Banožić: Operacija Medački džep svjedoči o herojstvu hrvatskih branitelja

Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

Ministar obrane Mario Banožić uputio je čestitku povodom 30. obljetnice vojno-redarstvene operacije (VRO) Medački džep, ističući kako je ona podsjetnik na izniman i velik značaj te operacije u mozaiku svih hrvatskih akcija i operacija u Domovinskom ratu.

"U samo nekoliko sati, 9. rujna 1993. Hrvatske snage oslobodile su oko 225 kvadratnih kilometara okupiranog hrvatskog teritorija. Tom junačkom obranom Gospića, neprijatelj se odmaknuo, sačuvana je sigurnost  grada, stanovnika Like, odnosno cijele Hrvatske, a u svjetlu stvaranja pretpostavki za operaciju Oluja", istaknuo je ministar.

Naglasio je kako mu je zbog svega toga iznimno drago što 30 godina nakon, svojim sudjelovanjem u programu svečanog obilježavanja operacije Medački džep, Hrvatska vojska odaje pijetet svim hrvatskim braniteljima koji su branili taj dio Hrvatske.

Hrvatska vojska, kao i tih ratnih godina, snažno stoji uz svoj narod pa su tako pripadnici "Vukova" jedan od prepoznatljivijih simbola grada Gospića, istaknuo je. 

"Čuvamo i njegujemo sjećanje na sve žrtve iz Domovinskog rata, na sve hrvatske branitelje koji su odlučili dati najbolje od sebe kako bi obranili Domovinu od neprijatelja. Hvala im na slobodnoj Hrvatskoj", poručio je ministar Banožić, obiteljima poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja, sudionicima VRO Medački džep, hrvatskim braniteljima, pripadnicima Hrvatske vojske, građanima.

Operaciju Medački džep obilježili i ratnim zločini koje je dopustio Mirko Norac

Operacija Medački džep, koja se odvila od 9. do 11. rujna 1993. godine protiv paravojnih postrojbi Republike Srpske krajine, bila je brza i munjevita te je rezultirala promjenom ravnoteže snaga, no i negativnom percepcijom Hrvatske vojske zbog namjernih paljenja kuća, ubijanja staraca i starica čija su tijela zapaljena te zločina gađanja noževima živog za drvo obješenog zarobljenog vojnika, vješanja za ruke, bičevanja, posipanja soli po krvavim leđima te ponižavanja zarobljenog vojnika.

Podsjetimo, Mirko Norac je osuđen po optužnici za ratni zločin zbog likvidacije 40-ak civilnih stanovnika u Gospiću u jesen 1991. godine te po zapovjednoj odgovornosti za zločine u Medačkom džepu u rujnu 1993. godine. Kazna mu je objedinjena na 15 godina.

Nakon odslužene dvije trećine kazne uvjetno je pušten na slobodu u studenom 2011. godine. Nije se pokajao ni zbog jednog zločina, čak niti zbog toga što je na stratištu blizu Gospića osobno usmrtio nepoznatu žensku osobu.

Pročitajte više