Ovaj lijek za rak bolje djeluje ako ste cijepljeni protiv covida

Foto: EPA

ZNANSTVENICI su istražili mogu li cjepiva protiv covida-19 smanjiti učinkovitost lijekova koji se koriste za liječenje raka nazofarinksa, tumora koji zahvaća grlo, i utvrdili suprotno – da cjepivo poboljšava učinkovitost tretmana.

Rak nazofarinksa često se liječi imunoterapijom anti-PD-1 koja blokira PD-1 receptore na površini imunoloških stanica. Budući da cjepivo protiv koronavirusa stimulira imunološki odgovor tijela putem istih signalnih putova u stanicama, stručnjaci su htjeli istražiti na koji način ono utječe na liječenje raka nazofarinksa.

"Iznenađujuće, ti su pacijenti znatno bolje reagirali na anti-PD-1 terapiju"

"Postojala je bojazan da cjepivo neće biti kompatibilno s anti-PD-1 terapijom. Ovaj rizik posebno vrijedi za rak nazofarinksa, koji, poput virusa SARS-CoV-2, zahvaća gornje dišne ​​puteve", rekao je bioinformatičar Jian Li sa Sveučilišta Bonn u Njemačkoj.

Znanstvenici su analizirali podatke 1537 kineskih pacijenata iz 23 bolnice koji su liječeni od raka nazofarinksa, s tim da ih je 373 primilo cjepivo SinoVac protiv covida, koje se koristi u Kini.

"Iznenađujuće, ti su pacijenti znatno bolje reagirali na anti-PD-1 terapiju od onih necijepljenih. Dodatno, rjeđe su imali teške nuspojave ", kazao je imunolog Christian Kurts sa Sveučilišta Bonn.

Stručnjacima za sada nije poznato zbog čega cjepivo protiv covida ima pozitivan utjecaj na terapiju anti-PD-1, piše Science Alert.

"Pretpostavljamo da cijepljenje aktivira određene imunološke stanice koje zatim napadaju tumor. No moramo detaljnije istražiti ovu hipotezu", rekao je liječnik Qi Mei iz Sveučilišne bolnice Shanxi u Kini.

Prednosti i nedostaci istraživanja

Jedna od prednosti studije je to što je obuhvaćala pacijente iz različitih kineskih bolnica, demografskih skupina i regija. Nedostatak je bio to što se promatrala jedna vrsta raka i utjecaj samo određenog cjepiva protiv covida.

Dok je rak nazofarinksa rijedak u zemljama kao što su SAD i Velika Britanija, raširen je u zemljama jugoistočne Azije i na jugu Kine, možda zbog drugačijih prehrambenih navika i češće uporabe klima-uređaja. Na Tajvanu je ova vrsta raka jedan od vodećih uzroka smrti među mlađim muškarcima.

Istraživanje naziva Potentially improved response of COVID-19 vaccinated nasopharyngeal cancer patients to combination therapy with anti-PD-1 blockade and chemotherapy objavljeno je u časopisu Annals of Oncology.

Pročitajte više