Optužen za mito u aferi Janaf, a i dalje zarađuje milijune na poslovima s državom

Foto: Marko Prpic/PIXSELL

Krešo Petek, poduzetnik optužen za davanje mita u aferi Janaf, i dalje nastavlja poslovati s državom, piše u analizi Forbes.

Još uvijek nije započelo suđenje Kreši Peteku, vlasniku Elektrocentra Petek, protiv kojeg je Uskok na ljeto 2022. godine podigao optužnicu zbog davanja mita u slučaju Janaf. U optužnici se tvrdi da je Petek tadašnjem direktoru Janafa Draganu Kovačeviću i njegovim suradnicima davao mito kako bi njegova tvrtka dobivala milijunske poslove. Konkretno, radi se o poslovima ukupne vrijednosti od 8.6 milijuna eura.

Problemi s tvrtkama

Nakon što je Petek u rujnu 2020. završio u pritvoru, i njegovi poslovi krenuli su nizbrdo, pa je Elektrocentar Petek završio u predstečaju. Prihodi tvrtke su 2019. iznosili oko 90 milijuna eura, da bi već sljedeće godine, 2020. kada je Petek uhićen, pali na 55 milijuna eura. Pad se nastavio pa je Elektrocentar Petek 2021. imao prihode od oko 40 milijuna eura, da bi godinu nakon, 2022. oni dodatno pali na oko 33 milijuna eura.

No, osim pada prihoda, tvrtka je očito bila ostala i bez gotovine, pa joj je početkom listopada 2022. blokiran račun te je nakon toga jedan od dobavljača, kojem je bila dužna oko 350 tisuća eura, predložio stečaj. No, taj je prijedlog povučen te je Elektrocentar Petek pokrenuo predstečajnu nagodbu u studenom 2022.

Zanimljivo je da, usprkos svemu, Elektrocentar Petek nastavlja poslovati s državom. Tako je 2020. godine, kada je Petek i uhićen, za državne institucije odradio poslove u vrijednosti od oko 3.4 milijuna eura.  

Elektrocentar Petek i dalje odrađuje milijunske poslove za državu

Te je godine radio za nekoliko ministarstava, a najveći iznos, od gotovo 2 milijuna eura, isplatilo mu je Ministarstvo obrane. Nakon toga, 2021., vrijednost poslova za državne institucije penje se na 2.9 milijuna eura, a najveći naručitelj bilo je Ministarstvo hrvatskih branitelja. 

Sljedeće, 2022. godine državne institucije su Elektrocentru Petek isplatile ukupno oko 6.2 milijuna eura. Financijski najizdašnije isplate imali su, ponovo, od Ministarstva hrvatskih branitelja, gotovo 4 milijuna eura, te od Ministarstva zdravstva, oko 960 tisuća eura. Prošle godine isplaćeno mu je oko 4.3 milijuna eura, a uglavnom se radi o istim ministarstvima kao i ranijih godina.

Nakon pritvora osnovao nove tvrtke

Krešo Petek je u međuvremenu osnovao i nove tvrtke. Tako je 2021. registrirao tvrtku Val Energija d.o.o., putem koje je Petek sada vlasnik Elektrocentra Petek. Naime, nakon što je izbila afera Janaf, Petek je udjele u Elektrocentru prebacio na članove obitelji, da bi ih kasnije preuzela Val Energija.

Poduzetnik Denis Fudurić, vlasnik tvrtke InterFinance, potvrdio je za Forbes Hrvatska da je s grupom partnera, krajem 2022. godine bio zainteresiran za dokapitalizaciju u tvrtki Elektrocentar. Bili su već uključeni i u neke poslovne aktivnosti, sudjelovali su na sastancima i uložili i neka sredstva. No, odustali su. Fudurić ne želi govoriti preciznije o razlozima. Kaže tek da su odustali u zadnji tren “zbog uočenih financijsko-pravnih rizika.”

Petek se, izgleda, odlučio baciti i u posao s nekretninama, pa je u studenom prošle godine osnovao tvrtku zanimljivog naziva Iluzija-vizija d.o.o., koja je registrirana kao agencija za nekretnine. 

U svom portfelju tvrtki Petek od ranije ima i putničku agenciju Petek Tours. Ta je tvrtka osnovana 2008. godine, zapošljava oko 40 ljudi, a osim poslova putničke agencije, ima i izletište s restoranom te hotel u Ivanić-Gradu. Prihodi su toj tvrtki 2022. iznosili oko 1.5 milijuna eura.

Pročitajte više