godini učvršćujući višemjesečnu zabrinutost oko gospodarstva druge svjetske ekonomije.
Na udaru su tržišta u razvoju i cijena nafte koja bi prema aktualnim kretanjima mogle zabilježiti najduži kontinuirani pad od 1986. godine.
I europske burze su dan započele duboko u crvenom, ali postupno vratile dio vrijednosti zahvaljujući podacima koji sugeriraju oporavak uslužnog i proizvođačkog sektora u EU.
"Savršena oluja" za tržišta u razvoju
Prema Caixin/Markit indeksu proizvodnje, aktivnost u kineskim tvornicama u kolovozu opada najbržim tempom u šest i pol godina, urušava se izvoz i domaća potražnja.
Pad koji dolazi nakon lošijih od očekivanih podataka za srpanj uparen s devalvacijom juana i brutalnim padom cijena dionica dodatno pospješuje strahove investitora.
Šangajska burza je u petak pala za 4 posto, a kumulativni gubitak u ovom tjednu iznosi 11 posto.
Indeks koji prati tržišta u razvoju (MSCI) i temelji se na podacima o 45 zemalja također bilježi pad od 3.2 posto i na putu je prema zasad najporaznijem tjednu u godini.
"Savršena oluja koja je omotala tržišta zemalja u razvoju se nastavlja," napisao je analitičar Barclaysa u bilješci koju prenosi Reuters.