Ekonomski stručnjaci: Vlada treba smanjivati troškove, a ne dizati poreze

U ČLANKU koji se odnosi na najnoviju najavu serija rebalansa proračuna koji bi trebali pogoditi Hrvatsku narednih mjeseci Reuters zaključuje kako bi naša Vlada trebala smanjivati troškove države, a ne dizati poreze.

"Posljednji rebalans proračuna dao je Vladi prostor za disanje kako bi se pripremila za dramatičnije rezanje troškova, no trebali bi izbjeći povećanje poreza", kaže se u članku pozivajući se na mišljenja analitičara te se dodaje kako je HNB prošlog tjedna izrekao svoje mišljenje da to rezanje treba biti što hitnije.

Povećanje poreza bi gušilo ekonomiju i osobnu potrošnju

"Ovaj potez trebao bi Vladi dati manevarski prostor prije poduzimanja daljnjih koraka", rekao je analitičar RBA Zdeslav Šantić te je dodao kako bi primarni cilj trebao biti rezanje troškova, a ne podizanje prihoda. U članku se nastavlja kako naša Vlada želi izbjeći pomoć MMF-a te da je najavila "bolne rezove" u troškovima za socijalu, plaće i mirovine što je na noge podiglo vođe sindikata javnog sektora.

Navode se i Vladine najave povećanja PDV-a za dva posto, no i to da se ne misli radikalno mijenjati porezni sustav. Analitičar Hypo Alpe Adria Group Hrvoje Stojić tvrdi kako povećanje poreza ne bi bilo dobro jer bi to "samo gušilo ekonomiju i osobnu potrošnju" te dodaje kako treba smanjiti troškove. "To je bolniji način, no i mnogo bolja opcija", kazao je Stojić.

"Vladi nedostaje jasan plan kako dalje"

Navodi se i kako je naša Vlada povećala projekcije pada s dva posto u travnju na 4,5 posto u srpnju dok je "proračunska rupa" narasla sa 5,5 na 10,9 milijardi kuna. "Vlada je učinila ono što je kratkoročno mogla. Za daljnje rezanje troškova morat će se prvo izmijeniti neki zakoni. Pozdravljam prvi korak, no ono što nedostaje je jasan plan kako dalje", rekao je nezavisni ekonomist Damir Novotny te dodao kako je Vlada već trebala već iznijeti javnosti koji su daljnji koraci.

Stojić tvrdi kako bi revizija proračuna trebala pomoći hrvatskoj Vladi u potrazi za novim izvorom zaduživanja po relativno prihvatljivoj cijeni. Šantić kaže kako bi naša zemlja svoju proračunsku rupu mogla pokriti zaduživanjem u zemlji ili inozemstvu gdje bi se novac mogao naći na azijskim tržištima.

Pročitajte više