Petek: Tomašević nikada nije raskrstio s Bandićevom ostavštinom. To je šokantno

Foto: Facebook

RENATO Petek, zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, u objavi na Facebooku ponovno se osvrnuo na model gospodarenja otpadom u Zagrebu. "Na gornjoj je fotografiji box, a na donjoj polupodzemni spremnik. Koje vam je bolje rješenje?" upitao je gradski zastupnik svoje pratitelje. 

"Zagreb je jedini grad u Hrvatskoj u kojem je zabranjeno postavljati polupodzemne spremnike za otpad! Zašto je u Zagrebu i dalje na snazi najskuplje i ekološki manje prihvatljivo rješenje za odlaganje i sortiranje otpada ispred višestambenih zgradama, izvan centra u boksovima, a u centru s podzemnim spremnicima?" započinje objavu Petek. 

"Zašto je u Gradskoj skupštini odbijen moj prijedlog da se u Odluci o komunalnom redu kao opcija za spremnike uvrste i oni polupodzemni, kako bi se uštedjelo te pojednostavnilo uvođenje sustava sortiranja i prikupljanja otpada na ulicama?" pita se. 

"Polupodzemni spremnici su se pokazali kao najefikasnije rješenje"

"Više sam mjeseci predlagao i objašnjavao bolja rješenja i opcije, a potom i uputio službeni prijedlog koji je glatko odbijen glasovima zastupnika Možemo! i SDP-a. U jednom je intervjuu kolegica Rada Borić ustvrdila da je 'uvođenje podzemnih spremnika jako skupo.' Stoga čudi da su zastupnici Možemo!, ali i SDP-a glasali protiv jeftinijeg i boljeg rješenja", istaknuo je. 

"Koncept s polupodzemnim spremnicima se u mnogim gradovima u Hrvatskoj pokazao kao najefikasnije, estetski prihvatljivo, ekonomično i funkcionalno rješenje za odlaganje otpada za stanovništvo. Štoviše, neki gradovi uz more odustaju i ukidaju rješenja s podzemnim spremnicima jer se za njih mora betonirati skupa komora, izmještati podzemna infrastruktura, a iskoristivost prostora je manja od drugih rješenja", dodao je. 

"Kad netko protežira jedno rješenje, onda mi tu nešto smrdi"

"Općenito, smatram da moramo donositi odluke prema kojima nikoga ne dovodimo u položaj da je isključen iz tržišne utakmice, a upravo se to događa u Zagrebu. Isključivi stav Tomaševića oko donošenja odluka o spremnicima, ali i poništeni natječaj za podzemne spremnike za centar Grada te raspisivanje sličnog, novog natječaja, upućuju na sumnju u dovođenje pojedinih tvrtki u povoljniji položaj", uvjeren je Petek. 

"Šokantno je što Tomašević nikada nije raskrstio s ostavštinom Milana Bandića oko modela provedbe javne nabave! Suprotno očekivanjima i obećanjima, u Zagrebu poslije promjene vlasti nemamo transparentniju, kompetitivniju niti financijski povoljniju javnu nabavu. Kada netko u gradskim odlukama protežira samo jedno rješenje, onda mi tu odmah nešto smrdi i poziva na redovne i učestale provjere", naglasio je. 

"Boksovi su najskuplje rješenje"

"Istražit ću kome je u interesu gurati rješenje s boxovima koji često završe na parkirališnim mjestima (kojih ionako nedostaje) ili na zelenim površinama, koji bi zelene opcije trebale štiti i sačuvati, a događa se upravo suprotno. Osim toga, plaćanje troškova boxa na javnoj površini iz pričuve bi moglo dovesti do tužbi prema predstavnicima stanara za nezakonito trošenje novca za investicije na tuđoj imovini (javnoj površini), a to pitanje nije regulirano niti uredbom o održavanju zgrada", tvrdi Petek.

"Cijena boxa s obzirom na veličinu i postavljanje varira od 3500-6500 tisuća eura, a njega kapacitetom zamjenjuje 1 polupodzemni spremnik s ugradnjom za 3500 eura. Da ponovimo zaključke oko boksova: najskuplje je rješenje, zauzima 5 puta više prostora od podzemnog spremnika za isti volumen, boks je najružnije rješenje, zahtjeva češće pražnjenje i održavanje, ima najkraću garanciju, nema senzore ispunjenosti ni protupožarni sustav, ne preša i ne hladi otpad, iz spremnika u boxu se i dalje šire neugodni mirisi, ulaganje u boxeve iz pričuve nije zakonito prema mišljenju Ministarstva pravosuđa i uprave", zaključio je. 

 

Pročitajte više