Pentagon pokrenuo službenu stranicu s informacijama o NLO-ima

Screenshot: Američko ministarstvo obrane

Ministarstvo obrane SAD-a pokrenulo je web stranicu na kojoj se nalaze javno dostupne informacije o neidentificiranim zračnim fenomenima (engl. unidentified anomalous phenomena, UAP), poznatijim kao NLO-i. Stranica bi trebala funkcionirati kao središnja baza informacija o riješenim slučajevima viđenja UAP-a, uz koje će biti objavljeni fotografije i videozapisi čim se s njih skine oznaka tajnosti, rekao je prošlog četvrtka general Pat Ryder, glasnogovornik Pentagona. 

 

"Ostali sadržaj web stranice uključuje razna izvješća i dio s često postavljanim pitanjima, kao i poveznice na službena izvješća, transkripte, priopćenja za javnost i druge izvore koji bi mogli biti korisni javnosti. Želimo biti transparentni s američkim narodom o radu AARO-a na UAP-ovima", rekao je Ryder, a prenosi CNN

"UAP-i, što god da jesu, mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju vojsci i civilnim zrakoplovima" 

Web stranicu vodi spomenuti AARO (All-Domain Anomaly Resolution Office). Iako tema neidentificiranih letećih objekata već dugo intrigira javnost, zanimanje za UAP-e još je više poraslo u srpnju, kada su tri vojna veterana svjedočila pred Kongresom i kazala da vlada nije otkrila sva svoja saznanja o misterioznim objektima na nebu.  

"UAP-i, što god da jesu, mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju vojsci i civilnim zrakoplovima. Trebali bismo poticati više izvještavanja o UAP-ima, a ne manje. Što više razumijemo, bit ćemo sigurniji", rekao je tijekom saslušanja demokratski zastupnik Robert Garcia. 

Najčešće karakteristike UAP-a 

U travnju je Pentagon priopćio da prati više od 650 potencijalnih slučajeva UAP-a. Stranica AARO-a za UAP-e kaže da se oni za sada ne mogu objasniti poznatim akterima i da pokazuju aktivnosti koje se ne mogu lako razumjeti. 

Prema trendovima izvješćivanja na stranici AARO-a, najčešće prijavljene karakteristike UAP-a su: okrugli oblik, veličina između jednog i četiri metra, proziran materijal ili onaj srebrne boje i let na visini od 3000 do 9000 metara. 

Američke vlasti nisu pronašle uvjerljivo objašnjenje za neke slučajeve UAP-a, dok su drugi pripisani meteorološkim balonima, dronovima, ali i pticama, vremenskim nepogodama ili otpadu u zraku. 

Pročitajte više