Šestogodišnjeg Etana Patza prije 33 godine prodavač iz susjedstva namamio sokom, zadavio i bacio u smeće

DANAS se obilježava 33. godišnjica nestanka šestogodišnjeg dječaka Etana Patza iz New Yorka, koji je postao simbolom pokreta potrage za nestalom djecom i čije se lice prvo u Americi našlo otisnuto na tetrapacima mlijeka. Dan uoči godišnjice američka policija izvijestila je kako imaju priznanje muškarca odgovornog za nestanak i smrt dječaka. Ubojica je zadržan u pritvoru.

Prema sinoćnjem izvješću njujorške policije, 51-godišnji Pedro Hernandez iz New Jerseyja, koji je nekad radio kao prodavač u New Yorku i živio u Etanovom susjedstvu, više od tri i pol sata iznosio je policiji potresno priznanje ubojstva dječaka za kojim više od tri desetljeća traga cijela Amerika. U to vrijeme 19-godišnji Hernandez, prema vlastitom priznanju, namamio je Etana u trgovinu obećavši mu sok, zadavio ga, a potom dječakovo tijelo u plastičnoj vreći bacio među smeće u uličicu.

"U godinama koje su uslijedile nakon Etanovog nestanka ispričao je svojoj obitelji i prijateljima kako je `učinio lošu stvar i ubio dijete u New Yorku`", ispričao je predstavnik njujorške policije Raymond Kelly na sinoćnjoj konferenciji za medije, dodajući kako je u maloj trgovini u SoHo četvrti Manhattana, nedaleko od Etanovog doma, Hernandez te kobne 1979. godine radio svega oko mjesec dana.

Nestao na putu prema školi


Etan je nestao 25. svibnja 1979. godine. Bilo je to prvi put da se sam uputio prema autobusnom stajalištu. Njegova majka Julie Patz zabrinula se nakon što joj se sin nije vratio iz škole. Kad je nazvala školu, saznala je da tog dana uopće nije bio na nastavi. Zvala je potom njegove prijatelje - nitko o Etanu nije znao ništa. Do večeri je više od stotinu policajaca češljalo grad u potrazi za dječakom. Potraga je nastavljena tjednima, ali bezuspješno.

Istraga nestanka šestogodišnjeg Etana ponovno je pokrenuta prije mjesec dana, kad su FBI i policija izvijestili da su došli do novih saznanja. Tragovi su vodili prema danas 75-godišnjem stolaru i majstoru Othneilu Milleru koji je Etana upoznao dan uoči njegova nestanka i dao mu dolar, a u čijem su podrumu policijski psi navodno nanjušili ljudske ostatke. Ranije je policija za Etanov nestanak sumnjičila i Josea Antonia Ramosa, zlostavljača djece povezanog s dječakovom dadiljom.

Dan Etanovog nestanka, 25. svibnja, američki je predsjednik Ronald Reagan bio proglasio Nacionalnim danom nestale djece. Etan je još 2001. godine proglašen mrtvim, budući da mu svih ovih godina nije bilo traga.

Pročitajte više