Srbija razmišlja o kandidaturi za domaćina sljedećeg važnog klimatskog summita

Ilustracija: EPA

Moldavija se istaknula kao zemlja kandidat za predsjedavanje summitom UN-a o klimi iduće godine, a Srbija također razmišlja o toj funkciji, navode upućeni izvori i dokument kojem je Reuters dobio pristup. Ponude tih dviju zemalja pokušaj su rješavanja geopolitičkog sukoba koji je COP29 ostavio bez domaćina.

Zemlje u regiji istočne Europe, koja bi trebala iznjedriti sljedećeg domaćina godišnjeg summita UN-a i preuzeti dužnost predsjedavanja od Ujedinjenih Arapskih Emirata, nisu se uspjele dogovoriti oko kandidata. Moldavija se sada dobrovoljno javila da predsjeda razgovorima, navodi se u pismu te zemlje drugim istočnoeuropskim zemljama u koje je Reuters imao uvid.

Srbija razmatra mogućnost kandidiranja

Ta površinom mala zemlja bez izlaza na more ipak se nije dobrovoljno javila da bude i domaćin cijelog tog velikog događaja, rekli su izvori upoznati s tim pitanjem. Izvori su Reutersu otkrili i da Srbija razmatra mogućnost kandidiranja i za predsjedatelja i za domaćina COP29, ali tek treba dati službenu kandidaturu.

Još je pitanje hoće li bilo koja od ovih zemalja dobiti regionalno odobrenje. Prema smjernicama UN-a, predsjedavanje COP-om (inače skraćeno od Conference of Parties), rotira se između pet globalnih regija, a na zemljama je unutar određene regije da jednoglasno odluče tko će tu ulogu preuzeti.

Ako nema dogovora, UAE će možda morati predsjedavati drugu godinu zaredom

Zemlja koja predsjedava COP-om igra ključnu ulogu u vođenju razgovora između gotovo 200 zemalja prisutnih na godišnjim klimatskim razgovorima UN-a, a obično ista zemlja preuzima ulogu predsjedatelja i domaćina summita.

Ako se te zemlje ne mogu dogovoriti, UAE će možda morati zadržati tu ulogu drugu godinu zaredom, a ako se ne dogovore samo za novog domaćina, mjesto održavanja summita moglo bi se vratiti u Njemačku, gdje je sjedište tajništva UN-a za klimu. Glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova rekao je da se među istočnoeuropskim zemljama vode razgovori kako bi se pronašlo rješenje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.