KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

Plenković: Ako ovako nastavimo, možemo razmatrati postupno popuštanje mjera

Foto: N1

PREMIJER Andrej Plenković je na početku sjednice vlade kazao kako se danas donosi niz konkretnih odluka koje bi trebale olakšati život stanovnicima Banije. 

Komentirao je i stanje s koronavirusom u Hrvatskoj. Rekao je kako imamo ohrabrujući silazni trend, a ako se on nastavi, to daje nadu da će se, sukladno procjeni situacije i razgovoru sa stručnjacima, moći promišljati i o eventualnom postupnom popuštanju mjera.

"Imamo ohrabrujući silazni trend, tjedni prosjek nam je pao na razinu od listopada. Trenutno imamo treći najveći dvotjedni pad unutar EU. U padu je broj preminulih, broj osoba na respiratoru i broj hospitaliziranih prepolovljen je u odnosu na vrhunac dosegnut prije mjesec dana te je sada pao na razinu od prije dva mjeseca, u prvoj polovici studenog. Imamo dvaput manje hospitaliziranih nego prije mjesec dana", rekao je premijer.

"To znači da su mjere dovele do toga da smo preokrenuli trendove. Sada njih trebamo nastaviti. Tu je odgovornost svih nas jako važna. A to smo uspjeli bez policijskog sata i strogog zatvaranja, u odnosu na druge europske zemlje. Ako nastavimo s ovakvim trendom, to nam daje nadu da ćemo moći razmatrati postepeno popuštanje mjera", dodao je.

Jedan od prvih signala je, kaže, početak ovog polugodišta u sklopu kojeg su se u klupe vratili maturanti i učenici od prvog do četvrtog razreda. "Za ostale ćemo još pričekati, a nadam se da će se i oni vratiti u klupe ako će situacija ići tim smjerom", dodao je premijer.

Izvijestio je i da je dosad cijepljeno 46.000 ljudi. Danas su stigle nove doze Pfizerovog cjepiva, a čeka se odluka EMA-e o odobrenju Oxfordovog/AstraZenecinog cjepiva, čime će se broj doza naglo povećati.

"To bi nam omogućilo da tijekom proljeća procijepimo najugroženije i najizloženije te ih zaštitimo uoči turističke sezone", rekao je Plenković.

Naglasio je da će se ovog tjedna u saboru provesti rasprava o prijedlogu Zakona o obnovi, a danas vlada donosi niz konkretnih odluka koje za cilj imaju olakšati život sugrađana na potresom pogođenim područjima.

Osobito je izdvojio zaključak koji se odnosi na otpis potraživanja za energiju krajnjim kupcima iz kategorije kućanstva.

"Tu mislimo i na režijske troškove, struju i plin", pojasnio je Plenković.

Medved: Do sada postavljeno 507 kontejnera i kućica, u tri dana njih 130

Tomo Medved izvijestio je o situaciji na Baniji. Sveukupno su zaprimljene 46.902 prijave štete, a pregledano je 21.628 objekata. 

"Od prošlog tjedna ojačani su timovi za isporuku i postavljanje kontejnera i kućica u funkciju, do sada je postavljeno ukupno 507 kontejnera i kućica. U protekla tri dana njih 130", rekao je Medved na sjednici Vlade.

Izvijestio je kako su na elektroenergetsku mrežu priključili preko 650 privremenih smještajnih objekata, uključujući i one iz privatnih donacija.

Dodao je kako su redovito održavali sjednice Stožera, a osim redovitih sjednica održali su i tematski sastanak s predstavnicima Ministarstva financija koje je izradilo smjernice i preporuke za jedinice lokalne i područne samouprave.

Prosljeđeno je ukupno 2500 zahtjeva za privremeni smještaj osoba koje su izgubile svoje domove, od čega ih je 777 prioritetnih zahtjeva.

"S današnjim danom evidentirano je 2045 osoba koje su nakon potresa privremeno boroavište prijavile van Sisačko-moslavačke županije", dodao je Medved.

Kontejnersko naselje na lokaciji Staro Sajmište u Petrinji

Istaknuo je kako su na Stožeru donijeli zaključak o nabavi materijala za uspostavu kontejnerskog naselja na lokaciji Staro Sajmište u Petrinji, a dodatno su mobilizirali jednu tvrtku radi postavljanja šatora za građane i volontere na lokaciji Sportsko-rekreativni centar Banovac u Glini.

Donesen je i zaključak o mobilizaciji više pravnih osoba za prijevoz privremenih stambenih jedinica iz baze u Lekeniku, te zaključak o mobilizaciji jedne pravne osobe za angažiranje kranske dizalice i dvije dizalice s kamionom za sanaciju dimnjaka i krovova na području Siska.

Izvijestio je kako su s jedinicama lokalne samouprave usuglasili da će one dostavljati svoje potrebe za hranom te prihvat i određivanje punktova, kao i definiranje osoba za daljnju distribuciju hrane.

Medved je izvijestio kako su zbog hladnijeg vremena sve sastavnice djelovale još intenzivnije u smjeru dostave toplih predmeta za grijanje.

"Podijelili smo 53 tone hrane, 25.263 topla obroka za stanovništvo, 5774 obroka za operativne snage. Obzirom na posljedice potresa proveli smo 892 usluge psihosocijalne pomoći, održali smo sastanak s Nacionalnim centrom za psihotraumu i drugim pružateljima usluga psihosocijalne pomoći radi koordinacije na terenu", kazao je Medved.

Od posljednje sjednice vlade Hrvatski centar za potresno inženjerstvo zaprimio je 5328 novih zahtjeva za pregled objekata, od čega ih je pregledano 3258.

"Sveukupno je do sada zaprimljeno 46.902 prijave štete, a ukupno je pregledano 21.628 objekata. Kao rezultati od ukupno pregledanih objekata u kategoriji s crvenom naljepnicom je 2639 objekata, sa žutom 4422 objekta, i sa zelenom 12.609 objekata", naglasio je Medved.

Također je najavio kako im slijedi intenziviranje svih aktivnosti i koordinacije s lokalnom samoupravom vezanim za organizaciju prehrane i postavljanje privremenih smještajnih kapaciteta te njihovo spajanje na vodovod i elektroenergetsku mrežu.

Otpis plaćanja režija za kućanstva pogođena potresom

Vlada je usvojila otpis potraživanja za energiju krajnjim kupcima iz kategorije kućanstva na potresom pogođenim područjima.

"HEP se zadužuje da potresom pogođenim kućanstvima otpiše sva potraživanja i naknade za energiju za razdoblje siječanj, veljača i ožujak", kazao je ministar Tomislav Ćorić.  

"Smatram da je to jako važna poruka i to je dobro i ohrabrujuće, osobito u ovim zimskim mjesecima. Zahvaljujem HEP-u", rekao je premijer.

Obustava pretplate za HRT

Vlada je izglasala i obustavu naplate pretplate RTV-a za kućanstva stradala u potresu čiji su objekti pretrpjeli štetu i/ili za one za koje je osiguran privremeni zamjenski smještaj na potresom pogođenom području.

"Zadužuje se HRT da se u svrhu pomoći potresom pogođenom području oslobode obveznici plaćanja pristojbe", rekla je ministrica Nina Obuljen Koržinek.

"Osobito je važno da se nastavi s cijepljenjem"

Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je o stanju s epidemijom koronavirusa u Hrvatskoj. 

Vlada je saboru uputila Izvješće o učincima provedbe mjera iz Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, a temeljem zaključka sabora koji je vladu zadužio da mu to izvješće podnosi tri puta godišnje, dok je na snazi Odluka o proglašenju epidemije bolesti covid-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 u Republici Hrvatskoj, donesena 11. ožujka prošle godine.

U izvješću se detaljno navode i obrazlažu učinci provedbe mjera iz Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, vezano uz suzbijanje epidemije bolesti covid-19

"Predmetnim izvješćem izlažu se učinci provedbe mjera u području zdravstva, socijalne skrbi, gospodarstva i društvenih djelatnosti, provedbe ostalih mjera javnozdravstvene zaštite, mjera u obveznom zdravstvenom osiguranju, znanosti i obrazovanju, unutarnjim poslovima, sanitarno-inspekcijskom nadzoru te ostali učinci postignuti mjerama iz Zakona", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

"Osobito je važno da se nastavi s cijepljenjem", rekao je premijer Plenković nakon Beroševog izlaganja.

Dodjela potpore samostalnim umjetnicima

Vlada je odlučila dodijeliti potpore samostalnim umjetnicima, samozaposlenima i nezavisnim profesionalcima u kulturi te je zadužila Ministarstvo financija i Ministarstvo kulture i medija da u ovoj godini osiguraju dodatnih 20 milijuna kuna za izravne potpore kulturnom sektoru.

Potpore će se distribuirati kroz krizni fond za potporu likvidnosti kulturnog sektora - samostalnih umjetnika, samozaposlenih i nezavisnih profesionalca u kulturi.

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je kako je riječ o pomoći djelatnosti koju obilježavaju specifični oblici rada i nije obuhvaćena mjerama HZZ-a te im se pomaže putem posebnog fonda Ministarstva kulture i medija.

"Kroz javni poziv koji smo sad raspisali prikupit ćemo precizne podatke o prihodima samostalnih umjetnika tijekom teške 2020. godine i onda temeljem tih podataka od ožujka nastaviti bilo s mjerama izravnih potpora ili provođenjem ad hoc natječaja, kako bi omogućili njihov rad i u ovim posebnim okolnostima", rekla je.

Premijer Andrej Plenković istaknuo je kako je ova odluka poruka da je kultura važna i u vrijeme pandemije te potresa.

Pročitajte više