Foto: FaH
PAPA Franjo nema dvojbi o liku kardinala Alojzija Stepinca i nema ništa protiv hrvatskog naroda, a komisiju stručnjaka Katoličke i Srpsko-pravoslavne Crkve predložio je u nakani izgradnje kulture dijaloga, susreta i otvaranja, rekao je u intervjuu apostolski nuncij u Hrvatskoj nadbiskup Alessandro d' Errico.
Papa ne radi političke manevre
Ništa protiv Hrvata
Međutim, odabrao je izbjeći "napetosti" između dviju Crkava i predložio je stručnu skupinu koja može pomoći da "se rasprše sjene" koje su postojale između dvije Crkve i može pomoći "na putu pomirenja dva naroda".
"Recite to svima, i nemojte se umoriti ponavljati: nemam ništa protiv lika kardinala Stepinca i nemam ništa protiv hrvatskog naroda", citirao je D'Errico papu Franju.
Povijesne okolnosti za Stepinca
Nakana je mješovite komisije provesti načelo koje Papa zagovara u svojim misama i djelima, a to je "promjena mentaliteta", također i promjena mentaliteta pomalo zatvorene Crkve.
"Osjećamo potrebu izgrađivati kulturu dijaloga i susreta", a ne ostati zatvoreni u našim parametrima", prenio je D'Errico misli pape Franje.
Sveti Otac smatra da treba "izaći" iz naših okvira i "poći" prema svima, i u tome "moramo dati povlašteno mjesto odijeljenoj braći", rekao je apostolci nuncij u RH.
Objasnio je da mješovita komisija ima svoju prirodu i cilj, a to znači "sagledati okolnosti u kojima se blaženi Alojzije Stepinac povijesno našao" te "suočavao u tom vremenu".
Komisija bi trebala imati po tri člana iz svake Crkve, no moguće je da se njihov broj poveća s jedne ili druge stane, a moguće je da pokroviteljstvo nad njom preuzme Sveta Stolica. Prvi sastanak trebao bi se održati u Rimu na kojem će se točno utvrditi program rada i vremenski okvir za rad povjerenstva.