Pobjeda protivnika ACTA-e: Europski sud pravde zabranio filtriranje sadržaja na internetu

U PRAVNOJ bitci između organizacije za zaštitu autorskih prava glazbenika SABAM i socijalne mreže Netlog, Europski sud pravde dao je za pravo socijalnoj mreži odlučivši da se internetske stranice ne smije tjerati na "filtriranje" piratskog materijala.

Sud je odlučio kako bi se postavljanjem "filtra" na stranice kršila privatnost korisnika te ometalo pravo na informaciju. Ovakva odluka će razveseliti sve protivnike kontroverznog "antipiratskog" međunarodnog sporazuma ACTA, jer postavlja praksu prema kojoj bi i on mogao pasti na najvišem europskom sudu.

"Ne može ih se natjerati na postavljanje filtra"

Belgijska kompanija za zaštitu autorskih prava glazbenika SABAM je 2009. godine na sudu od Netloga zatražila da, u svrhu zaštite svojih članova, postavi "alat" koji bi "pregledavao" sve "uploadane" dokumente kako bi se pronašli oni koji krše autorska prava. Jučer je Europski sud pravde donio odluku u kojoj kaže da se socijalnu mrežu ne može natjerati na postavljanje antipiratskog filtra.

"Takva dužnost bi bila u suprotnosti potrebi osiguravanja odgovarajućeg balansa između zaštite autorskih prava i slobode poduzetništva, prava na privatnost te prava na slobodno širenje znanja i informacija", piše u sudskoj odluci te se dodaje kako je važnije osigurati privatnost nego autorska prava. Strahuju kako bi postavljanje "filtra" rezultiralo cenzurom legalnih sadržaja što bi kršilo slobodu protoka informacija.

"Prava građana ispred prava korporacija"

"Filtar bi mogao potkopavati slobodu informacija, jer sistem ne bi mogao adekvatno razlikovati legalni i ilegalni sadržaj, što bi moglo rezultirati blokiranjem legalne komunikacije", piše u sudskoj odluci. Osnivač prve Piratske stranke u Švedskoj, Rick Falkvinge, zadovoljan je što je sud prava građana stavio ispred prava korporacija.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.