Objavljena nova anketa: Orbanov protivnik ide prema dvotrećinskoj većini

Foto: EPA

Mađarska oporbena stranka Tisza na putu je da na nedjeljnim izborima osvoji dvotrećinsku parlamentarnu većinu potrebnu za izmjenu ustava i donošenje ključnih zakona za deblokadu sredstava iz EU-a, pokazuje projekcija agencije za ispitivanje javnog mnijenja Median objavljena u srijedu.

Najveći izazov Orbanu u 16 godina

Dugogodišnji nacionalistički premijer Viktor Orban i njegova stranka Fidesz suočavaju se s najvećim izazovom svojoj vladavini u posljednjih 16 godina. U neovisnim anketama vodi Tisza, stranka desnog centra predvođena nekadašnjim članom Fidesza Peterom Magyarom, prenosi Reuters.

Ime te stranke kovanica je prvih slogova mađarskih riječi za "poštovanje" (tisztelet) i "slobodu" (szabadsag). Tisza (Tisa) ujedno je i važna rijeka u mađarskoj kulturi.

Projekcija: između 138 i 142 mandata

Na temelju analize pet najnovijih Medianovih anketa provedenih krajem veljače i tijekom ožujka, predviđa se da će Tisza osvojiti između 138 i 142 mandata u parlamentu sa 199 mjesta.

Prema tom istraživanju, Fidesz će osigurati između 49 i 55 mandata, a krajnje desna Naša domovina (Mi Hazank) njih pet ili šest.

Za dvotrećinsku većinu, potrebnu za izmjenu ustava i temeljnih zakona, potrebna su 133 zastupnika. Fidesz ju je imao većeg dijela svoje vladavine od 2010. godine, što je iskoristio za usvajanje novog ustava te donošenje i izmjenu nekoliko ključnih zakona, uključujući izborni.

Median točno predvidio i prošle izbore

Agencija Median, na glasu kao jedna od najpouzdanijih prognostičara u Mađarskoj, navela je da je pet istraživanja provedeno na ukupnom uzorku od pet tisuća ispitanika iz tri odvojena pozivna centra.

Median je točno predvidio Orbanovu uvjerljivu pobjedu na prethodnim izborima prije četiri godine, iako je tada neznatno precijenio podršku oporbi.

Fidesz ne vjeruje anketama koje predviđaju Tiszinu pobjedu te upućuje na istraživanja koja i dalje sugeriraju Orbanov ostanak na vlasti. Protivnici Fidesza tvrde da su te ankete uglavnom proveli instituti s financijskim ili osobnim vezama s vladajućom strankom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.